29 באפריל 2013

טיולים בארץ

נחלים בצפון - נחל תבור

נחל תבור

שילוב נדיר של נחל, המתחתר בין הרים, בשילוב אבני בזלת ענקיים ונופים עוצרי נשימה של הר תבור, עמק הגלבוע , כוכב הירדן במזרח, תל רכש.

טיולים בצפון, נחלים, נחל תבור הוא היהלום מבחינת הטיולים אשר באזור הגליל התחתון, הטיול מתחיל באזור גבוה עם נוף מדהים ירוק וציורי של כל האזור, ניתן לראות גם מאגרי מים ואת הנחל ממעל. לאחר כקילומטר לערך של הליכה השביל מתחיל לרדת בהדרגה אל תוך קניון בזלת מרשים ביופיו, עד ההגעה לגולת הכותרת של הטיול הלא היא נחל תבור.

במהלך ההליכה לצדו של נחל תבור, נעבור מספר בריכות רדודות של מים אותן ניתן לעבור בקלות, נחזה במספר מפלי מים קטנים ואחד גדול כ 3 מטר גבוהו והוא נשפך לבריכה - שימו לב המים אינם ראויים לרחצה. אחת האטרקציות של המסלול היא צבי ים השוחים להנאתם בנחל ,ניתן גם לשמוע היטב את צלילי הקרפדות וכמובן להאזין בנחת לקול פכפוך וזרימת הנחל מה שמשרה אווירת רוגע מושלמת למסלול זה.

עוד פרטים על מסלול זה, מעגלי,זה אומר שאין צורך ב 2 כלי רכב כדי לעשותו . רמת הקושי לעניות דעתי היא בינונית כ 7 ק"מ הליכה , אך המסלול כולל עליות וירידות משמעותיות בחלקו וצריך לקחת זאת בחשבון לבעלי קושי במאמץ. המים זורמים בנחל תבור כל ימות השנה אבל השיא הוא בתקופות האביב והחורף.

הנחל מנקז את הגשמים של כל אזור הגליל התחתון ,מתחיל את דרכו בהרי נצרת ומתנקז לירדן דרומית לקיבוץ גשר.
מבחינת צומח : בתקופה זו אמנם יש לא מעט קוצים ,אבל מתוכם פורחים להם תורמוסים סגלגלים , בכל פינה לאורך המסלול בנוסף ניתן להבחין באשלים האופייניים לאזורים עתירי מים ,אלה אטלנטית ועצי שיזף מצוי, מרווה ריחנית, גרגר הנחלים ,לשון הפר,חרדל לבן ועוד.

לג'יפאים שבינינו יש מסלול מיוחד , המתחיל בקיבוץ גזית וממשיך מזרחית , לכיוון כביש 90 , ק"מ 392 באבן. המסלול מתחיל מתוך קיבוץ גזית - תמצאו שילוט מדויק איך להגיע לנקודת ההתחלה. לסיכום נחל תבור הוא בגדר שמורת טבע מיוחדת במינה ובבחינת טיול חובה אם אתם בגליל התחתון.

הכניסה היא בחינם. אין נגישות במסלול. תוואי שטח :הרבה ירידות חדות ועליות. למי מתאים: מטיבי לכת, אוהבי מים.

מה בסביבה: עין נון; נצרת.

תגובה 1:

  1. אנונימי1/27/2014

    אחלה איזור! טיילתי שם לא מזמן ונהנתי מאוד! נעזרתי גם באתר בשם "דרכי נעם" ע"ש נועם מאירסון ויש שם מלא מידע מפורט שנותן לא רק מידע טכני על המסלולים אלא גם מידע היסטורי ומקיף! איזה כיף זה טבע :)

    השבמחק

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו