חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

שמורת טבע נחל פרת - ואדי קלט

נחל פרת
נחל פרת- דמיינו לכם נווה מדבר חלומי עשיר במים בתוך מדבר יהודה בכל ימות השנה גם בקיץ הלוהט מחום.

נחל פרת-  אם חשבתם לרגע שרק בצפון יש נחלים רווי מים וחיים, אז חשבו מסלול מחדש...  באזור מדבר יהודה - לא הרחק מירושלים, מתקיימת לה שמורת טבע מדהימה שוקקת חיים בה תפגשו את כל מרכיבי הטבע המתקיימים בהרמוניה מושלמת :מים,צומח וחי ושמה :ואדי קלט או בשמה העממי נחל פרת זו אחת משמורות הטבע המעניינות ביותר במרכז הארץ.

זאת מכמה טעמים, ראשית ריכוז רב כל כך של מים שלא מבייש את הנחלים והמעיינות  ברמת הגולן, שנית השילוב בין המים הרבים המעיינות, הסלעים היפיפים , הקניון המרשים בו הנחל מתחתר, והנוף המדברי מעניקים למקום נופך ייחודי מעניין ושונה עד מאוד.

ושלישית היכולת של הילדים להשתעשע במקום ולהעסיק את עצמם היא רבה, מה שמעניק שקט גם להורים וגם לילדים. קצת על המקום, נחל פרת היא שמורת טבע באחריותה של רשות שמורות הטבע מזה כמה שנים. שפיעתו שלנביעת  עין פרת היא במשך כל ימי השנה , מדובר במעיין שכבה, שנובע כתוצאה מהתחתרות הנחל בשכבות הסלע, מה שיוצר מצוק מדהים בשמורה.

מסלול זה הוא ללא ספק בין המסלולים באזור המרכז עם כמות מים נכבדת. נווה מדבר מדהים זה, אינו מושפע משינויי העונות ושומר על ספיקה יומית של 1500 קוב ליום בקירוב ,כמות יפה מאוד הזורמת בנחל פרת בהתחשב שמדובר במדבר..
בעלי החיים הנפוצים בשמורה זו הם : צבאים ושועלים גם הצמחים המיוחדים האופייניים לאזורי נחלים כגון :שיזף מצוי.

בריכת תמר בשמורת ואדי קלט

האטרקציות המרכזיות שמורת הטבע נחל פרת הן : בריכת תמר (כפי שניתן לראות בתמונות) בריכה עמוקה כ -2.5 מטרים עומקה, רחבה ומרעננת בצבע טורקיז. שבהחלט מספקת מנת התרעננות. בהמשך ניתן ללכת בתוך הנחל ולהגיע לנביעה, עין פרת, לאחר הליכה של  כ 15-20 דקות ערך .חוויה בהחלט מרעננת פסטורלית וייחודית. בסמוך לנחל ,ישנם שולחנות מוצלים-בהם ניתן לעשות פיקניק.

בריכת תמר סעין פרת

כפי שאתם רואים שנחל פרת הוא נחל יפהפה הזורם בתוך ערוץ אשר חורץ את הקניון הגדול של מדבר יהודה - זהו נחל ארוך במיוחד שמתחיל את דרכו בירושלים בשכונת נווה יעקב אשר בדרום מערב העיר בגובה של כ- 800 מטרים לערך משם  הוא זורם כ- 30 קילומטרים.

את דרכו הוא עושה על גבי סלעים, וצמחייה עבותה בדרכו עובר בקניונים מרשימים הכוללים גם מנזרים עתיקים כגון : סנט ג'ורג'. על ערוץ נחל פרת ישנם שלושה מעיינות גדולים: עין פרת (עין פארה)  בצפון , עין מבוע(עין פואר)  במרכז, ועין קלט סמוך ליריחו שם מסיים הנחל את מסלולו שהוא נשפך לבקעת הירדן. הנחל וסביבתו הוכרזו כשמורת טבע.

נחל פרת שופע

בריכות המים שנוצרו מהמים הרבים שזורמים כאן יצרו סימביוזה מיוחדת במינה בין מדבר- סלעים- צמחים - בעלי חיים.
וזו התוצאה המדהימה:

נחל פרת במלוא הדרו

נחל פרת מפגש בין מים לצומח

נחל פרת שופע וזורם

אם תגיעו לנחל פרת  בתקופת האביב יש תחושת דה-זה וו של ביקור בנחל בצפון הארץ. כמויות המים פה הן באמת חסרות תקדים, עד שלא רואים קשה להאמין.

נחל פרת באביב

נחל פרת היפה

נחל פרת במדבר יהודה

נווה מדבר נחל פרת

הכניסה לשמורת נחל פרת כרוכה  בתשלום, למנוי מטמון חינמית. הוראות הגעה :מצומת הגבעה הצרפתית(שבירושלים) ניסע לכיוון פסגת זאב , נעבור את מחסום חיזמה ומשם כביש 437 המוביל לענתות,ניכנס ליישוב ענתות , ניסע דרך שער צדדי נמשיך 500 מטר ונגיע לכניסה לשמורה. או בוייז הזינו :"שמורת טבע נחל פרת".

מה בסביבה: המגילות הגנוזות ים המלח; קאסר אל יהוד - דיר חג'לה; עיינות צוקים.

תגובה 1:

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *