חפש/י מסלול טיול

31 בדצמבר 2011

טיולים בארץ

מעיינות - עין חמד - אקווה בלה

עין חמד - אקווה בלה

חמד של פארק לפיקניקים ובילוי משפחתי הוא סמוך לירושלים ומשלב: ארכאולוגיה, מעיינות, צמחים ומרחבי פיקניק.

גן לאומי עין חמד, אקווה בלה "מים יפים" בלטינית, הוא למעשה פארק רחב ידיים, המשלב בתוכו שמורת טבע מעניינת עם מעיינות שכבה נובעים הזורמים דרך סדרה של מפלונים קטנים לכל אורך השמורה כ 400 מטר ויוצרים בדרכם, בריכות שכשוך ירקרקות גן עדן לקטנטנים, מעיינות אילו מתנקזים בסופו של דבר לאפיק של נחל כסלון.

גן לאומי חמד או בשמו הפחות מוכר, אקווה בלה. השילוב האידאלי של מבצר צלבני מעיינות קסומים אתר פיקניק ומתקני שעשועים והכל במקום אחד. הפארק נותן מענה הולם לנופש וחוויה משפחתית לכל הגילאים בכל משפחה. השמורה מוקפת בעצי אלון עבותים , עצי אלה , חורש ארץ ישראלי אך למרות זאת אינה צפופה ומאווררת מאוד.

הפארק מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים ומתוחזק בצורה מעולה בסביבה ירוקה מוקפת עצים, שיחים ומדשאות. אזורים ייעודיים למנגל והדלקת אש, גן לאומי חמד מומלץ בתקופה זו של השנה ,אם בוא האביב, בייחוד שהכל מוריק ופורח ומזג האוויר הנפלא מזמין יציאה מהבית תוך שמירה על נוחות ,שלווה ורוגע, מיקום נהדר בין ירושלים לתל אביב.

במהלך סיורנו בשמורה נפגוש במצודה ענקית ומרשימה מתקופות האבירים והצלבנים שבתוכה אבן ריחיים גדולה.
עדות לכך שהייתה כאן חווה חקלאית וכפי הנראה בית בד קדום המבצר נבנה בין 1140 ל- 1160 לספירה הנוצרית בתקופה זו נבנו, כחלק מדרך אמאוס, הדרך שחיברה בין אזור השפלה לירושלים.

מבצר זה שימש את הצלבנים העולים לרגל לירושלים וכפי הנראה שימש כבית הבראה. מעבר לארכאולוגיה ולמימד הקדום של המקום משמש לפיקניקים: אפשרות למנגלים, מגרש משחקים לילדים, רכיבה על גמלים, בתשלום כמובן, בריכות שכשוך, מדשאות לבעלי חיים ומשחקי פנאי.

הפארק למעשה נותן כיסוי מלא לטיול כולל פיקניק משפחתי במחיר שווה לכל נפש, מים רבים אמנם לא תמצאו פה, למרות שבעבר היו, אך את עצי האורן הרמים ועצי האלון המאפיינים את אזור מבואות ירושלים הקריר כן תמצאו. מה שבטוח הנאה לילדים מובטחת, ישנם מתקני שעשועים לילדים, בריכות מים לשכשוך אך לא לשחייה מאחר מהמים עומדים ועם ירוקת.

הוראות הגעה לעין חמד: המקום נמצא בקרבת אבו גוש, על כביש מס' 1 בין תל-אביב לירושלים, עולים על מחלף חמד (שימו לב לשילוט).

מה בסביבה: עין מסילה; עין לימון; גן לאומי עינות תלם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו