חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

טיולים בירושלים - עמק הצבאים

עמק הצבאים
עמק הצבאים -מקום  שתרצו ללכת בו לאיבוד ולפגוש בעלי חיים מעניינים והכל בתוך בית גידול טבעי שהוקם להם בתוך מרכזה של בירת ישראל.
למי שחפץ בטיול קליל אורבני ומהנה שכולל את כל התוספות שהופכות כל טיול בטבע למושלם; בעלי חיים; עצי פרי; פרחים; מאגרי מים ועוד. מוזמן להגיע לעמק הצבאים אשר במרכז ירושלים.איך שנכנסים לתוך השמורה יש תחושה של כניסה לתוך ספארי ענק, שער ברזל גדול מכניס את המבקר לתוך שטח השמורה. ישר מימין תבחינו במבנה שדרכו נכנסים פנימה לתוך הפארק עצמו.

בחורות חינניות יתנו לכם דפי הסבר על המקום ואף תוכלו להשאיל משקפות איכותיות לצפייה בצבאים ובאלמנטים רחוקים אך מעניינים בשמורה. לאילו המבקשים ללמוד קצת מעבר על הצומח בשמורה ישנה אפשרות להשאיל מגדירי צמחים שונים. לאחר הליכה קצרה ישר מתוך המבנה תבחינו בשבילי עפר המסתעפים לכל הכיוונים, כאן זה הזמן להמשיך ישר ולחזות במאגר מים גדול ויפהפה עם ברווזים השוחים בו להנאתם שברקע שכונות ירושלים החדשות ומחלפי הענק שנבנו כאן בשנים האחרונות.

עמק הצבאים ירושלים

מקווה מים בעמק הצבאים

עמק הצבאים בירושלים

אם תמשיכו ללכת בעקבות השלטים המסומנים תזכו להגיע לפינות חמד מקסימות אחת מהן היא נקודת תצפית הבנויה מעץ שבתוכה פינת ישיבה ותצפית על בריכה קטנה ופסטורלית.

המצפור בעמק הצבאים ירושלים

בריכת מים עמק הצבאים

מנקודת התצפית נמשיך בטיול שלנו אל תוך מעבי הפארק, זכיתי לראות צבי מלכך להנאתו עשבים שוטים סמוך לפינת זולא ענקית עם פופים שהוקמה כאן לרווחת המבקרים שמעוניינים באתנחתא.

מסלול עמק הצבאים

מסלול טיול בעמק הצבאים

הרבה הפתעות הוטמנו במהלך המסלול הכל כך מיוחד הזה לדוגמא; הוצבו דמויות של צבאים על גבי שבשבות רוח שכל הזמן נעות בקצב של הרוח ומניעות את דהירת הצבאים שחוברו להן.

שבשבת רוח עמק הצבאים

מעבר לכך, העובדה די תמוהה בעיני שקשה לפגוש צבאים בשמורה. כנראה זה נובע מכך שהם מסתתרים כל העת ברחבי הפארק - למרות שיש כאן 24 פריטים במספר שזה לא מעט. תתנחמו בכך שמעבר לצבאים תמצאו פה עצי פרי שונים ומגוונים שננטעו כאן כמו :גפנים, תפוחים ועוד.
אטרקציה נוספת ברחבי הפארק הם: זרזיפי מים ואפיקי נחל שחלקם זורמים בעת גשמים וחלקן במהלך כל השנה.
המים מגיעים לכאן כתוצאה מהטייה של מי הגיחון ושימוש במים של נחל רקפות.

שביל הליכה - עמק הצבאים

עמק הצבאים בירושלים

זרימת מים בעמק הצבאים

גם מבחינת הצומח מדובר בחוויה בוטנית מרהיבה ומעניינת.

דרדר סגולמפלי מים עמק הצבאים

עץ אפרסק בעמק הצבאים

בריכת מים בעמק הצבאים ירושלים

בכל מסעי המחכים והמעשיר בעמק הצבאים פגשתי אמנם רק 2 צבאים המסתובבים בשטחי השמורה, אך החוויה פה בעיקרה היא לילדים ומספקת הנאה ועניין רב, נוכח העובדה שישנם פה דברים נוספים לראות מעבר לצבאים כמו:
בעלי כנף ששוחים להנאתם במאגר המים, ערב רב של ציפורים, פינות חמד מוצלות ונסתרות, חורש טבעי ועוד.

עמק הצבאים בירושלים

לסיכום: עמק הצבאים הוא עמק פתוח בשטח של כ- 205 דונם המנוהל ע"י החברה להגנת הטבע.
הפארק הוקם בשנת 2015 בזכות מאבקם של תושבי ירושלים על-מנת למנוע בנייה מאסיבית בעמק ובכך לסתום את הגולל בסגירת הרצף הטריטוריאלי של צבאים באזור. אחת המטרות המרכזיות לשמן הוקם הפארק היא צמצום הנזקים של סופות וגשמים המנוקזים אל תוך 5 אגמים הנמצאים בפארק.


המים הללו נותרים בפארק בעקבות משאבות מים שהוצבו כאן ומחלחלים אל תוך האדמה ובכך מסייעים להזנת וקיום הצומח ובעלי החיים המתקיימים בסימביוזה מושלמת פה.
שעות פתיחה : מזריחה עד שקיעה . כניסה למרכז המבקרים מ 17:00-8:00.
והכל בחינם ללא כל תשלום -טבע נטו.
מה בסביבה: גן החיות התנכי; עין אל חניה; עין לבן.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *