חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

שפך נחל אלכסנדר

 שפך נחל אלכסנדרמפגש מיוחד בין מי נחל עם מים מתוקים לבין מי הים המלוחים , זהו הנחל אשר נשפך לים התיכון, נחל אלכסנדר

טיולים במרכז, שמורת נחל אלכסנדר, היא אחת משמורות הטבע היפות בארץ באזור המרכז. וגם אחת משמורות הטבע בה זורמים המים כל ימות השנה. דבר שפחות אופייני באזור המרכז ויותר אופייני לאזור הצפון לנחלים כמו הבניאס, חצבאני, ודן בעלי שפיעת המים כל השנה.

נחל אלכסנדר זורם לאורך 40 ק"מ ממרכז השומרון ועד אזור מכמורת. שבסופו הוא נשפך לים התיכון- בזרימתו ממזרח למערב. כמו מרבית הנחלים בישראל הוא מתחיל באזור ההר, עד אשר מגיע לאזור מישור החוף שהוא נמוך יותר, הפרש גבהים זה יוצר את הזרימה המפוארת והיפה הזו ישירות אל הים. שמורה זו היא אחת המומלצות והמעניינות לשילוב טיולים במרכז.

נחל אלכסנדר והים
צילום של נחל אלכסנדר הזורם ונפגש עם הים התיכון.

נחל אלכסנדר השפך

סמוך לנחל אלכסנדר נמצאות דיונות חול שאופייניות לאזור חוף ים  מגדירות את תחומי הנחל בבירור ומעניקות לו ממד מיוחד וקסום של ים מוגש עם נחל  ברוטב סמיך של חול לבן.

דיונות חול בים

שפך נחל אלכסנדר
נחל אלכסנדר שברקע חוף הים 

נחל אלכסנדר

מזח מעץ שהוכשר במום מאפשר הצצה אל עבר המפגש המרתק בין מי הנחל לים.

צמחיית קנה בנחל אלכסנדר

בנחל אלכסנדר צמחיית קנה על רקע הים - מראה לא שגרתי של מאפייני חוף ים יחד עם מאפייני נחל. דגי מים מתוקים עושים את דרכם חזרה אל הנחל להימנע ממפגש עם מי הים המלוחים.

דגי נחל אלכסנדר

שמורת נחל אלכסנדר  מורכבת מקטעים רבים מקטע אחד נקרא, גשר הצבים, שם למעשה מתחיל המסלול, ניתן להשאיר שם רכב אחד, את הרכב השני ניתן להשאיר בסוף המסלול שזה השפך לים, בסמוך למקום בו כביש 2 חוצה את הנחל. אני ומשפחתי הגענו לסוף המסלול שהוא לטעמי הדובדבן שבקצפת. כפי שניתן לראות בתמונות, הנחל נשפך לתוך הים במלוא הדרו. בשפך אמנם לא רואים את הצבים הרכים אך ניתן לראות בעלי כנף ייחודיים ומרשימים ודגי מים מתוקים בתוך שלוליות בקרבת הים.

הוראות הגעה לנחל אלכסנדר :
לשפך: לנוסעים מתל-אביב, יש לנסוע על כביש החוף (הכביש המהיר) לכיוון חיפה, ולרדת במחלף בית ינאי. לפנות שמאלה מעל הגשר, וימינה לכיוון מכמורת. לאחר כ-100 מטרים, לאחר שעוברים על הגשר מעל הנחל, נמצאת ירידה לדרך עפר המובילה לתוך השמורה. שם תבחינו בחניון עם שלט.

גשר הצבים : על כביש חיפה הישן (כביש מס' 4 מתל-אביב לכיוון צפון עד צומת חפר, ושם פונים שמאלה לכיוון כפר ויתקין. נוסעים כ-2 קילומטר, ולפני מסילת הרכבת פונים ימינה עד לגשר. המסלול של גשר הצבים מתאים מאוד למשפחות עם ילדים כי הוא נגיש עם שבילי עץ כך שאפשר להגיע עם עגלות לילדים ועם אופניים. קחו בחשבון שלא תמיד ניתן לראות שם צבים, אבל שכהם נראים מדובר על צבים רכים שיכולים להגיע עד משקל של 50 ק"ג.

המסלול של נחל אלכסנדר עצמו חביב והוא קצת יותר עמוס ומתויר,בייחוד בסופ"ש, לעומת השפך. בכל מקרה 2 המקומות יפהפים ומומלצים בחום. למי מיועד: למטייל שעושה דרכו לטיול בצפון, אפשרי לעצור בדרך ולהנות ממסלול קליל וקצר זה, טיולי משפחות.
קצת נתונים לגבי המסלול : עונות : כל השנה, אורך : 3 ק"מ, רמת קושי : קל, רחצה : ניתן בים. הכניסה ללא תשלום.
אפשר להסיע עגלות על גשרוני העץ.

מה בסביבה : פארק נחל חדרה, אגמון חפר.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *