חפש/י מסלול טיול

פוסטים אחרונים

22 באוקטובר 2011

טיולים בארץ

מעיינות - עיינות צוקים

עיינות צוקים

על השמורה החבויה שמעתם ? אי שם בקרבת ים המלח תפגשו בשמורה הסודית אליה אפשר להיכנס רק עם מפתח..

טיולים בים המלח, עינות צוקים היא שמורת טבע מדהימה ביופייה, זוהי שמורה קסומה באזור ייחודי המאופיין בשילוב של ים-מדבר-מעיינות, נווה מדבר, שמורת עינות צוקים שוכנת בצפון ים המלח, ממש בקודקודו לא הרחק מהיישובים קליה ואלמוג.

 השמורה מחולקת לשני חלקים :
1.מעיינות לרחצה - ארבעה מעיינות כאשר המוצלחות יותר נמצאות בכניסה לשמורה ונקראות תמר וקנה, אחת עמוקה השנייה קצת פחות .פנימה יותר ישנן שני מעיינות נוספים נמוכים גם כן רק שבתחתית שלהם יש קצת סלעים ולטעמי הם פחות נעימים לרחצה. בסמוך לאזור המעיינות ישנם שולחנות ישיבה מוצלים, למי שמעוניין לעשות פיקניק או סתם להסתלבט בצל, יש להגיע מוקדם אם רוצים לתפוס מקומות בצל.

2.מסלול הליכה עם מדריך שאורך שעה וחצי בחגים המסלול המודרך הוא כל שעה עגולה, המסלול כולל כניסה "לשמורה החבויה ".

זוהי שמורה סגורה עם שער ומנעול מפני שרשות שמורות הטבע מעוניינת לשמור על החי והצומח ללא התערבות אדם בנעשה, ולכן הסיור הוא בליווי מודרך ובמועדים ידועים מראש -יש להירשם המקום. המלצתי : להתחיל את המסלול ורק אחר כך מעיינות, מאחר שהילדים התלהבו כל כך מהמעיין הם פשוט לא רצו לצאת מהמים..
התמונות מדברות בעד עצמן המסלול ייחודי מאוד בתוך בקע ים המלח. השמורה שוכנת במקום הנמוך ביותר בעולם 425 מטר מתחת לפני הים .מי המעיינות מליחים ורמתם משתנה בין אזור לאזור.

הנוף עוצר נשימה, דרך קנה הסוף ניתן לראות בבירור את ים המלח בכחול בוהק על רקע הרי אדום, במהלך הסיור עברנו לאורך מעיינות עם מים זכים ונקיים. ראינו בריכה יפה שהירדנים בנו לפני שכבשנו את המקום. בשמורה עצי תמר האופייניים לאזור ים המלח.

עובדה מעניינת על עץ התמר שהוסברה במהלך הסיור, ככל שהמים מליחים יותר כך התמרים שמניב הדקל מתוקים יותר זאת מאחר שעץ התמר משמש כמסנן של המים, כמו כן בעת העתיקה שימש המקום כמפעל להפקת בשמים מצמח הנקרא אפרסמון(שיח קטן), מול השמורה בצד מערב, צד הכביש, ניתן להבחין במצוק ההעתקים האדיר בגודלו ויופיו משם למעשה נובעים מי המעיינות.

צמחים אופיינים בשמורה : אשל היאור, תפוח סדום, קנה סוכר מצרי ועוד. נגישות לנכים בשמורה החבויה לא, לאזור המעיינות בהחלט כן .עונה מומלצת לביקור: סתיו, אביב (סוכות ,פסח).

כניסה בתשלום : כן , מדובר שמורה המתוחזקת ומנוהלת ע"י רשות הטבע והגנים. הוראות הגעה : יש להשתלב אל כביש 90 מכיוון עין גדי לדרומיים מביניכם וצפוניים או ירושלמים להגיע דרך כביש 2 מעלה אדומים - ים המלח, בסוף הכביש פונים ימינה ולאחר כ 2-3 ק"מ תיראו שלט בצד שמאל המכוון לשמורה. מקומות נוספים לביקור באזור : חוף קליה, המגילות הגנוזות של קומראן.

לסיכום : תהנו ולא לשכוח להקפיד על שתייה מרובה,כובע, מצב רוח ושמן שיזוף כי"חם שם בחוץ".
למי מיועד : בהחלט וללא צל של ספק, טיולי משפחות.

מה בסביבה: נחל ערוגות; מעיינות חמים עין קדם; קאסר אל יהוד ודיר ח'גלה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרפו לרשימת התפוצה