חפש/י מסלול טיול

7 באוגוסט 2011

טיולים בארץ

נחלים - נחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר

המים המתוקים פוגשים את הים, זהו הנחל אשר נשפך לים התיכון, נחל אלכסנדר

טיולים במרכז, שמורת נחל אלכסנדר, היא אחת משמורות הטבע היפות בארץ באזור המרכז. וגם אחת משמורות הטבע בה זורמים המים כל ימות השנה. דבר שפחות אופייני באזור המרכז ויותר אופייני לאזור הצפון לנחלים כמו הבניאס, חצבאני, ודן בעלי שפיעת המים כל השנה.

הנחל זורם לאורך 40 ק"מ ממרכז השומרון ועד אזור מכמורת. שבסופו הוא נשפך לים התיכון- בזרימתו ממזרח למערב. כמו מרבית הנחלים בישראל הוא מתחיל באזור ההר, עד אשר מגיע לאזור מישור החוף שהוא נמוך יותר, הפרש גבהים זה יוצר את הזרימה המפוארת והיפה הזו ישירות אל הים.

שמורה זו היא אחת המומלצות והמעניינות לשילוב טיולים במרכז.שמורה זו מורכבת מקטעים רבים מקטע אחד נקרא, גשר הצבים, שם למעשה מתחיל המסלול, ניתן להשאיר שם רכב אחד, את הרכב השני ניתן להשאיר בסוף המסלול שזה השפך לים, בסמוך למקום בו כביש 2 חוצה את הנחל.

אני ומשפחתי הגענו לסוף המסלול שהוא לטעמי הדובדבן שבקצפת. כפי שניתן לראות בתמונות, הנחל נשפך לתוך הים במלוא הדרו. בשפך אמנם לא רואים את הצבים הרכים אך ניתן לראות בעלי כנף ייחודיים ומרשימים ודגי מים מתוקים בתוך שלוליות בקרבת הים.

הוראות הגעה לנחל אלכסנדר :
לשפך: לנוסעים מתל-אביב, יש לנסוע על כביש החוף (הכביש המהיר) לכיוון חיפה, ולרדת במחלף בית ינאי. לפנות שמאלה מעל הגשר, וימינה לכיוון מכמורת. לאחר כ-100 מטרים, לאחר שעוברים על הגשר מעל הנחל, נמצאת ירידה לדרך עפר המובילה לתוך השמורה. שם תבחינו בחניון עם שלט.

גשר הצבים : על כביש חיפה הישן (כביש מס' 4 מתל-אביב לכיוון צפון עד צומת חפר, ושם פונים שמאלה לכיוון כפר ויתקין. נוסעים כ-2 קילומטר, ולפני מסילת הרכבת פונים ימינה עד לגשר. המסלול של גשר הצבים מתאים מאוד למשפחות עם ילדים כי הוא נגיש עם שבילי עץ כך שאפשר להגיע עם עגלות לילדים ועם אופניים. קחו בחשבון שלא תמיד ניתן לראות שם צבים, אבל שכהם נראים מדובר על צבים רכים שיכולים להגיע עד משקל של 50 ק"ג.

המסלול עצמו חביב והוא קצת יותר עמוס ומתויר,בייחוד בסופ"ש, לעומת השפך. בכל מקרה 2 המקומות יפהפים ומומלצים בחום. למי מיועד: למטייל שעושה דרכו לטיול בצפון, אפשרי לעצור בדרך ולהנות ממסלול קליל וקצר זה, טיולי משפחות.
קצת נתונים לגבי המסלול : עונות : כל השנה, אורך : 3 ק"מ, רמת קושי : קל, רחצה : ניתן בים.

מה בסביבה : פארק נחל חדרה, אגמון חפר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו