חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

תעלת הניקוז של הרחוב הראשי לעולי הרגל לבית המקדש

מבריכת השילוח לבית המקדש

מסתקרנים לדעת מה המנהרה הזו ? ובכן זוהי תגלית מהפכנית החושפת דרך נוספת, חדשה, שלא הייתה ידועה אודות ההגעה לבית המקדש בירושלים.

טיולים בירושלים, משנת 2007 עד 2011, זוג ארכאולוגיים מרשות העתיקות, אלי שוקרון ורוני רייך, מבצעים חפירות אינטנסיביות שבסופם הם מגלים את הרחוב שהוביל את עולי הרגל היהודים להר הבית .סיפורים רבים וממצאים ארכאולוגיים במוזיאונים בירושלים ומחוצה לה, קיימים לא מעט, אבל סיפורנו פה ייחודי מאוד מכמה סיבות :

הראשונה הוא שופך אור על הדרכים הנסתרות שהובילו את עולי הרגל להר הבית , שנית הוא מאפשר הצצה היסטורית נדירה לחורבן העצום שהתחולל מעל הרחוב הזה, כאן. מתוך בריכת השילוח, הנמצאת בתוך עיר דוד, תאריך משוערך של כ- 2000 שנה אחורה בזמן, כאן גילו,לפני כ-10 שנים, זוג הארכאולוגים המבריקים את תעלת הניקוז ההרודיינית של ירושלים הקדומה.

טונות של עפר הוצאו במהלך החפירות כדי לגלות את הדרך כ- 600 מטר אורכה, בדרך זו הסתתרו המורדים היהודים מפני הרומאים בעת חורבן בית המקדש השני פה בחורבן מצאו את מותם יהודים רבים. תעלה זו עברה מתחת לרחוב, עם ריצוף אבן ייחודי, שחצה את ירושלים העתיקה. ושימשה גם כרחוב ראשי שהוביל היישר לתוך מתחם הר הבית.
במקום נמצאו סימנים מעניינים של מטבעות מהעיר צור ונרות שמן .

תגלית מיוחדת נוספת שנמצאה ע"י רשות העתיקות היא חרב עתיקה מימי בית שני , כפי הנראה של חייל רומאי מהעת ההיא.
עוד התגלה בחפירות, רחוב מרוצף באבן עם גרם מדרגות מרשים אל בית המקדש. בנוסף נחשפו יסודותיו של הבית הראשון שהניחו עובדיו של הורדוס לפני האדמה.

תעלת הניקוז  בית המקדש

בריכת השילוח - עיר דויד

התעלה שמובילה לבית המקדש

תעלה להולכי הרגל לירושלים

הדרך לעולי הרגל לבית המקדש

הדרך התת קרקעית לבית המקדשהשרידים סמוך למדרגות ההרודיניות

שרידים מהדרך העתיקה לבית המקדש


סרטון שמסכם את כל העניין :


מה בסביבה: גן החיות התנכי; מחנה יהודה- מגדל דוד.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *