חפש/י מסלול טיול

19 בינואר 2013

טיולים בארץ

טיולים לחורף - נחל בית עריף

 נחל בית עריף

נחל בית עריף הוא אחד הנחלים אשר זורמים ממזרח למערב באזור בית נחמיה ובחורף עם גשמים כבדים הופך להיות חוויה בפני עצמה.

שיטפון הכה בתים רבים באזור חדרה כרכור וגרם לנחל איילון לעלות על גדותיו..טיול לחורף, בעונת השיטפונות, כמויות המים האדירות מזכירות גלי צונמי המאיימים על כל מי שנקרה בדרכם, לדוגמא: נחל בית עריף, נחל שכמעט ועלה על גדותיו והגיע לגשר שחוצה אותו.

נושא השיטפונות והנחלים באזור המרכז, סוקר ב-2 פוסטים נוספים בבלוג זה, האחד, שיטפונות בנחל מודיעין, נחל שוצף וקוצף, מזכיר קצת את הבניאס. והשני נחל הירקון .כמה מילים על נחל בית עריף, ובכן מקורו של נחל זה הוא ליד היישוב עופרים אשר בשומרון, נקרא גם :"וואדי אל חרוב", נחל זה שמגיע ממזרחה של מדינת ישראל וחוצה אותה, זורם מערבה, חולף על פני גדר ההפרדה ליד היישוב רנטיס ומשם עוקף את היישוב שוהם מכל הכיוונים.

הדבר מדהים מאחר שאם נעמוד על כביש 444 נוכל להבחין בנחל זורם למעשה ממספר יובלים, פעם אחת מתחת לגשר שנמצא על כביש זה סמוך לצומת "בית נבלט". פעם שנייה בקרבת מטווח אימפריאל הידוע .ובפעם השלישית בכניסה ליער שוהם (מתחת לכביש 6 ).

לאחר שנחל זה עובר את היישוב שוהם הוא חולף על פני נמל תעופה בן גוריון ומשם ממשיך לכיוון אור יהודה ובסוף נשפך לנחל איילון, הפרשי הגבהים של נחל זה הם 300 מטר מהנקודה הגבוהה לנמוכה, דבר שגורם לזרימה ממזרח למערב. נחל זה הוא אכזב במהלך השנה וזורם רק בחורף, בחורף זה הוא הפליא בזרימתו בגלל הגשמים החזקים. למטייל השיטפונות, מדובר בחוויה משכרת, המעוררת את החושים והאדרנלין גם יחד.

ביקרתי בנחל זה ב2 חורפים גשומים שהיו בשנת 2013 הנה התמונה:ובחורף 2019 הנה התמונה: ובכן בין חורף 2013 לחורף 2018  כידוע היו חורפים שחונים מאוד שלא זכינו לראות עדנה ומים כה רבים זורמים.


חורף נעים וחם.


הנה סרטון מ-12/2018:
מה בסביבה: נחל גזר; פארק הקופים בן שמן.

2 comments:

  1. איזה כמות אדירה של מים הולכים לשווא!
    באסה, אם היו יכולים לאגור אותם איפה שהוא.

    השבמחק
  2. פשוט מדהים - אני מת על הבלוג שלך! שטפונות בארץ ישראל זה סיבה טובה לצאת לטיול ולחגוג!

    השבמחק

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו