חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

הגשר הטורקי - פארק נחל באר שבע

פארק נחל באר שבע
גשר הרכבת הטורקית - גשר שנבנה בתקופה העות'מנית בשנת 1916 והיה הארוך ביותר בישראל בזמנים אילו.

השיטפונות באזור הנגב בתקופות החורף יכולים באחת לעורר את הנגב מתקופת היובש הקשה שעבר בקיץ. ולהפוך את האזור הצחיח וקופח השמש לחגיגה של מים זורמים לימים ספורים. בימי הגשם העזים, הכל כאן מוצף ורווי במים שוצפים.
המראות החורפיים מותירים ,את הגשר הטורקי צח כלובן.

גשר עתיק זה הוא שריד קדום מאוד, עליו הייתה מסילת רכבת התורכית העות'ומנית עתיקת היומין. גשר זה הוא בעל משמעות היסטורית רבה, הוא היה חלק מקו מסילת הרכבת שעבר בין עפולה למצרים, בערך בסוף המאה ה-19 אורכו של הגשר כ-190 מטרים.

הגשר חוצה את נחל באר שבע, אשר מתחיל מהר קינה (דרומית לעיר ערד) ,במסלול זה נשפכים גם היובלים מרכס הרי דימונה ומהרי חברון. מסלולו של נחל באר שבע ממשיך בבקעת באר שבע עד לשפך בנחל הבשור, ליד קיבוץ צאלים (כ- 3 ק"מ).

הגשר הטורקי - נחל באר שבע

שיטפונות נחל באר שבע

הנחל באופן עקרוני הוא נחל אכזב ולכן על תחפשו פה מים שוצפים וקוצפים בתקופות לא גשומות, כמובן שהמים מזוהמים וחל איסור לשתות מהם. גם הגשר התורכי וגם נחל באר שבע, כפי שהנכם רואים בתמונות, נמצאים בתוך העיר באר שבע או יותר נכון ביציאה הדרומית שלה. אז מי אמר שהנגב יבש.

מצ"ב הוראות הגעה : נחל באר שבע נמצא בדיוק מתחת לגשר הטורקי ניתן להגיע אליו דרך פארק באר שבע או דרך השוק הבדואי (בחניון שלו), צריך לעקוף את באר שבע בכביש העוקף, שמגיעים מצומת גורל נמשיך בנסיעה לכיוון דימונה, ניכנס לכיוון השוק הבדואי ממש ליד החנייה נמצא הגשר והנחל.

אטרקציות נוספות באזור באר שבע - באר אברהם , בית אשל, תל שבע. לסיכום: טיול קצרצר ומהנה תוך בהייה מרגיע ברגעים נדירים של שיטפונות בנגב,מרחיב את אפשרויות הטיולים בדרום שלכם. עדכון  מנובמבר 2019 פארק באר שבע משנה פניו ובשטחו מוקם בימים אילו אגם ענקי אשר יחצה אותו.

מה בסביבה: טיולי פריחה בדרוםחלמוניות ביער להבים (בעונה).

3 תגובות:

  1. מסלול יפה מאד. אבל צריך להיזהר בשיטפונות, לא שווה לאבד חיים בטיול.

    השבמחק
  2. זה נכון אך מי שלא נכנס למים - לא מסכן את חייו כלל וכלל

    השבמחק
  3. מישהו יכול להסביר לי למה אנשים רוצים לסכן את חייהם בטיול? מה כל כך מרגש בלראות שטפונות? לא עדיף ללכת לפיקניק תחת עץ ירוק ורוח נעימה מאשר לרדוף אחר איתני הטבע ואולי להיפגע? אני אקח איתי בפעם הבאה מפת באר שבע רק כדי להימנע מהמקומות הללו.

    השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *