חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

שמורת הטבע נחל תנינים

נחל תנינים
שמורת נחל תנינים - תנינים כבר לא תמצאו כאן, אבל אמות מים, נחל יפה, שפך לים ועתיקות כן.

פוסט הביכורים של הבלוג  "בא לי לטייל בכל ארץ ישראל".

תיאור המסלול 


במהלך חג הסוכות ביקרנו בשמורת הטבע נחל תנינים. שמורה מופלאה ומיוחדת מאוד, אחד היתרונות המשמעותיים בה- המים בנחל כחולים וצלולים ביותר, מה שמקנה לשמורה נופך ייחודי ושלו. האטרקציה השנייה בשמורה זו הוא הסכר הישן אשר נועד לאגור מים באגם, לימים יבשים ולשימושים שונים שהיו בסופה של התקופה הרומית ובתחילתה של התקופה הביזנטית כגון :רחצה, חקלאות, שטיפה.

הרומאים בנו אמת מים גדולה שמקורה ברמות מנשה וסיומה בקיסריה .שרידים מעבודתם המדהימה ניתן לראות בנחל תנינים, כדוגמת הסכר המרשים שנבנה אשר מעלה את מפלס מי הנחל לגובה 3 מטר מעל פני הים, ומטרתו הייתה לאגור את מי הגשמים, בבריכה ענקית, ולהזרימם, לפי הצורך, לעיר קיסריה שנמצאת באמת מים נמוכה יותר.

ניתן ללכת באמת המים שאורכה כ-300 מטר חוויה חביבה לילדים, גובה המים נמוך מאוד, מתחת לקרסוליים. שימוש נוסף שנעשה בתקופה הביזאנטית, במי נחל התנינים, הוא טחנת קמח שהייתה במקום, והתושבים דאז השתמשו בהפרשי הגבהים של המים לצורך הפעלתה של תחנה זו.

שמה של השמורה, על שום מה נחל תנינים ? אמנם השתדלתי וחיפשתי תנינים אך ללא הצלחה, במאה ה-19 הסתובבו שני חוקרים באזור וגילו זוג תנינים שוחה להנאתו בנחל זה, מאז אמנם הם לא נראו אך שמה של השמורה נותר לפי אותו סיפור.
שרידים ארכאולוגיים : טחנת קמח עתיקה, סכר, אמות מים .

הבריכה בנחל תנינים

זהו הסכר הרומי - מפעל מים עתיק מהתקופה הרומית , שהיה בתקופה ההיא מודרני וחדשני ביותר, המטרה של הסכר הייתה להעלות את מפלס המים של נחל תנינים זאת בכדי להזרים את המים לשימוש התושבים בעיר קיסריה העתיקה.
הסכר בולם את זרימת המים שמגיעה מרכס הכורכר - נחל תנינים ונחל עדה מתרכזים בין סכר זה לסכר נוסף הנמצא כ
 קילומטרים לערך מכאן ויוצרים אגם מים יפהפה וענקי. דוגמא למאגר נוסף הנמצא על ערוץ נחל התנינים, מזרחה מכאן הוא מאגר גלעד שגם בו מומלץ בחום לבקר.

הסכר הרומי בשמורת נחל תנינים

מים אילו אשר היו מי מעיינות ראויים לשתייה , הדלתות של הסכר היו מורמות מעלה ובכך מעלות המים אל תוך אמת המים שהובילה את המים אל תוך קיסריה.אם תסעו בכביש החוף אל עבר אזור "מערות אורנית" אשר בכרמל , תבחינו בשרידי האבן של אמת המים הרומית שמגיעה עד לכאן.

שמורת נחל תנינים

שמורת נחל תנינים

אמות המים -שמורת נחל תנינים

אם אתם רוצים ללכת עם הילדים שלכם בתוך אמת המים של נחל תנינים, דעו שמחכה לכם חוויה מיוחדת במינה ועומקה של האמה ? בסה"כ 45 ס"מ - מה שמאפשר לילדים ללכת בביטחה לאורך 260 מטרים ולהנות ממסלול טיול משובח שאידאלי שבחוץ חם ובמים קריר ונעים.

אמת המים בנחל תנינים

בתוך שמורת נחל תנינים הוכשר שביל יפהפה באורך של כ 1.5 קילומטרים עד אשר מגיע לשפך נחל תנינים אל הים.
בדרך ישנן נקודות תצפית מוצלות המאפשרות להביט על השמורה והסובב אותה בנחת ושלווה.
בצד הדרומי של שמורת נחל תנינים לא הרחק מהשפך של הנחל לים התיכון נמצא תל מרהיב הנקרא " תל תנינים" ובלעז - קרוקודילופוליס, תל זה היה מיושב בתקופה ההלניסטית וחלש על מפעל מים האדיר הזה.

התצפית בשמורת נחל תנינים

לא הרחק מהסכר שבנחל תנינים נמצאו שרידים של טחנות קמח אשר השתמשו בזרימת המים של הנחל לייצור אנרגיה להפעלתן של טחנות הקמח. המים שנאגרו באגם שימשו להפעלה של הטחנות. כיום יש שחזור של טחנות הקמח במקום.

טיול משפחתי

בעלי חיים וצמחייה בשמורה


מאחר שיש כאן מים רבים השמורה היא קרקע פוריה לצמחייה רבה כגון: קנה , כמו כן בעלי חיים רבים חיים בשמורה כגון: אנפות, אילנות,קרפדות, צפרדעים, סרטן הנחלים, הצב הרך, דג השפמנון ודג אנדמי(נמצא רק באזור זה) דג "לבנון הירקון" ,דגי חף וגם נראה כאן חתול ביצות. חוקרים סבורים כי היו כאן תנינים שהובאו מהנילוס המצרי לצורך מופעי ראווה.

חצבים פורחים

הנהר הכחול

מידע כללי

עונות: כל השנה, מומלץ בסתיו אז ניתן לצפות בנדידת העופות. מומלץ גם להגיע לשפך נחל התנינים לים .הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום(מנוי מטמון חינם) ,לאור הקורונה יש לתאם הגעה באתר רשות הטבע והגנים. המסלול קל ומתאים לכל המשפחה.

איך מגיעים לנחל תנינים 


בכביש 4 (סעו בכביש הישן בין תל אביב לחיפה)  בין זכרון לחדרה שימו לב לשילוט : ג'סר א-זרקא -בית חנניה פנו בעקבות השילוט המשיכו ישר עד שתבחינו בכניסה לשמורת הטבע : נחל תנינים. יש חנייה מסודרת במקום. האם בתשלום: כן למנוי מטמון הכניסה חינם. המקום מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים. למי מתאים: כל המשפחה.

מה בסביבה


 חוף הבונים, קיסריה ; עין קדם

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *