חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

הגן הלאומי ירקון - תל אפק

תל אפק
חשבתם פעם לבקר בגן עדן ולהישאר אחר כך בחיים, זה הזמן להגיע ולחוות את היופי, שמורה ייחודית במיקום מרכזי - ריאה ירוקה באזור המרכז.

שמורת גן לאומי ירקון - תל אפק היא אחת משמורות הטבע הייחודיות ביותר באזור המרכז וזאת משום שהיא חלק מגן לאומי ירקון (נחל הירקון, הנחל הארוך והגדול ביותר באזור המרכז - אורכו כ-30 ק"מ ממעיינות ראש העין עד לים ).תל אפק היא אחת משמורות הטבע היחידות בארץ שיש בה גם שרידים ארכאולוגיים מרשימים עם אגם מרשים, צמחייה עשירה, בעלי חיים ייחודיים כגון: שפמנוני ענק וברווזים, מתקני ספורט ושעשועים לילדים ובריכות שכשוך
כל אילו הופכים אותה ליעד בילוי מועדף בתור, טיול משפחות.

אם אתם בעניין של פיקניק המשלב בתוכו, ספורט, אתרים ארכאולוגיים, נופים, מים והמון שלווה אז כדאי מאוד שלא תפספסו את אתר הזה ותוסיפו אותו לרפרטואר הטיולים המשפחתיים שלכם כי לדעתי מדובר באתר חובה. אחד היתרונות הגדולים שלה טמון בכך שהיא מאפשרת לילדים לעסוק בפעילויות רבות מאוד כגון : מתקני ספורט, פיקניק, מנגל,טיול בשבילים סביב האגם והמבצר ועוד ומכאן האטרקטיביות של המקום.

במקום יש מדשאות וצל דבר המקל משמעותית על השהייה פה בחודשי הקיץ הלוהטים. ארחיב ואומר ששמורה זו היא האטרקטיבית ביותר בתור, טיולים במרכז, זאת בגלל המגוון הרב שהיא מציעה למטיילים מכל חתכי הגיל .

שמורת תל אפק - ירקון

אז בתל אפק באמת לא משעמם ולא חסר מה לעשות, אם זה לשכשך את הרגליים בתוך הנביעות הקטנות שעוברות ברחבי השמורה ובפלגי המים, אם זה לנוח סביב האגם ולהביט בברווזים החוצים אותו לעיתים, אם זה לשחק ברחבי חורשת האקלפטוסים המקיפה אותו, אם זה לטפס במאמץ קטן למבצר שנקרא אנטיפטריס שקרוי על שמו של אביו של הורדוס אשר בנה אותו במאה ה-2 לספירה.

אנטיפטריס הייתה עיר מרכזית וחשובה בארץ ישראל הקדומה במשך 5000 שנים , מתקופת הברונזה ועד התקופה העותומנית .במקום ישנם שרידים רבים מתקופות שונות : תקופת הברונזה המאוחרת , התקופה העותומנית, התקופה הרומית ובעיקר שרידים מהתקופה העותומנית ניתן לסייר סביב המבצר ועמדות התצפית שנבנו בו על-מנת לסלק ולהילחם באויבים שאיימו להיכנס אליו או להשמידו .

לדעתי גולת הכותרת של טיול זה היא האגם הקסום , השמורה נמצאת בחלק הנקי של נחל הירקון, מה שאומר שהמים כאן לא מזוהמים ומהולים במי שופכין כמו שאתם וודאי יודעים לאורכו של הנחל בתוך תל אביב. האזור מבחינת צומח מאוד מגוון : קנה מצוי, סוף מצוי, אקליפטוסים, שיחי פטל ניתן למצוא בכניסה לשמורה, ערבה, צמחי מים כגון נופר ונימפאה כחולה ועוד.

מבחינת בעלי חיים המקום מהווה גן עדן כי יש בו מקור מים, ניתן לראות ברכיות, בזים, שפמנונים, דורבנים, דגי לבנון ועוד. עוד במקום שבילי הליכה לאורך האגם ובפארק עצמו שבתקופה זו של השנה עשירים בפריחה רבה בעיקר צהובה. בקיצור יש הרבה מה לעשות בגן לאומי ירקון -תל אפק, לידיעתכם הכניסה כרוכה בתשלום.

מצורפות תמונות :

אגם בשמורת תל אפק

צמחיית קנה בתל אפק

תל אפק בירוק

תל אפק - טיול באזור המרכז

שמורת הטבע תל אפק

טיול משפחתי -תל אפק

שמורת תל אפק

תל אפק - שמורות טבע במרכז

תל אפק המצודה העתיקה

תל אפק - שרידי מבצר

תל אפק - שרידי המבצר

שמורת תל אפק במרכז- גן לאומי ירקון

הוראות הגעה למקום בוויז : גן לאומי ירקון -תל אפק
מה בסביבה: פארק אריאל שרון; טיול לאורך נחל הירקון; נמל יפו.

תגובה 1:

  1. תמונות מצוינות. חשוב לציין שלמרות (ואולי בגלל) שהמים נקיים, הם אסורים לרחצה על מנת לא לפגוע בבעלי החיים שנמצאים בהם. גם לא להאכיל את הדגים.
    בנוסף, כדאי לראות את שלולית החורף הנהדרת באיזור.
    למי שמטייל הרבה, מומלץ לרכוש מנוי משפחתי של רשות הטבע והגנים שכולל גם כניסה לפארק אפק

    השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *