חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

גן לאומי שפך נחל שורק

גן לאומי שפך נחל שורק
שפך נחל שורק - נחל שורק הוא נחל מרשים וארוך, "רק" 70 קילומטרים, מתחיל את דרכו בהרי ירושלים ומסיים אותה הרחק-הרחק בצידה האחר של ישראל, חוף פלמחים.
נחל זה מנקז אמנם את השפכים מהרי השפלה בינהם : בית שמש,נס ציונה ורחובות. אך פעולות שיקום וטיהור שפכים שנעשו באזור הפכו את המקום לשמורת טבע נדירה. בין הפעולות שנעשו באזור השפך של הנחל: שתילת צמחיית גדות, הקמת מתקני טיהור שפכים במעלה הנחל, שימוש במי שיטפונות ומעיינות להעשרת מי הנחל והפיכת הנחל לגן עדן עבור בעלי החיים הצמחייה ובני אדם.

מומלץ לנצל את מזג האוויר האביבי והנעים כעת, בו השמש אינה קופחת על הראש כדאי ואידאלי לטייל במסלול ההליכה המרתק הזה. ובכן המסלול מתחיל בקצה חורשת האקליפטוסים המרשימה הנקראת "חורשת הצנחנים".בתחילת המסלול תראו שלט ברור "שמורת שפך נחל שורק - פלמחים".מתחת לגשר בטון מסיבי, תפגשו את נחל שורק במלוא הדרו.

גן לאומי שפך נחל שורק

נעלה על שביל הליכה מאספלט ונחל ללכת, כבר בתחילת המסלול תפגשו באנפות לבנות הנמצאות על גדות הנחל.

שמורת הטבע שפך נחל שורק

מסביבכם שדות של חמציצים שאופייניים לתקופת האביב וצמחיית קנה המתאימה לנחלים. אקליפטוסים עבי קרס מוציאים מקרבם חמציצים צהבהבים -מחזה די נדיר לראות הכלאה מעניינת בין 2 סוגי צמחים אילו - יצירת מופת של הטבע.

עץ בשפך נחל שורק

מסלול טיול שפך נחל שורק

מאחר שאנחנו בתקופת האביב לאורך כל המסלול תפגשו מסביב לאזור הנחל מרבדים ירוקים של עשבייה עונתית ופרחים עונתיים כמו החרציות.

הגדות של נחל שורק

במהלך הטיול פגשתי "בדייג לא חוקי " - שלדג מצוי התעופף למרומים תוך שהוא תר אחר דג - ברגע שהתביית על מטרתו הוא פשוט צנח במהירות מדהימה עם מקורו לתוך הנחל ויצא עם השלל -דג עסיסי וטרי.

שמורת נחל שורק

הנחל מתחתר לו בתוואי השטח ויוצר זוויות מרשימות של זרימה מכל הכיוונים.

פלמחים -נחל שורק

צמחיית קנה -שפך נחל שורק

לאחר הליכה איטית של כ- 20 דקות לערך בתוך חורשת האיקליפטוסים עתיקת היומין, תפגשו מימינכם דיונות חול לבושות שיחים עונתיים.

דיונת חול בפלמחים

אחד הצמחים המרשימים שהקימו פה מושבות מרשימות מאוד הוא "שיטה מכחילה", אמנם היא בעלת פרחים צהובים בוהקים אך השילוב עם הדיונות החומות העניק לאזור צבע צהוב עז כמו הציור הידוע של הצייר ההולנדי הידוע וינסנט ואן גוך - "חמניות".

טיול פריחה בשמורת שורק

זה השלב בו מגיעים לגורמה -שיא הטיול דיונות חול .
לילדים דיונות החול רבות הללו הן גן-עדן מושלם, הם יכולים להשתעשע בחול הרך הנקי והנעים שבתקופה זו של השנה.
תוך שהם מתגלגלים נופלים ורצים על החולות. הם גם יכולים ללכת בעקבות חיפושיות שחורות, המשאירות סימנים על גבי החול. ולמבוגרים אתנחתא בראש הגבעה עם נוף כחול-טורקיז הנשקף מהגבעה על חוף פלמחים, אוויר צח המגיע מן הים מוסיף לחוויה רענון והנאה.

פלמחים משמורת שפך נחל שורק

ים תכול -שמורת נחל שורק

פריחה בנחל שורק

בתחתית הדיונה תמצאו עץ איקליפטוס ענק ששורשיו בולטים מן האדמה , הוא מעניק צל וחסות ולכן מהווה מקום אידאלי לעשות את הפסקת הצהריים ולשלוף את הסנדוויצ'ים שלכם מהתיקים. לסיכום : שפך נחל שורק הוא אטרקציה יוצאת דופן לתקופה זו של השנה.

מדובר בשמורת טבע חינמית לגמרי - בימים אילו הכניסה לשמורה - יער האיקליפטוסים, עובר שדרוג אקולוגי, הכניסה נחסמה לכלי הרכב - זאת בכדי לשמור על השמורה ולמנוע מבעלי כלי רכב, כגון ג'יפים, לרדת מתוך יער האיקליפטוסים אל תוך גדות הנחל ובכך להרוס את שמורת הטבע ברגל בוטה.

הוראות הגעה לשפך נחל שורק: בוויז הזינו " חורשת הצנחנים" בהגיעכם החנו את רכבכם ממול חורשת האיקליפטוסים בחניון העפר הצמוד ומשם לכו אל תוך החורשה בשביל ייעודי עד שתגיעו לתחילת המסלול. השמורה נמצאת סמוך לחוף פלמחים. חשוב מאוד : להצטייד במים וכובעים כי קטע הטיול עם הדיונות חשוף לחלוטין לשמש, אם זאת המסלול עד הדיונות מוצל. תאריך ביקור:21/03/2018

תגובה 1:

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *