חפש/י מסלול טיול

11 בנובמבר 2017

טיולים בארץ

טיולים במרכז - פארק אריאל שרון

פארק אריאל שרון

ממלכת המחזור של מדינת ישראל, פארק אריאל שרון הוא פארק אורבני עצום ורחב ידיים שמעבר לחשיבותו לטיפול בפסולת של גוש דן, הוסב לפנינת חמד של ממש.
פארק אריאל שרון או בשמו היותר מוכר "חירייה" הוא למעשה הריאה של גוש דן והפך בשנים האחרונות לפארק טבע מרשים. קצת היסטוריה על "חירייה", שם המקום הוא על שמו של הכפר הערבי "אל חי'ריה" שהיה במקום עד 1948, אז תושביו נטשו אותו ולא הורשו לחזור אליו. "חיר" בערבית זה טוב, על שום הקרקע הפוריה שנמצאת במקום. האתר שימש מיום היווסדו 1952 כאתר ריכוז הפסולת הגדול ביותר בישראל.

האתר ידע תקופות קשות שכללו שריפות חוזרות ונשנות בעקבות גז המתאן שנפלט מהתל האדיר. וכן מפגע בעלי כנף שגרמו בסוף לסגירתו הזמנית של חירייה, כך קרה בשנת 1998 בעקבות ריכוז גדול של בעלי כנף שעפו סביב הפארק בגלל הפסולת הרבה בו, נכנסו ציפורים לתוך מנוע אחד המטוסים שהמריא מנמל תעופה בן גוריון לניו-יורק וגרמו לנחיתת חירום. הפארק כוסה בניילונים לאיטום הקרקע וכך מנע את נוכחותם הרבה של ציפורים בהר ובתוך כך נפתח מחדש.

בשנת 2007, דרך חברה ממשלתית שהוקמה, שוקם האתר והפך לפארק מטרופוליני עצום עם מדשאות, שולחנות פיקניק ואגם מרהיב לצד תל הזבל.הפארק מסודר ומאורגן להפליא יש במקום אזור חנייה מוסדר עם נגישות מלאה ואפילו שולחנות פיקניק מונגשים מאזור החנייה. בפארק ישנם סיורים מודרכים במהלך היום, סיור שכזה אורך כשעה ומתאר את ההיסטוריה של האתר, מהיבטים שונים : גאוגרפיים, היסטוריים ופוליטיים.

במהלך הסיור התוודענו לפינות החמד שהוקמו במקום מפינות תבלינים ריחניות שהוקמו במקום: לבנדר, מרווה ועוד.
עד לעצי חרוב ועצי זית רבים ניטעו במקום לאורך השדרה המרכזית של הפארק. דבר מעניין נוסף מעולם המיחזור המודרני הוא שימוש בפסולת בטון מאתרי בנייה שהובאו מרחבי הארץ. במקום לטמון אותם באדמה הוצבו כגדר דקורטיבית לאורך מסלול ההליכה בפארק.מסלול ההליכה מוביל בסופו של דבר לראש הר חירייה שם תחכה לכם תצפית יפה מאוד על כל אזור דרום תל-אביב ומקווה ישראל, כמו כן מאחר שגובה ההר הוא 60 מטר מעל פני הים נשקף ממנו חוף הים. עוד דבר מעניין שקיים בראש התל הוא פסלי אדם ממוחזרים באופן ייחודי.
תצפית נוף מהמרפסת בפארק אריאל שרוןבסוף הסיור המודרך הגענו ל"דובדבן של הקצפת" תצפית על אגם מלאכותי שהוקם כאן עם דגי נוי צמחי מים ופרחי מים ייחודיים שמעטרים את הפארק ומשרים בו אווירה של הוד והדר בצבעים ירוק, חום,סגול ועוד. שם גם ניתן לצפות בסרט אור קולי.

פארק אריאל שרון הוא אחת האטרקציות המובילות המשלב טיול במרכז הארץ. שעות פתיחה: הפארק פתוח מדי יום עד 15:30 כולל שבתות וחגים. הסיור הוא חינמי ואינו כרוך בתשלום, אם זאת הצפייה בסרט כרוכה  בתשלום של 10 ש"ח לאדם. למי מיועד: לכל בני המשפחה ולכל הגילאים. נגישות: מלאה.

הוראות הגעה: ב waze, פארק אריאל שרון.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו