חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

עין סטף - עין ביכורה -מעיינות בהרי ירושלים

עין סטף - עין ביכורה
הסטף-  - ארץ הבוסתנים והמעיינות, הסטף מעניק למטיילים בו שפע חוויות ואטרקציות רווי מים וירוק בעיניים.
זחילה בניקבות ,טיול על רקע הרי ירושלים, בוסתנים ומבנים עתיקים .בין גשם לגשם שהשמש מפציעה לרגע, הכל ירוק וכבר פורח השקדיות מתחילות להאיר את העולם בצבען הלבן, הגשמים מרווים את האדמה היבשה, ריבוי המעיינות (אשר אופייניים מאוד להרי ירושלים למשל :עין לבן).  והנחלים מתמלאים וזורמים להנאתם בוואדיות. המעיינות העשירים באזור זה, מקיימים עם הצומח קונצרט בהרמוניה מופלאה שאין כדוגמתו בארץ. אז זה בדיוק הזמן לצאת ולטייל, הפעם בחרתי במסלול טיול, קלאסי משפחות אבל גם מטיילים בודדים ואחרים ימצאו פה הנאה בשיטוט בין הבוסתנים והמעיינות.

כידוע לסטף מסלולים רבים שהארוך בינהם הוא עד 4 שעות מחניון עליון לחניון תחתון. אני בחרתי לעשות את המסלול הקצר יותר הנקרא "המסלול הכחול"שמתחיל מהחניון העליון הסמוך להר איתן.
נגיע לקצה החניון שם נמצאת מפת המסלול ושילוט לתחילת המסלול, נחל בהליכה לאורך הסימון הכחול, בדרכנו נפגוש בנוף הררי של הרי ירושלים והרבה טרסות עדות לחקלאות קדומה.

הסטף

יער בסטף

הפריחה בסטף

כפיר החמוד שלנו

הרקפות פורחות בסטף

קצת על הסטף , הסטף נמצא סמוך להר איתן ובצידה המערבי של ירושלים.
בתחתית הסטף זורם נחל שורק, שמנקז את הגשמים מהרי ירושלים המערביים עד לשפך שלו בים, סמוך לפלמחים.
הסטף הוא למעשה אתר לשחזור חקלאות קדומה שהתקיימה פה לפני אלפי שנים וממשיכה להתקיים היום בתנאים קצת שונים.

קיימת פה חקלאות מסוגים שונים אחת מהן היא "חקלאות בעל" זוהי חקלאות שאינה מבוססת על השקיה אלא רק על מי גשמים. העצים שמתקיימים מסוג חקלאות זה הם: הזית, השקד והגפן. בדרך ניתן לראות שרידים של מבנים קדומים עתיקים, מדובר על שרידי הכפר הערבי סטף שבשנת 1949 ננטש ע"י יושביו.

כפר ערבי בסטף

שרידי הכפר הערבי בסטף

מסלול הליכה סטף

הנוף ההררי בסטף

לאחר הליכה מתונה במורדות ההר לנוכח נופים יפים, נגיע לאזור החנייה האמצעי משם נרד למעיינות, עין סטף ועין ביכורה אילו 2 מעיינות ששוקמו ע"י קק"ל, אשר במקור היו בריכות אגירה ששימשו את החקלאות הקדומה.
סוג נוסף של השקיה היא "השקיית שלחין" חקלאות אשר עושה שימוש במעיינות הנובעים כל ימות השנה ומכאן שמה, שליחת המים מבריכות האגירה ישירות אל הערוגות.

טוב חזרה לטיולנו, הגענו בשעה טובה למעיין הראשון: עין סטף, הורידו נעליים וגרביים, שימו פנס על הראש והיכנסו יחד עם הילדים אל תוך הנקבה, הנקבה נמוכה מאוד וצריך לזחול בתוכה, כמות המים בה מאוד נמוכה ואורכה קצר כ -5 מטר, הנקבה מסתיימת בבריכה קטנה ממנה המים זורמים לבריכת איגום גדולה. 

נביעת הסטף לבריכה נביעת הסטף

עין סטף

טיל משפחות אל הסטף מפלון מים בסטף

הבריכה בעין סטף

מעין סטף נמשיך לרדת לאורך הטארסות , נפגוש ונתוודע עם גפנים, מטעי זיתים ועם החקלאות הקדומה והמעניינת שהתקיימה כאן. ניתן להבחין בערוגות מעובדות במהלך המסלול אילו הן חלקות שמתוחזקות כיום ע"י משפחות.
כך יוצא שחקלאות קדומה לפני אלפי שנים נמצאת לצד חקלאות עכשווית.

שרידי כפר -עין ביכורה

שטחי חקלאות בסטף

לאחר מרחק הליכה לא רב, נגיע לעין ביכורה, גם מעיין זה כמו קודמו, הוא מעיין הנובע מניקבה ונשפך לתוך בריכת איגום, רק שכאן אין צורך ללכת בהליכה שפופה אלא זקופה גם למבוגרים שבנכם. חשוב לציין כי נדרשים פנסים כי חשוך מאוד בתוך הניקבה והמערה. לאחר הליכה קצרה בתוך הניקבה נגיע למערה פנימית, חלל גדול עם טיפוס קל, אשר בתוכו ניתן לראות את מקור המעיין הזורם בניקבה.

ניקבת המים בעין ביכורה

הניקבה בעין ביכורה

עין ביכורה

בדרכנו חזרה ראינו ממצאים מעניינים מהתקופה החקלאית הקדומה שהייתה פה, למשל מדרגות שחצובות על הטרסה ,כלומר באוויר ,כפי הנראה בכדי לנצל טוב יותר את הקרקע ולעשות בה שימוש בתור שטח חקלאי .
וגם נקבות שנחצבו כאן על-מנת להזרים את מי מעיין ביכורה לערוגות החקלאיות.

מדרגות חצובות בסלע

חקלאות שלחין

לסיכום: 2 מעיינות המתאימים בכל ימות השנה, סביבה נופית שווה במיוחד,מתאים לכל גיל אך נגישות מעט בעייתית לבעלי מוגבלויות.אז איך מגיעים : בוויז "סטף".לא לשכוח להצטייד בבגדי החלפה לילדים, פנס ומים לשתייה. מה בסביבה: עין מסילה; עין לימון; מאגר בית זית. תאריך ביקור:23/01/2018

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *