חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

נחל ציפורי- טחנת הנזירים

נחל ציפורי
נחל ציפורי- כאן אמנם לא תראו ציפורים רבות אך יש קסם באוויר ובעיקר מים ומסלול טיול טוב  למשפחות.

תיאור הנחל


גבעות, נוף גלילי ובמרכזם נחל קסום בעל אורך של 32 ק"מ, הוא מתחיל בהרי נצרת ומסתיים בעמק זבולון שם הוא פוגש ומתחבר לנחל הקישון. מקורותיו של הנחל הם מי גשמים, עיינות ציפורי ועין יבקע. הנחל נמצא בגליל התחתון ושוכן בתחומי המועצה האזורית זבולון.

נחל ציפורי הוא נחל איתן בחלקו וכעת בתקופה זו של השנה, סוף הסתיו ותחילת החורף, זה הזמן שהשמש אינה קופחת על הראש לבוא לבקר כאן, הילדים יוכלו לשכשך את הרגלים גם בעונה זו של השנה. הכל סביב ירוק, כרכומים צומחים בין הסלעים ועליהם, הנחל משתלב בין הסלעים ובין ההרים סביב בצורה הרמונית היוצרת חוויה של מים ונופים.

אחד היתרונות הגדולים של המסלול הזה, נגישות, נבנה פה בשנים האחרונות שביל בטון המאפשר לבעלי מוגבלויות והורים לילדים קטנים עם עגלות לטייל לכל אורכו של הנחל ולהנות ממנו. הנחל משתפל לו סביב תוואי השטח ויוצר מבנה לוליאני ייחודי של זרימה. בסמוך לנחל תמצאו מבנה עתיק עם גשר אבן, זוהי טחנת הנזירים, טחנת קמח עתיקה שבשנת 1954 שימשה לצורך הפקת קמח, תוך שימוש במי הנחל ומאוחר יותר נסגר עקב שינויים טכנולוגיים.

נחל ציפורי היפה

תחנת קמח בנחל

מקורותיו של נחל ציפורי הם המעיינות : ציפורי, יבקע, יפתחאל.

נחל ציפורי

נחל ציפורי

מה עוד תמצאו בנחל הפראי הזה?


מדשאות לצד הנחל לרביצה ושתיית קפה. פינות מוצלות לפיקניק בחיק הטבע. אחד הדברים שהילדים אהבו בטיול הזה, הגישה לנחל היא פשוטה וקלה, המים אינם עמוקים דבר שמאפשר להם לדלג וללכת בין הסלעים,זהירות לא להחליק. על נחל ציפורי אפשר לומר שהוא נחל ייחודי וזאת מאחר שבניגוד למרבית הנחלים בצפון המכוסים בשיחים קוצניים כגון פטל ועטופים בקנה סוף הנחל הזה לכל אורכו חשוף לחלוטין וזורם להנאתו באפיק במלוא הדרו.

נחל ציפורי - פסטורליה

צמחים בנחל ציפורי

מים בנחל ציפורי במלוא הדרו

גזע עץ

המים בנחל ציפורי אמנם לא צלולים והם אינם מיועדים לשתייה אבל כן אפשרי לשכשך בהם רגליים. יש במקום אמות מים קדומות ,סימן לכך שהטו את המים של הנחל לטובת צרכים חקלאיים כגון השקייה. על גדות הנחל תפגשו מטעים חקלאיים קדומים, בוסתנים וצמחייה שאופיינית לנחלים כגון גרגר הנחל.

נחל ציפורינחל ציפורי זורם

תוואי הנחל


בהמשך נחל ציפורי  ניתן להבחין בכפר השוכן סמוך לנחל או יותר נכון בקצה שלו מדובר על הכפר ראס עלי.
נחל ציפורי מעניק למטיילים בו תענוג צרוף של ארכאולוגיה ,צמחייה נופים ומים אשר משתפלים במסלול פתלתל עם ארומה גלילית קלאסית שברקע הרי זבולון. המרוויחים העיקרים מהחגיגה, הם הילדים שזוכים לעדנה מהמים הצוננים ומהמרחבים הגדולים ופה לטעמי טמון היתרון הגדול בייצור תעסוקה הולמת לילדים. אבל לא רק ילדים ימצאו מה לעשות כאן, כל מי שמחפש סתם שלווה, שקט ופסטורליה ימצא פה את מבוקשו.

עוד ניתן לומר שמדובר שמדובר בנחל בעל רמת נגישות גבוהה הרשויות סללו פה שביל בטון רחב ומרווח לנוחות המטיילים. הדרך למקום קצת קופצנית ורווית בורות, אך ניתן להתנחם בכך שהיא קצרה יחסית.

ירוק נחל ציפורי

נחל ציפורי


נחל ציפורי עם אופי

מפלונים בנחל ציפורי

נוף מגבעה ליד נחל ציפורי

לסיכום הטיול 


 נחל ציפורי הואר נחל מרכזי החוצה את הגליל התחתון , זהו נחל איתן אשר זורם כל ימות השנה הוא מתחיל את דרכו בהרי נצרת הגבוהים ומסיים את דרכו בנחל קישון. לא הרחק מהמקום יש את העיר ציפורי העתיקה עיר יהודית קדומה עשירה בפסיפסים ומונמונטים היסטוריים מרשימים. למי מיועד: למען האמת לכולם, אך בעיקר לחובבי נחלים, ילדים ורומנטיקנים ובעיקר משפחות . כרוך בתשלום: לא. תאריך ביקור:19/12/2017

הוראות הגעה לנחל ציפורי 


 בוויז הזינו נחל ציפורי המשיכו בדרך העפר עד שתגיעו לטחנת הנזירים שם תפגשו בחניון פה מתחיל המסלול. המקום מומלץ בחום כחלק מרפטואר טיולים בצפון שלכם.

תגובה 1:

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *