14 באוקטובר 2017

טיולים בארץ

טיולים בצפון - עין אפק

עין אפק

בתוך קרית ביאליק שוכנת לה שמורה יפהפייה ומיוחדת במינה, שמורת הטבע היפה ביותר בארץ אשר שוכנת בתוך אזור אורבני.
טיול בצפון, עין אפק, רבים נוטים להתבלבל בין עין אפק הניזונה ממעיינות אפק אשר בצפון. לבין תל אפק, הניזונה מנחל הירקון ושוכנת במרכז הארץ. למרות ששתיהן שמורות מדהימות לכל אחת מהן הקסם שלה. שמורת עין אפק היא שמורה עשירה במים דבר המזמין בעלי חיים רבים כגון: שפמנוני ענק, דגי אמנון, קרפיונים, גמבוזיה, צבי מים, תאו הנהרות (ג'מוס) ובעלי כנף מגוונים, סיקסים, ברכיות, אנפות לילה ועוד עופות מים.

גם צמחים רבים בחרו להקים את "ביתם" בשמורה זו, בולט בנוכחותו הוא צמח הקנה המצוי המרהיב ביופיו,סוף מצוי, נימפאה כחולה, נופרים, עצי אשל ועוד. לאור המתואר, מבחינתי שמורה זו היא חובה במסגרת טיולים בצפון כאשר אני מטייל עם משפחתי. השמורה כולה נגישה והמעברים בין חלקיה השונים מלווים בשבילי עץ המובילים את המטייל לפינות חמד ולנקודות נוף חינניות רוויות שלווה ורוגע.

בתוך שטח השמורה יש חורשה מוצלת עם שולחנות פיקניק, הצרה היחידה היא כמות הצרעות שבאות למסיבה בלי הזמנה ורוצות חלק מארוחתכם. המסלול מתחיל בטחנת קמח עתיקה ששימשה בתקופה הצלבנית כמרכז חקלאי גדול ומשגשג, באזור גידלו דגנים שונים אשר הובאו לטחנת הקמח לצורך טחינתם.

את הקמח הטחון הובילו לעכו בסירות דרך נחל נעמן. מגג תחנת הקמח נשקף נוף לעבר כל השמורה ושל הערים הסמוכות עכו ואזור הקריות. מסלול הטיול מתחיל מתחת למבנה תחנת הקמח, נלך לפי השילוט "מסלול הטיול 45 דקות". המסלול הוא מעגלי ומתחיל בבריכות המצודה, 2 בריכות אשר נחפרו בשנות ה - 80 במטרה להגדיל את שטח השמורה ולייסד עוד בתי גידול מבוססי מי תהום רדודים, בבריכה הגדולה נבחין בשפמנונים ובעופות מים אשר שוחים להנאתם.

לאחר מכן נעבור בגשר שמתחתיו זורם בחלקלקות וזריזות נחל נעמן, נמשיך לפסוע שמסביבנו ביצות ונופים קסומים הכוללים צמחים בעלי חיים ומים היוצרים פסטורליה ושקט. לאחר הליכה לא ארוכה נטפס לתצפית ג'מוסים בראש תל אשר בשמורה לעיתים הג'מוסים מגיחים ומופיעים סביב בריכה מרוחקת הנשקפת משם.

נמשיך בהליכה שלווה שמימיננו האגם הגדול אשר מהווה חלק אינטגרלי מנופי הביצה ובריכת האשלים. נלך בתוך שביל עפר המוקף סבך וצמחייה עבותה הכוללת קנה מצוי וסוף. עד אשר נגיע לשביל עץ רחב שעובר מעל האגם הגדול, ההליכה עליו מדמה הליכה מעל המים מאחר שאין בצדדיו מעקה או תמך כלשהו.

עצרו בשולי השביל או באחת מפינות החמד שבהמשך והתענגו לכם על נופי השמורה, הצטיידו במשקפות והשקיפו על בעלי כנף המוצאים מנוח על העצים בשמורה. לאחר שמסתיים גשר העץ נבחין בבריכות בצבע כחול-טורקיז מדהימות ביופיין, אילו הן בריכת סופיה הניזונה מ -2 מעיינות שכבה אשר בקרקעיתה. ובריכת זיצר אשר מקיימת מערכת אקולוגית הנפרדת מהמים בשמורה.

זהו מסענו בשמורה מופלאה הסתיים למעוניינים מידי שעה מתקיים סרט אורקולי המתאר את תולדות המקום ואביזרי חקלאות קדומים מוצגים שם גם כן. הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום והיא תחת ניהולה המסור של רשות הטבע והגנים.

לסיכום שמורת עין אפק היא בין השמורות היפות באזור הצפון ובכלל בארץ. ומומלצת בחום בתור טיול בצפון.
למי מיועד: למטייל הממוצע, בעיקר למשפחות אבל לא רק, מטיילים מכל הגילאים יפיקו הנאה מהטיול בשמורה גם חובבי צפרות. נגישות: חלקית. הוראות הגעה: בוויז עין אפק. למי מתאים : משפחות עם ילדים,חובבי צפרות ועוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו