חפש/י מסלול טיול

7 במרץ 2016

טיולים בארץ

טיול שקדיות - בית הקשתות

בית הקשתות

קשתות מרשימות מתקופות עתיקות אשר נמצאו לא הרחק ממבוא חורון בין מודיעין מכבים רעות למבוא חורון

טיולים בשפלה, בית הקשתות הינו מבנה רומי עתיק , שוכן סמוך ליישוב מבוא חורון, שנמצא בעמק איילון. בריכת המים שבתוך המבנה מקורה ומוקפת ב 3 קשתות אבן יפהפיות, המקום כולו מדהים ומרהיב ביופיו, בפריחות וירוק בתקופה פברואר -מרץ. סביב המבנה הקדום והפהפה- שקדיות פורחות, עצי דקל, נוף יפה וקדום של ארץ ישראל העתיקה, מהנקודה נשקף מאגר מים גדול של מקורות.

בהגיעכם למקום, מומלץ בחום להצטייד בערכת קפה, מחצלת , ולהתמקם באחת מפינות החמד. לבריכה עצמה באופן אישי לא הייתי נכנס מאחר שהיא קצת עכורה ומלאה אבנים, אבל מי שבכל זאת רוצה עושה זאת על אחריותו כמובן דרך אחת מפתחי הקשתות, בית הקשתות נמצא מעל נביעת מי תהום, נמצא בסמוך לערוץ נחל כפירה ונבנה בסוף התקופה הרומית(המאה השלישית לספירה).

המקום שימש לפי המתאר שלו כבית מרפא, בצדו המערבי של הבניין יש אמת מים אשר מזינה את המעיין, המבנה הכיפתי מעיד על כך שהיה כאן מסגד שנבנה בתקופה העותומנית .לחובבי חוביזות, בתקופה זו בסמוך לאגם ישנו שדה לא מבוטל של חוביזות לשימושכם.

קצת לפני הכניסה ליישוב יש כניסה לדרך עפר צדדית, נכנס בה כאשר כל הזמן נשמור על השמאל, לאחר נסיעה קצרה נפגוש מימין מאגר מים גדול ומגודר של מקורות, נמשיך בנסיעה ישר ונעבור על פני גדר בקר, לאחר מכן נגיע להתפצלות, שם ניסע שמאלה כ 150 מטר עד שנפגוש במבנה קשתות עתיק ,שימו לב שהמעבר צר .

בלי להכביר במילים מצורפות התמונות ומפה :
הוראות הגעה לבית הקשתות ליד מבוא חורון : מכביש 1 / מחלף לטרון : חולפים בכביש 3, בנסיעה בסמוך לפארק קנדה שכיוון הנסיעה הוא צפונה למודיעין, בכיכר הראשונה אחרי פארק קנדה, לא להיכנס למודיעין ולהמשיך ישר בנסיעה למבוא חורון.

מה בסביבה :גבעת שר ואום אל עומדאן; גבעת התיתורה; פארק נחל ענבה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו