חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

9 באוקטובר 2010

טיולים בצפון - נחל תנינים

נחל תנינים
תנינים כבר לא תמצאו כאן, אבל אמות מים, נחל יפה, שפך לים ועתיקות כן.

פוסט הביכורים של בא לי לטייל בכל ארץ ישראל, במהלך חג הסוכות ביקרנו בשמורת הטבע נחל תנינים. שמורה מופלאה ומיוחדת מאוד, אחד היתרונות המשמעותיים בה- המים בנחל כחולים וצלולים ביותר, מה שמקנה לשמורה נופך ייחודי ושלו.
האטרקציה השנייה בשמורה זו הוא הסכר הישן אשר נועד לאגור מים באגם, לימים יבשים ולשימושים שונים שהיו בסופה של התקופה הרומית ובתחילתה של התקופה הביזנטית כגון :רחצה, חקלאות, שטיפה.

הרומאים בנו אמת מים גדולה שמקורה ברמות מנשה וסיומה בקיסריה .
שרידים מעבודתם המדהימה ניתן לראות בנחל תנינים, כדוגמת הסכר המרשים שנבנה אשר מעלה את מפלס מי הנחל לגובה 3 מטר מעל פני הים, ומטרתו הייתה לאגור את מי הגשמים, בבריכה ענקית, ולהזרימם, לפי הצורך, לעיר קיסריה שנמצאת באמת מים נמוכה יותר.

ניתן ללכת באמת המים שאורכה כ-300 מטר חוויה חביבה לילדים, גובה המים נמוך מאוד, מתחת לקרסוליים. שימוש נוסף שנעשה בתקופה הביזאנטית, במי נחל התנינים, הוא טחנת קמח שהייתה במקום, והתושבים דאז השתמשו בהפרשי הגבהים של המים לצורך הפעלתה של תחנה זו.

שמה של השמורה, על שום מה נחל תנינים ? אמנם השתדלתי וחיפשתי תנינים אך ללא הצלחה, במאה ה-19 הסתובבו שני חוקרים באזור וגילו זוג תנינים שוחה להנאתו בנחל זה, מאז אמנם הם לא נראו אך שמה של השמורה נותר לפי אותו סיפור.
בעלי החיים בשמורה : אנפות ושפמנונים בעיקר. שרידים ארכאולוגיים : טחנת קמח עתיקה, סכר, אמות מים .

עונות: כל השנה, מומלץ בסתיו אז ניתן לצפות בנדידת העופות. מומלץ גם להגיע לשפך נחל התנינים לים .
איך מגיעים: בכביש 4 (סעו בכביש הישן בין תל אביב לחיפה)  בין זכרון לחדרה שימו לב לשילוט : ג'סר א-זרקא -בית חנניה פנו בעקבות השילוט המשיכו ישר עד שתבחינו בכניסה לשמורת הטבע : נחל תנינים. יש חנייה מסודרת במקום.
האם בתשלום: כן למנוי מטמון הכניסה חינם. המקום מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים.למי מתאים: כל המשפחה.
מה בסביבה: חוף הבונים, קיסריה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה