חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

נחל ערוגות -שמורת הטבע עין גדי

נחל ערוגות
נחל ערוגות הוא מסלול טיול במדבר יהודה המשלב מים, מדבר, צומח וחי באחת משמורות הטבע היפות של ישראל.

בחסותו האדיבה של מדבר יהודה, לדידו, מדבר צחיח ויבש חסר כל חיים אך אם זאת טומן בחובו מעיינות זורמים, יעלים, שפני סלע ועוד. קבלו אותו במחיאות כפיים סוערות - נחל ערוגות אשר בשמורת עין גדי. נחל ערוגות הוא נחל איתן אשר זורם כל ימות השנה ונמצא בצפון מדבר יהודה  בקרבת ים המלח.

מקורותיו של הנחל הם שיטפונות המגיעים בחורף מאזור מזרח הר חברון, נאגרים מתחת לאדמה ונפלטים החוצה בתור מעיינות, דבר האופייני למעיינות במדבר יהודה. 

כידוע לשמורת עין גדי ישנם 2 מסלולים מרכזיים, נחל דוד ונחל ערוגות. מסלול זה מומלץ ביותר בתור, טיול עם ילדים.
לכל אחד מהם קיימות אפשרויות שונות ממסלול קל ביותר, בינוני ועד מטיבי לכת הכל נתון לבחירתכם. המסלול שיתואר כאן מתאים למשפחות עם ילדים והוא מוגדר כמסלול בינוני.

את טיולנו התחלנו בחניון השני של שמורת עין גדי, כלומר שנכנסים עם השילוט לשמורת עין גדי (מגיעים מכביש 90).
מגיעים לחניון גדול עם לא מעט כלי רכב זהו החניון המיועד למטיילים בנחל דוד, נמשיך פנימה לאורך הגדר של השמורה, נבחין בשילוט לנחל ערוגות, נסיעה קצרה עם קצת פיתולים תביא אותנו בסופו של דבר לחניון נחל ערוגות חניון קטן יחסית לעומת החניון של נחל דוד.

נחנה את כלי הרכב בכניסה לשמורת נחל ערוגות ונצטייד בכ.מ.ח - כובע, מים, חטיף כי במדבר חם והשמש קופחת על הראש בחלק לא מבוטל מן המסלול. הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום ,כפי שנהוג בשאר השמורות של רשות הטבע הגנים. דרכנו מתחילה בדרך מדברית אופיינית בחשיפה מלאה לשמש ללא מים או צל.

 נחל ערוגות

מצוק בנחל ערוגות

עץ במסלול נחל ערוגות

מבט לנחל ערוגות

שביל בנחל ערוגות

לאחר הליכה טובה בשביל המסומן בצבע אדום ולבן של, כ- 2 ק"מ, משך הזמן תלוי כמובן בקצב שלכם, לנו לקח כחצי שעה לערך. נגיע לנחל ערוגות, לפחות לתחילתו, התמונות נראות כאילו נלקחו מסרט היסטורי תנכ"י קלאסי.

רק שכאן לא תפגשו מטיילים עם בד כרוך סביב ראשם וסנדלי אצבע תנ"כיות אלא מטיילים משוכללים המצוידים בסמארטפונים, כובעים מודרנים מעוטרים, משקפי שמש בשלל צבעים וצורות ונעלי הליכה משוכללות. תוך כדי הליכה בתוואי הנחל, פגשנו בעל חיים נחמד שפגשנו האופייני יותר למים מלוחים אבל גם מתגורר במים מתוקים הוא הסרטן.

מים זורמים בנחל ערוגות

שמורת נחל ערוגות  עין גדי -נחל ערוגות

שמורת ערוגות עין גדי

שמורת נחל ערוגות שופעת מים

לאחר שביקרנו במפל הקטן גילנו שזה רק מתאבן לעומת מה שחיכה לנו בהמשך, עוד קצת מאמץ הליכה מאומצת יותר עם עליות ושבילים צרים יותר אבל האמינו לי שווה את זה. תמשיכו בשביל המסומן באדום תגלו שהוא מתחלף לסימון כחול, שביל זה יוביל אתכם לשלוש בריכות מרשימות בהחלט. שהם הדובדבן שבקצפת , בריכות האיסיים.

כבר לא מדובר בבריכות שכשוך כפי שנתקלנו בהתחלה אלא בריכות עמוקות יותר עם מגלשות מים סלעיות שלא היו מביישות את טובי פארקי המים בישראל. הבריכות הטבעיות, מאפשרות טבילה של כל רמ"ח האיברים. הבריכה העליונה מבין הבריכות היא זו שמזינה את השאר.

בריכת מים נחל ערוגות

בריכת האסים בנחל ערוגות

מים בנחל ערוגות  מים רבים בנחל ערוגות

לאחר שהתרחצנו, קפצנו, נהננו ונשנשו קצת וכמובן לא שכחנו לשתות במסלול של נחל ערוגות, עשינו את דרכנו חזרה, אך במקום לחזור בשביל עם הסימון האדום, חזרנו בשביל עם הסימון הכחול שעובר למעשה בתוך נחל ערוגות עצמו. דברים חשובים שצריך לשים לב אליהם :
שימו לב כי צריך לסיים את הביקור בשמורה בשעות אחה"צ המוקדמות (14:00 בחורף ו 15:00 בקיץ).

חזרתם עם עייפות מהטיול מומלץ להפיג אותה במלון עין גדי. למי מיועד: למטייל שאוהב לצעוד וללכת ובעיקר למשפחות עם ילדים. מה בסביבה: נחל פרס; מעיינות חמים עין קדם; עין בוקק. תאריך ביקור:03/10/2017

2 comments:

 1. אנונימי10/03/2017

  טיול מגניב ומתאים למשפחות..

  השבמחק
 2. אנונימי10/03/2017

  לאחר שהתרחצנו ,קפצנו , נהננו ונשנשו קצת וכמובן לא שכחנו לשתות,
  עשינו את דרכנו חזרה, אך במקום לחזור בשביל עם הסימון האדום,
  חזרנו בשביל עם הסימון הכחול שעובר למעשה בתוך הנחל עצמו.
  דברים חשובים שצריך לשים לב אליהם :
  שימו לב כי צריך לסיים את הביקור בשמורה בשעות אחה"צ המוקדמות
  (14:00 בחורף ו 15:00 בקיץ).

  השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *