חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

המפל הנסתר ליד כפר נחום - עין שבע -עין איוב

 המפל הנסתר - כפר נחום
בעיצומו של טיול סביב הכנרת גיליתי מפל  נסתר ויפהפה, הנמצא  סמוך לכביש הראשי, זהו מפל ייחודי וקסום, במרחק פסיעות מהרכב שהגשמים האחרונים בשנים 2019-2020 עשו בו פלאים.

באזור צפון הכנרת, בין גן לאומי כפר נחום לבין כנסיית הלחם והדגים (טבחה) , שוכן לו ממש סמוך לכביש  87, צמוד לחוף הכנרת,  מפל מיוחד במינו הלא הוא המפל הנסתר או בשמו המקראי, עין איוב, יש המכנים אותו גם בשם עין שבע, מדובר במפל מיוחד וענקי, המזכיר קצת את המפלים של עין גדי וצפון ים המלח ,מדבר יהודה. אני ביקרתי במקום מספר פעמים התוצאות והחוויה היו שונות לחלוטין.

נתחיל מאיך מגיעים למפל הנסתר ? בין הטיילת של טבחה וכפר נחום, ישנן מדרגות בקרבת גדר המובילות לכנרת, את רכבינו נחנה כ- 150 מטר בהמשך הכביש (או בחניון של טבחה), נפנה שמאלה לאזור חנייה מוסדר שם נשאיר את הרכב, נחצה את הכביש בזהירות נראה גדר ברזל עבותה עם שער שמעליו שלט ירוק " גן לאומי כפר נחום" נעבור בשער ונרד במדרגות, מיד נבחין בצמחיית קנה מצוי, העוטפת את אזור המפל(שבשלב זה אינו נראה) נמשיך בירידה מטה נבחין מולנו במדרגות נוספות מובילות חוף הכנרת. הנשקף במלוא הדרו. מצד ימין השביל ממשיך לנקודת תצפית על המפל (למי שלא רוצה להתרחץ ורק להסתכל הנקודה מוצלת).

חוף הכנרת ליד המפל הנסתר

נרד במדרגות האבן אל תוך המים (כיום לאור מפלס הכנרת הגבוה ההגעה ל -2 המפלים כרוכה בשחייה אליהם ולא בהליכה) נשחה ימינה בקו החוף ונבחין ב-מפל הראשון, הנמוך יותר מבין השניים, זרם מים כביר יוצא מצינור גדול ישירות אל תוך הכנרת, ככל שמתרבים שאון המים נשמע היטב .סביבת המפל קרירה וצוננת נקייה מאוד והמים צלולים, הזרם חזק מאוד, למי שלא הספיק להתקלח - מקלחת בחינם.

מפל איוב לאחר חורף 2020 :

המפל בעין איוב

מים זורמים ממפל איוב

המים מאוד עמוקים וכדי להגיע למפל השני יש לשחות אליו ולכן לא הצלחתי לצלם אותו. אבל חייב לציין שהמפל השני מרשים עוד יותר מהראשון עם עוצמת זרימה חזקה מאוד. התמקמו מתחת למפל, והנה קיבלתם מקלחת מרעננת בימי הקיץ הלוהטים, קרירות המים מותירה בגוף תחושת רעננות מעין כמותה.

המפל שוצף וזורם ישירות לכנרת, בימים אילו שהכנרת לאחר כמות גשמים יפה מהחורף האחרון  יצרה אזור בין המפל לחוף שכולו מוצף במים, ולכן לאחר הרחצה במפל ניתן להתקדם כ- 50 מטר ולשחות בכנרת, יש להיזהר בהליכה במים. האזור עם סלעים רבים ועצים רבים שכוסו במים. המקום עצמו כיום חבוי ולא מוכר כל כך ולכן הוא נקי וטבעי, למרות שעדיין שום רשות לקחה על עצמה את האחריות לשמורה זו. מומלץ להגיע לטבול ולהנות מהמקום בעיקר בחודשים יולי - אוגוסט. חשוב ביותר שימרו על הניקיון!!!

כך נראו המפלים בקיץ 2013 : 

 המפל הנסתר עין איוב - המפל הנסתר
 מפל איוב חוף רחצה כנרת ליד עין איוב

לאילו המבקשים להנות מקסמה של הכינרת, מקצת יותר מרחבים וקצת פחות סלעים- אינם צריכים להתאמץ רבות אלא להתקדם פנימה ולשחות קצת לכיוון הכנרת. היופי הוא הסימביוזה של המפל עם הכנרת- מיזוג מעניין מאוד.

 עין איוב נשפך לכנרת רחצה במעיין הנסתר
 מעיין איוב הכנרת ועין איוב

באזור המפל, תראו מספר רב של סלעים, מומלץ להיכנס למים עם סנדלים או קפקפי מים כי יש סלעים.
מתוך אזור המפל ניתן להביט על הכנרת ועל הגדה המערבית, ניתן לראות בבירור את הר ארבל. סביב אזור המעיין קיימת צמחייה מים רבה, הצובעת את האזור כולו בצבעי ירוק-חום כמו בציור גואש.


נגישות: אין נגישות למקום. הכניסה ללא תשלום. פתוח כל הזמן. כדי להגיע למפל  צריך ללכת בתוך סבך ועל סלעים בתוך מים . עונות בשנה: קיץ. למי מתאים: משפחות עם ילדים (בסופי שבוע ובחגים עמוס מאוד), באמצע שבוע אחלה מקום להתבודד עבור זוגות. מסלולים בסביבה: עין נון;בריכת המשושים.

3 תגובות:

 1. מוטי נחמני10/23/2013

  מסכים. מקום מקסים: פחות המפל לטעמי, יותר ההגעה אליו

  השבמחק
 2. מקום מקסים!עכשיו שמפלס המים עלה בכנרת לא מומלץ לילדים!

  השבמחק
 3. מקום מקסים!עכשיו שמפלס המים עלה בכנרת לא מומלץ לילדים!

  השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *