חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

טיולים לחורף - נחל נטוף

 נחל בית עריף
נחל נטוף הוא אחד הנחלים אשר זורמים ממזרח למערב באזור בית נחמיה ובחורף עם גשמים כבדים הופך להיות חוויה בפני עצמה.

שיטפון הכה בתים רבים באזור חדרה כרכור וגרם לנחל איילון לעלות על גדותיו..טיול לחורף, בעונת השיטפונות, כמויות המים האדירות מזכירות גלי צונמי המאיימים על כל מי שנקרה בדרכם, לדוגמא: נחל נטוף, נחל שכמעט ועלה על גדותיו והגיע לגשר שחוצה אותו.

נושא השיטפונות והנחלים באזור המרכז, סוקר ב-2 פוסטים נוספים בבלוג זה, האחד, שיטפונות בנחל מודיעין, נחל שוצף וקוצף, מזכיר קצת את הבניאס. והשני נחל הירקון .כמה מילים על נחל נטוף, ובכן מקורו של נחל זה הוא ליד היישוב עופרים אשר בשומרון, נקרא גם :"וואדי אל חרוב", נחל זה שמגיע ממזרחה של מדינת ישראל וחוצה אותה, זורם מערבה, חולף על פני גדר ההפרדה ליד היישוב רנטיס ומשם עוקף את היישוב שוהם מכל הכיוונים.

הדבר מדהים מאחר שאם נעמוד על כביש 444 נוכל להבחין בנחל זורם למעשה ממספר יובלים, פעם אחת מתחת לגשר שנמצא על כביש זה סמוך לצומת "בית נבלט". פעם שנייה בקרבת מטווח אימפריאל הידוע .ובפעם השלישית בכניסה ליער שוהם (מתחת לכביש 6 ).

לאחר שנחל זה עובר את היישוב שוהם הוא חולף על פני נמל תעופה בן גוריון ומשם ממשיך לכיוון אור יהודה ובסוף נשפך לנחל איילון, הפרשי הגבהים של נחל זה הם 300 מטר מהנקודה הגבוהה לנמוכה, דבר שגורם לזרימה ממזרח למערב. נחל זה הוא אכזב במהלך השנה וזורם רק בחורף, בחורף זה הוא הפליא בזרימתו בגלל הגשמים החזקים. למטייל השיטפונות, מדובר בחוויה משכרת, המעוררת את החושים והאדרנלין גם יחד.

ביקרתי בנחל נטוף ב-2 חורפים גשומים שהיו בשנת 2013 הנה התמונה:

נחל נטוף שטפונות

ובחורף 2019 הנה התמונה: 

נחל נטוף זורם

ובכן בין חורף 2013 לחורף 2018  כידוע היו חורפים שחונים מאוד שלא זכינו לראות עדנה ומים כה רבים זורמים בנחל נטוף.

שיטפון נחל נטוף

נחל נטוף חוצה גשר שממש סמוך ליישוב בית נחמיה  -מתחת לגשר.

נחל נטוף שוצף בחורף

נחל נטוף בימות החורף

המים משתפלים ויורדים בעוצמה תוך שהם סופחים אתם כל מה עומד בדרכם, המקלחת ההגונה שקיבל פה הטבעמאפשרת פה קיום של צמחים ובעלי חיים רבים.

נחל נטוף אחרי הגשם

המים נראים אמנם קצת חומים זאת בגלל שזרימת הנחל סוחפת איתה בעיקר אדמה. אך אפיק הנחל ויחידות הנוף הפזורות בצורה כה פיוטית ומרנינה לאורכו של נחל נטוף, מחייבת הגעה לכאן בתקופות שטפונות.

נחל נטוף

נחל נטוף בזרימות מטורפות

נחל נטוף זורם

נחל נטוף -בית עריף

מה בסביבה: נחל גזר; פארק הקופים בן שמן.

תגובה 1:

  1. פשוט מדהים - אני מת על הבלוג שלך! שטפונות בארץ ישראל זה סיבה טובה לצאת לטיול ולחגוג!

    השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *