חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

9 בינואר 2018

נחלים בצפון - שמורת נחל השופט

נחל השופט
לאחר הגשמים ששטפו את ישראל בסופשבוע האחרון, ובייחוד את הנחלים בצפון זה הזמן לבקר בנחל השופט.
נחל השופט הוא נחל ציורי ומיוחד להפליא, זרימת המים בו איתנה וחזקה בייחוד בתקופת החורף עת הגשמים.
נחל זה מומלץ בחום בייחוד בתור טיול לשבת ומתאים לכל המשפחה. אחד היתרונות של נחל זה בניגוד לנחלים אחרים בצפון, העובדה שהוא נגיש לבעלי מוגבלויות ונכים לכל אורכו יש שבילי עץ המאפשרים לעשותו ללא כל בעיה גם למשפחות עם עגלות. נחל השופט מתוחזק ע"י קק"ל במסירות רבה פשוט חלקת אלהים בלב פארק יערות מנשה.

בלי לשפוט ולהביע עמדה נחרצת, מדובר בחוויה בלתי רגילה המשלבת חורשה עם עצים תמירים שחותכים את השמים בזוויות שמשאירות את המתבונן בם פעור פה,כל זאת על רקע דרך יפיפייה מלווה במעיינות שופעים ומלאים שהנחל מותיר בדרכו תוך שהוא חורץ באימא אדמה אפיק מלהיב. נחל השופט בחלקיו, דומה לגן עדן הלקוח מתוך סרט רומנטי.

המסלול מאוד נוח להליכה עם עבירות גבוהה (לא לכלי רכב), אפשר להגיד בפה מלא מתאים לכולם בייחוד למחפשי שלווה ואילו שרוצים לעשות פיקניק קליל לצידו של הנחל השוכן בתוך ליבו של פארק יערות מנשה.
נחל השופט מורכב מחומרי גלם איכותיים כגון: מעיינות רווים מים, שיחי פטל, עצי ערבה, עצי אורן, עצי צפצפה עצי קטלב עבי כרס וגשרוני עץ מה שיוצר מעדן גורמה למטייל האולטימטיבי בזכות קק"ל והטבע.יתרון נוסף שהמסלול של נחל השופט מקנה למטייל בו היא התאמתו לכל ימות השנה כי כולו ככולו עובר במסלול מוצל.
המסלול המעגלי של נחל השופט קצר מה שמגדיל את האטרקטיביות שלו בייחוד עם ילדים שלרוב הם חסרי סובלנות ומגלים קושי במסלולים ארוכים. גם למטיבי הלכת יש כאן מענה אופטימלי, מסלול ארוך יותר מעין חשרת לעמק השלום כ- 4 שעות.

קצת על המסלול, אנחנו עשינו את המסלול הקצר שאורך כחצי שעה - שעה לכל היותר (תלוי בקצב ההליכה שלכם) הוא מתחיל מעין חשרת (עין אמי) וגם מסתיים באותה נקודה. התחלנו בהליכה מתונה בדרך עפר זרועה עצים עבותים וגבוהים לצידה, המעניקים כסות נאותה לנחל ולשביל שהוכשר כאן ע"י קק"ל. לאחר הליכה מתונה של כ- 100 מטר תפגשו טחנת קמח עתיקה שמתחתיה זורם אפיק נחל השופט.

על שום  טחנת קמח זו זאת קיבל הנחל, ע"י הערבים, את השם "נחל טוואחין" שזה נחל הטחנות.  אז ברוכים הבאים לג'ונגלים של עין השופט, חוץ מחיות טורפות תמצאו פה הכל. כפי שאתם רואים מהר מאוד מגיעים לנקודה שרואים את נחל. יש לציין כי סמוך לתחנת הקמח הוקמה פינת חמד עם שילוט להנצחתו של יהושע מרקס -חבר קיבוץ הזורע הסמוך אשר נהרג במהלך מלחמת העצמאות באזור גוש עציון.


צמחים רבים(בינהם שיחים ועצים) גדלים על גדותיו של נחל השופט וניזונים ממימיו הרבים: הרדוף הנחלים, גרגר הנחלים , אשחר ארץ ישראלי, טיון דביק, אספרג, עצי אורן ועוד. מומלץ להגיע בתקופת החורף/ האביב אז תפגשו גם בפריחה עונתית של כלניות ורקפות וכמובן שפע מים רב מאוד. הצמחים פזורים לאורך כל השמורה.


גשרי עץ גדולים שהוכשרו כאן, מחברים בין חלקי  הנחל השונים וגדותיו ובכך מאפשרים למטייל פה להשקיף על הנחל מכל הזוויות האפשריות. גם ספסלי עץ מאפשרים לזוגות לחוות רגע רומנטי יחדיו או למשפחות שרוצות לנוח ממירוץ החיים מוזמנות לעצור לנשום עמוק תוך בהיה בפליאה בגן העדן הכובש הזה.


בהחלט קבלת פנים יפה לאורחים שבאו לאירוע של השנה, החתן נחל השופט והכלה הטבע לבושים במיטב המלבושים: שיחים שזורים על עצים ומעטרים את גדות הנחל, סלעים. והנה הדרך סלולה לחופה, מערה קטנה לצידו של הנחל .שאליה ניתן להגיע גם כן באמצעות שביל עץ מוגדר.


סבך הקנה משתרך לו לאורך המסלול על ציר המים ומעטר אותם באופן שאינו משתמע לשני פנים. כעת קצת רקע על הנחל, נחל השופט מתחיל לזרום בהרי מנשה, בין רמת השופט ועין העמק - יישובים וותיקים באזור זה. הוא זורם בקלילות בסביבה פראית ירוקה ויוצאת דופן, תראו את התמונות ותבינו מדוע..) את זרימתו הוא מסיים בנחל הקישון ולשם הוא מתנקז בסופו של דבר. 


על זה נאמר , תמונה שווה אלף מילים שימו לב לשפיעת המים וכיצד היא חורצת את הסלעים הנקרים בדרכה ואת האדמה.
בהמשך ההליכה במקביל לתוואי ערוץ הנחל בשביל מסודר נפגוש במפלוני מים הנפחים לבריכות מים צלולות וירוקות.
עושה חשק להיכנס . אבל- אסור ..

במהלך הדרך תפגשו בתחנת מדידה מיוחדת מגודרת עם שעוני מים - וסכר קטן. זוהי תחנה המשמשת למדידת עוצמת המים וכמות המים הזורמת בנחל.העצים שננטעו פה ע"י קק"ל כמו הקטלב, אשחר וגזעי העצים השכובים דוממים על הארץ מקנים לשמורה מראה אצילי ורב ממדי.הקינוח לפני הסיום של המסלול הוא מס' מפלים הנשפכים לתוך בריכה טבעית ובהחלט מסכמים טיול קסום בתוך חורשה עם נחלים ספוגי מים.לאחר שהתענגנו ממראותיהם המלבבים של המים הנשפכים לבריכות ולצמחייה העבותה והמרשימה של שמורת נחל השופט נעשה דרכינו בדרך עפר תפנו ימינה ולאחר הליכה קצרה תגיעו לבסיום המסלול המעגלי תגיעו לחניון החרובים לרכבכם. שימו לב אתם יכולים גם לעבור את הדרך ממול יש חורשה יפה - ניתן לעשות שם פיקניק או סתם לטייל בה.   הכניסה למקום אינה כרוכה בתשלום, בשבת המקום עמוס ואין כניסה מיקנעם המושבה.מ תאים לכל המשפחה בכל עונות השנה בייחוד בחורף ובאביב שהכל שופע ונובע מים. לסיכום נחל השופט הוא נופת צופים. חורף 2018 הכל כך מבורך עשה לנחל טוב.מה בסביבה: מאגר גלעד; נחל רז; נחל תנינים.

הוראות הגעה לנחל השופט: להגיע לעין חשרת ומשם להתחיל את המסלול, למרות שאין הרבה חנייה שם, או להתחיל מהסוף בחניון החרובים ולסיים בעין חשרת.
המלצה להיעזר בwaze ולכתוב נחל השופט (לא עין השופט כי תגיעו לקיבוץ).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה