חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

21 במרץ 2018

מפלים - מפלי נחל רז ברמות מנשה

מפלי נחל רז
מפלי נחל רז - סדרה של מפלים הזורמים לתוך ערוץ נחל רז המרשים ביופיו- כל המופע המרשים הזה מתרחש מתחילת החורף עד קיצו. 
סמוך לגבעת הרקפות שברמות מנשה ,שוכן לו נחל שזורם רק בחודשי החורף. הנחל ניזון ממי הגשמים ומהטייתם לתוך ערוץ הנחל. מפלי נחל רז הם מפלים יפהפים שטרם נראו כדוגמתם בארץ - בשמורות טבע שאינן רשמיות. מי המפל מעלים קצף לבן כמו באמבטיית ספא וזורמים לאיטם היישר לתוך הנחל ועוברים בדרכם על גבי שורות סלעי קרטון מדורגים.

מפלי רז - נחל רז

מה עוד יש כאן ששווה להגיע ? הכל ירוק מסביב, יש גם ברכות שכשוך לקטנטנים. ולמי שמחפש קצת אתגר יכול ללכת בתוך ערוץ הנחל ולחוש "על בשרו" את עוצמותיו של נחל רז וכמובן מפלים, מפלים, מפלים....
או סתם לעשות פיקניק באחת מהפינות הקסומות של אזור רמות מנשה. המקום בעיקר שורץ ג'יפים, טרקטורונים ועוד בעלי חיים ממונעים- מודרניים שפוקדים את המקום בעיקר בשבתות וחגים - אז ממש לא כדאי להגיע לכאן בתקופות אילו-אלא אם כן זה לא מפריע לכם כל-כך.

מפלי רז שופעים

אז עולה השאלה איך מגיעים מים הזורמים בעוצמות כאלה ? מהיכן הם מגיעים ? ובכן חברת מקורות דואגת לפינוי עודפי מי הגשמים ע"י ניקוזם למאגר סמוך, משם עושים המים את דרכם תוך כדי גלישה על פני סדרת סלעים מדורגים הנמצאים למרגלות המאגר. לאחר שהמים זורמים לתוך נחל רז הם ממשיכים מזרחה במורד ערוץ הנחל לכיוון נחל תנינים.

מפלי נחל רז

הנחל מתחתר לו בחלקלקות בתוך הערוץ שממעוף הציפור נראה כמו נחש פיתון ענק. השמורה כולה מתעוררת לחיים נוכח כמות הגשמים האחרונה שירדה כאן,צמחיית מים כמו קנה נפוצה פה מאוד בקרבת המים. האוויר נקי, השבילים בוציים, צמחייה ירוקה עוטפת את האדמה, המים זורמים בקצבים מטורפים וכל זאת לתקופה מאוד קצרה בשנה.

נופיו המרתקים של אזור רמת מנשה כדוגמת :נחל השופט מותירים את המטייל בם נפעם ונרגש, נוכח המרחבים הירוקים הגדולים, כמויות המים הרבות שזורמות כאן, שיפולי ההרים החושניים והשבילים החומים החוצים אותו לאורכו ולרוחבו.
רוצים להגיע לצפות במפלים מקרוב ? כל שעליכם לעשות הוא-להוריד נעליים,להפשיל מכנסיים ולחצות את הנחל. ולחזות בו מקרוב, למאותגרים שביניכם, אפשר להגיע למאגר תוך כדי חציית הנחל וטיפוס על הגבעה שממול.

הוראות הגעה: בוויז - "גבעת הרקפות, כחול, גלעד" זה יביא אתכם לחניון.

הוראות הגעה למפלי נחל רז:
אם באתם מכיוון דרום, במחלף אליקים פנו ימינה בכיכר לכיוון כביש 672 ליישובי רמות מנשה, משם המשיכו כל הזמן ישר, חלפו על פני קיבוץ דליה, בדרככם תפגשו כבישים מתפתלים ,גבעות מעוטרות בעדרי צאן.
כ- 4 קילומטר לאחר קיבוץ דליה תגיעו לגבעת הרקפות, שם תפנו ימינה, בתחילה יש חניון ,עברו אותו- סעו בדרך טובה ונוחה לרכב פרטי לאחר כקילומטר נסיעה ,תבחינו מימינכם בדרך עפר עם אבנים בולטות. 
זה הזמן להשאיר את הרכב בצד ללכת כ-300 מטרים בצד ימין שם תפגשו במפלי נחל רז. מניסיון אישי לא מומלץ להיכנס לדרך העפר עם רכב פרטי - האבנים פוגעות בחלק התחתון של הרכב.

נהנתם מהפוסט ? הפקתם תועלת מהמידע הכתוב בו? אשמח מאוד אם תכתבו תגובה קצרה המתארת מה דעתכם? זה כאן ממש מתחת לפוסט . תודה על התייחסותכם. המשוב שלכם חשוב לי מאוד...

את המסלול הזה כדאי שתוסיפו לרשימת טיולי מפלים שלכם. מה בסביבה: מאגר גלעד, עין אביאל; פארק אלונה -מי קדם
הצטרפו אל הקהילה שלנו וקבלו טיפים והמלצות שוות  היכן כדאי לטייל בכל עונה - כל שעליכם לעשות הוא לסמן לייק לדף שלנו בפייסבוק ולהפוך לעוקבים : בא לי לטייל בארץ ישראל.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *