חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

טיול שקדיות - בית הקשתות

 בית הקשתות

קשתות מרשימות משנבנה בתקופה הרומית, נמצאו לא הרחק ממבוא חורון - בחודשי החורף הבריכה בפנים מתמלא במים

ומעניקה למבנה נופך של בית מרחץ רומי קלאסי , בית הקשתות הינו מבנה רומי עתיק , שוכן סמוך ליישוב מבוא חורון, שנמצא בעמק איילון. בריכת המים שבתוך המבנה מקורה ומוקפת ב 3 קשתות אבן יפהפיות, המקום כולו מדהים ומרהיב ביופיו, בפריחות וירוק בתקופה פברואר -מרץ. סביב המבנה הקדום והפהפה- שקדיות פורחות, עצי דקל, נוף יפה וקדום של ארץ ישראל העתיקה, מהנקודה נשקף מאגר מים גדול של מקורות.

בהגיעכם למקום, מומלץ בחום להצטייד בערכת קפה, מחצלת , ולהתמקם באחת מפינות החמד. לבריכה עצמה באופן אישי לא הייתי נכנס מאחר שהיא קצת עכורה ומלאה אבנים, אבל מי שבכל זאת רוצה עושה זאת על אחריותו כמובן דרך אחת מפתחי הקשתות, בית הקשתות נמצא מעל נביעת מי תהום, נמצא בסמוך לערוץ נחל כפירה ונבנה בסוף התקופה הרומית(המאה השלישית לספירה).

המקום שימש לפי המתאר שלו כבית מרפא, בצדו המערבי של הבניין יש אמת מים אשר מזינה את המעיין, המבנה הכיפתי מעיד על כך שהיה כאן מסגד שנבנה בתקופה העותומנית .לחובבי חוביזות, בתקופה זו בסמוך לאגם ישנו שדה לא מבוטל של חוביזות לשימושכם.

הוראות הגעה בית הקשתות:  קצת לפני הכניסה ליישוב יש כניסה לדרך עפר צדדית, נכנס בה כאשר כל הזמן נשמור על השמאל, לאחר נסיעה קצרה נפגוש מימין מאגר מים גדול ומגודר של מקורות, נמשיך בנסיעה ישר ונעבור על פני גדר בקר, לאחר מכן נגיע להתפצלות, שם ניסע שמאלה כ 150 מטר עד שנפגוש במבנה קשתות עתיק ,שימו לב שהמעבר צר .

בלי להכביר במילים מצורפות התמונות ומפה, נתחיל מתמונות שצולמו בשנת 2013 שפחות מחמיאות למקום ולמשודרגות :ככה נראה בית הקשתות לאחר חורף 2013 שנחשב לאחד הגרועים שהיו בתולדות המדינה :וככה נראה בית הקשתות לאחר חורף 2020 שנחשב למוצלחים בתולדות המדינה, התוצאות אומרות הכל.המקום עבר שיפוץ רציני ושיקום משמעותי מאוד, כך הוא נראה מביקור שלי במרץ 2016 :וככה הוא נראה מביקור שלי בפברואר 2020, יחי ההבדל הקטן :המקום גודר ושולט מחדש , נוספו אבני גזית המשחזרים את המבנה באופן ברור , שלא משאיר מקום לדמיון. גם הגישה לאזור הנביעה של הבריכה נוחה יותר - בחלק המערבי של המבנה שגודלו נאמד ב - 6*4 מטרים , אורך הנקבה, אשר נמצאת במבנה אבן סמוך כ 12 מטרים.


כ- 300 מטרים לפני בית הקשתות נמצא מאגר מים גדול של מקורות שגם הוא גודר בגלל סכנת טביעה במקום.בחודשי האביב השקדיות הסמוכות למאגר ולבית הקשתות פורחות והמקום הופך לירוק תודות לשדות החוביזות שגדלים כאן.

הוראות הגעה מפורטות לבית הקשתות ליד מבוא חורון : מכביש 1 / מחלף לטרון : חולפים בכביש 3, בנסיעה בסמוך לפארק קנדה שכיוון הנסיעה הוא צפונה למודיעין, בכיכר הראשונה אחרי פארק קנדה, לא להיכנס למודיעין ולהמשיך ישר בנסיעה למבוא חורון, קצת לפני היישוב מבוא חורון, יש פניה ימינה לדרך עפר, סעו בה בזהירות היא נמשכת כ-2 ק"מ עד שתגיעו להתפצלות עם שלט עץ קחו ימינה 300 מטר מכם נמצאת הבריכה.
קישור למפה : בית הקשתות. מה בסביבה :גבעת שר ואום אל עומדאן; גבעת התיתורה; פארק נחל ענבה.

תגובה 1:

  1. אנונימי3/28/2020

    המבנה לא מהתקופה הרומית

    השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *