חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

תל מקנה - עין יובל

תל מקנה
תל מקנה - שילוב של טבע, נחל וסיפור מקראי מלווה באתר ארכיאולוגי יפה וקסום.

טיולים בשפלה, בין דרום לשפלה, בלב ליבה של השפלה סמוך ליישוב טל שחר ובתוך קיבוץ רבדים חבויה לה שמורה לא כל כך מוכרת אבל מאוד אקזוטית מדובר על תל מקנה. סמוך לקיבוץ רבדים, תל מקנה ,או בשמו המוכר יותר, העיר עקרון המקראית עיר פלשתית ידועה, עם תל קדום הטומן בחובו היסטוריה רבה ועשירה, גוליית, אשורים, פלשתים ועוד.

סיפורים מקראים וממצאים ארכאולוגיים כגון : בית בד,באר מים קדומה ששימשה מקור מים ללכיש עתיקה ונחל תמנה.
תל מקנה הוא אחד המסלולים המדהימים בארץ ישראל אשר פחות מוכרים. תגיעו לטבילה במעיין או סתם לטיול אופניים במרחבים האינסופיים של קיבוץ רבדים ומובטחת לכם הנאה צרופה. ההיסטוריה של המקום, עקרון הייתה עיר פלשתית, שנכבשה ע"י הפלשתים בתקופת הברזל, מאוחר יותר במאה ה- 8 לפנה"ס, כבשו האשורים את עקרון והפכו אותה לאימפריה בתחום ייצור שמן הזית.

מאוחר יותר ב- 600 לפנה"ס לערך, נחרבה העיר כליל ע"י הבבלים .עקרון לפי המקרא יועדה לבני שבט יהודה, לפי המקורות אחרים ביהדות, יועדה העיר עקרון לבני שבט דן. עקרון הוזכרה בסיטואציה היסטורית-תנכית שהפלשתים תפסו את ארון הברית ומתוך חשש להכניסו לעיר עקרון, הם הכניסו אותו לתוך העיר בית שמש.

גם גולית הוזכר בהקשר של העיר עקרון, לאחר מותו, נמלטו הפלשתים עד שערי עקרון המקראית. מעבר לכך, באתר ניתן למצוא גם אתרי טבע, כמו נחל תמנה, שמתנקז בדרך לתוך בריכה חביבה, המציעה התרעננות ראויה בתקופה זו של השנה, ומשחק טרזן לילדים.

במהלך הטיול ראינו באר מים עתיקה, מדובר בפיר עמוק גדול ורחב שנחצב בתוך הסלע, ארכיאולוגים סבורים כי הבאר שעומקה מוערך בכ 44 מטר, סיפקה את מקור המים המרכזי לעיר לכיש העתיקה והייתה גורם חשוב ומכריע בתקופה בה היה מצור על העיר, במקום גם נמצא בית בד קדום רחב ידיים.

למי שחפץ בטיול, ניתן לעשות את המסלול בעזרת אופניים, המסלול נוח מאוד ומישורי ברובו, אינו ארוך מדי כ- 12 ק"מ, מתאים למשפחות. הדרך נופית וייחודית ומעניקה לרוכב בה מראות מהפנטים של מטעי אפרסמונים ושדות כותנה מרהיבים, השייכים לקיבוץ רבדים.

בריכת מים רבדים

עין יובל, מעיין קסום בתוך שמורת נחל תמנה.

עין יובל

תל מקנה - נחל מקנה

נחל מקנה תל מקנה

נחל מקנה זורם

באר מים עתיקה  באר מים קדומה

תל עקרון טיול אופניים ברבדים

שדה כותנה קיבוץ רבדים

טיול אופניים -תל מקנה טיול אופניים - תל מקנה

תל עקרון רכיבת אופניים משפחתית

מה בסביבה: בריכת הקשתות רמלה; נחל גזר; רקפות טל שחר.

6 תגובות:

 1. הבאר נראית מאוד מרשימה!
  אפשר לרדת פנימה?

  השבמחק
 2. לא מאחר שהיא מזוהמת ושנית יש שם מלא צרעות

  השבמחק
 3. איך מגיעים?

  השבמחק
  תשובות
  1. זה נמצא בתוך קיבוץ רביבים המסלול מתחיל מעידןאופן - חנות אופניים.

   מחק
  2. אפשר להשכיר מהחנות אופניים?

   מחק
 4. מה המרחק בין האוטו למים?
  מה עומק המים?

  השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *