חפש/י מסלול טיול

19 בדצמבר 2017

טיולים בארץ

נחלים בצפון - נחל ציפורי

נחל ציפורי

ציפורים רבות לא תראו פה אך בנחל ציפורי יש קסם באוויר ובעיקר מים.
גבעות, נוף גלילי ובמרכזם נחל קסום בעל אורך של 32 ק"מ, הוא מתחיל בהרי נצרת ומסתיים בעמק זבולון שם הוא פוגש ומתחבר לנחל הקישון. מקורותיו של הנחל הם מי גשמים, עיינות ציפורי ועין יבקע.
הנחל נמצא בגליל התחתון ושוכן בתחומי המועצה האזורית זבולון.

נחל ציפורי הוא נחל איתן בחלקו וכעת בתקופה זו של השנה, סוף הסתיו ותחילת החורף, זה הזמן שהשמש אינה קופחת על הראש לבוא לבקר כאן, הילדים יוכלו לשכשך את הרגלים גם בעונה זו של השנה.
הכל סביב ירוק, כרכומים צומחים בין הסלעים ועליהם, הנחל משתלב בין הסלעים ובין ההרים סביב בצורה הרמונית היוצרת חוויה של מים ונופים.

אחד היתרונות הגדולים של המסלול הזה, נגישות, נבנה פה בשנים האחרונות שביל בטון המאפשר לבעלי מוגבלויות והורים לילדים קטנים עם עגלות לטייל לכל אורכו של הנחל ולהנות ממנו. הנחל משתפל לו סביב תוואי השטח ויוצר מבנה לוליאני ייחודי של זרימה. בסמוך לנחל תמצאו מבנה עתיק עם גשר אבן, זוהי טחנת הנזירים, טחנה שבשנת 1954 שימשה לצורך הפקת קמח, תוך שימוש במי הנחל ומאוחר יותר נסגר עקב שינויים טכנולוגיים.

מה עוד תמצאו בנחל הפראי הזה, מדשאות לצד הנחל לרביצה ושתיית קפה.
פינות מוצלות לפיקניק בחיק הטבע. אחד הדברים שהילדים אהבו בטיול הזה, הגישה לנחל היא פשוטה וקלה, המים אינם עמוקים דבר שמאפשר להם לדלג וללכת בין הסלעים,זהירות לא להחליק.

על נחל ציפורי אפשר לומר שהוא נחל ייחודי וזאת מאחר שבניגוד למרבית הנחלים בצפון המכוסים בשיחים קוצניים כגון פטל ועטופים בקנה סוף הנחל הזה לכל אורכו חשוף לחלוטין וזורם להנאתו באפיק במלוא הדרו.המים אמנם לא צלולים והם אינם מיועדים לשתייה אבל כן אפשרי לשכשך בהם רגליים. יש במקום אמות מים קדומות ,סימן לכך שהטו את המים של הנחל לטובת צרכים חקלאיים כגון השקייה. על גדות הנחל תפגשו מטעים חקלאיים קדומים, בוסתנים וצמחייה שאופיינית לנחלים כגון גרגר הנחל.


בהמשך הנחל ניתן להבחין בכפר השוכן סמוך לנחל או יותר נכון בקצה שלו
מדובר על הכפר ראס עלי.


הנחל מעניק למטיילים בו תענוג צרוף של ארכאולוגיה ,צמחייה נופים ומים אשר משתפלים במסלול פתלתל עם ארומה גלילית קלאסית שברקע הרי זבולון. המרוויחים העיקרים מהחגיגה, הם הילדים שזוכים לעדנה מהמים הצוננים ומהמרחבים הגדולים ופה לטעמי טמון היתרון הגדול בייצור תעסוקה הולמת לילדים. אבל לא רק ילדים ימצאו מה לעשות כאן, כל מי שמחפש סתם שלווה, שקט ופסטורליה ימצא פה את מבוקשו.

עוד ניתן לומר שמדובר שמדובר בנחל בעל רמת נגישות גבוהה הרשויות סללו פה שביל בטון רחב ומרווח לנוחות המטיילים. הדרך למקום קצת קופצנית ורווית בורות, אך ניתן להתנחם בכך שהיא קצרה יחסית.
למי מיועד: למען האמת לכולם, אך בעיקר לחובבי נחלים, ילדים ורומנטיקנים.
כרוך בתשלום: לא.

הוראות הגעה לנחל ציפורי : בוויז הזינו נחל ציפורי המשיכו בדרך העפר עד שתגיעו לטחנת הנזירים שם תפגשו בחניון פה מתחיל המסלול. המקום מומלץ בחום כחלק מרפטואר טיולים בצפון שלכם.

תגובה 1:

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו