חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

צעדת הגלבוע - גן לאומי מעיין חרוד

צעדת הגלבוע
בוא נצעד לחלום, אביב הגיע, אירוס הגלבוע הגיע - טיולים באזור הגלבוע בתקופת האביב הם חוויה יוצאת דופן.

תיאור מסלול הצעדה


תקופה זו של השנה,האביב, היא ייחודית, נדירה וקצרה ועל כן יש צורך להזדרז ולצאת לראות את הפריחה בייחוד לטיולים בצפון. הפעם בחרתי לעשות זאת בדרך קצת שונה, יצאתי לצעדת הגלבוע, מדובר בחוויה ייחודית ביותר, צעדה במסלולי הגלבוע, דרך הר גפת, הר ברקן,"שער הזהב", כתף שאול, "העמק הנעלם".

המסלול עובר דרך גבעות ועמקים שבצידי הדרך נופים מרהיבים של בקעת בית שאן ובריכות הדגים של קיבוצי האזור.
פרחים רבים בצבעים מגוונים מאוד נמצאים בצידי הדרך ובתוך היער עצמו המלווה חלק נכבד מהמסלול בין הפרחים שראינו : כלנית ,פרג , סביון , חרציות וכמובן אירוס הגלבוע הדור בלבושו כחתן שבא לאירוע השנה. כמובן שגם רקפות ורדרדות פורחות בין הסלעים.

שדות החיטה מעטרים את הגבעות בצבעי ירוק עז ,גם לעשבים השוטים יש מקום של כבוד באירוע המדובר, המכסים כל חלקה פנויה שנותרה על האדמה שלא נותרה עירומה בשום חלק מגופה.

למעשה הצבע הירוק שולט בכל גווניו, בהיר, כהה, מבריק, מט, חזק חלש. השמש מקרינה על המסלול בזויות ייחודיות ושונות ,מאחר שהמסלול מתפתל בכיוונים שונים , דבר המאפשר לראות גם נופים זהים באופן אחר ומיוחד.
ארגון הצעדה מאוד קפדני שלא משאיר מקום לטעויות.

מידע כללי


הגענו למעיין חרוד שילמנו 30 ש"ח , עלינו על אוטובוס לתחילת המסלול באזור בית אלפא טיפסנו גבוה מאוד ,הנהג אמר פה מתחיל מסלול ה 20 ק"מ ירדנו. עם קצת חששות , בכל זאת זה נשמע קצת הרבה, מה גם שניתן לעשות מסלולים קצרים יותר 11 ק"מ ו 5 ק"מ ,אבל האמינו לי בהמשך לא התחרטתי.

במהלך כל 5 ק"מ יש נקודת התרעננות עם מים בחלק גם מקבלים מרק חם ואשכוליות אדומות טריות. בכל קילומטר יש שלט שאומר כמה נשאר וכמובן בהתחלה הרבה. המזג אוויר היה מעולה , כמות מטיילים סבירה בהחלט.
התמונות שלפניכם מדברות בעד עצמן.

צועדים בצעדת הגלבוע

רכס הרי הגלבוע

אירוס גלבוע

אירוס הגלבוע באביב

קטע מצעדת הגלבוע

כלניות

הר הגלבוע

סביון בגלבוע

סביונים צהובים זוהרים באזור הגלבוע -כתף שאול.

עין חרוד

שדה חיטה

שדות חיטה ירוקים צובעים כל גבעה בתוואי המסלול ומקנים לטיול ארומה גלילית ומוריקה.

עמק יזרעאל

מרכס הרי הגלבוע ניתן לצפות היטב באזור עמק יזרעאל - החלקות החקלאיות והאזור הפורה נראה כמו תצרף (פאזל) מרהיב בשלל צבעים וגוונים של ירוק וחום.

עמק חרוד באזור הגלבוע

אזור הגלבוע 


עשיר במעיינות ושמו ניתן לו מצירוף המילים "גל" (גל מים) ו"בוע" שכאן משמעות המילה היא נביעה של מים ואכן כל המעיינות אשר נמצאים למורדותיו של הגלבוע באזור עמק המעיינות למעשה כעשרה מעיינות ניזונים מן ממי הגשמים אשר יורדים ברום רכס הרי הגלבוע ומחלחלים מטה למרגלותיו .

כתף שאול

צעדת גלבוע

מסלול צעדת הגלבוע

סוף מסלול הצעדה יורד בירידה תלולה מאוד ומסתים בגן הלאומי מעיין חרוד - זהו למעשה פארק של רשות הטבע והגנים , ניתן לעשות כאן קמפינג , יש במקום בריכות שכשוך לילדים מקלחות ושירותים ואחלה אווירה .אמנם את הצעדה פספסתם השנה אך בשנה הבאה ניתן להגיע מה שכן עוד ניתן להגיע למקום בלי לעשות את כל המסלול לחזות בפריחה ובנוף המדהים. הצעדה הזו הייתה בהחלט מסע מרתק ולא פשוט של 21 קילומטרים שברקע נופים יפהפיים ומיוחדים לאזור הגלבוע ועמק בית שאן.

מה בסביבה 


עין הנציב; גן השלושה; עין מגדל;המפלים הלבנים

תגובה 1:

 1. אנונימי4/24/2012

  לא פירסמת טיול במהלך חופשת פסח, לא תקין..
  רוצים המלצה ליום העצמאות.
  למשל:
  1) ארוחת צהרים על האש בבריכה ביקום,
  2) פול מדמס על הגבעות בגעש,
  3) צהרים סוערים בשלולית בנתניה,

  א.א.

  השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *