חפש/י מסלול טיול

5 ביוני 2018

טיולים בארץ

נחלים בצפון - נחל דן

נחל דן

נחל דן הוא התגשמות החלום האירופאי בישראל, אין ספק כי מדובר בנחל הגדול ביותר מבין שלושת מקורות הירדן ולא בכדי..

מקורו של הנחל העצום הזה הוא במעיין ענק הנמצא בתוך שמורת תל-דן-
עין דן, מדובר על הנביעה בעלת השפיעה הגדולה ביותר שנמצאה עד היום במזרח התיכון. נחל דן מאוד ייחודי ושונה מאוד מהנחלים האחרים המוכרים לנו ובמה?
נחל דן מתפצל לפלגים בהמשך דרכו לאחר מכן שוב חוזר ומתאחד לנחל אחד.
אחד הפלגים המרשימים שלו מגיעים אל תוך קיבוץ דפנה.

כפי שהנכם רואים מדובר בעוצמות זרימה שלא נראו בשום מקום בארץ, זרימה זו מתקיימת לה בהתמדה ובמהלך כל ימות השנה ולא רק בחורפים אשר מקיימים את מרבית הנחלים בישראל לעונה אחת בלבד מקסימום שתיים.
אחת מפינות החמד המועדפות עליי במהלך טיוליי בצפון היא פלגו של הדן בתוך קיבוץ דפנה.עכשיו שהקיץ הישראלי הלוהט מתקרב וכולנו מחפשים מקור מים להתרענן, המקום הזה מתאים בדיוק לכך, בתוך קיבוץ דפנה תפגשו נחל עם אופי ועוצמות המאפשרות התרעננות ורביצה על הדשא תוך התבוננות בפלא.

סביב פלגו של הדן, נבנתה טיילת מרשימה המאפשרת ללכת בצל מלא תחת חסותם של עצי אקליפטוס גבוהים במיוחד שננטעו פה לפני שנים רבות.
העצים, סלעי הבזלת מקנים למקום פסטורליה, רוגע ושלווה אשר כמו קסם מתמוגגים ברגע שעוזבים את המקום.גשרוני עץ מפרידים בין 2 גדות הנחל ומאפשרים למטיילים לעבור בין 2 הצדדים ולהתרשם מעוצמתו הבלתי ניתנת לתפיסה של הדן. בסופה של הטיילת הוקם אתר הנצחה מרשים ביופיו, אשר הוקם לזכרם של חללי אסון המסוקים והיא חלק קטן מאתר ההנצחה הגדול והמלא שהוקם בסמוך לקיבוץ.למי שמעוניין להמשיך ולחוות את נחל דן במלוא הדרו, מוזמן להמשיך בנסיעה מקיבוץ דפנה לשמורת תל-דן שם תפגשו בנחל דן הפראי שיד אדם לא התערבה בזרימתו ובהטייתו, זאת במרחק נסיעה מאוד קצר של כ- 7 דקות, מומלץ להתחיל בשמורת תל-דן שהומה אדם ולסיים באתנחתא בפלגי הדן בתוך קיבוץ דפנה.מעבר לכמויות המים הרבות שתראו כאן, בתל -דן, ולצמחייה האופיינית לנחלים, תפגשו פה ממצאים ארכאולוגיים רבים כגון טחנת קמח עתיקה :העץ של פו הדב מהווה אטרקציה בלתי-רגילה לילדים תוך שהם נכנסים לתוך גזעו של עץ עבה ומיוחד בגיזרתו.ואחד הדברים המרגשים כל ישראלי שמגיע כאן זה לראות ולהביט מקרוב בשרידי מלחמות ישראל והגדולה שבהן מלחמת ששת הימים שגבתה קורבנות רבים. סמוך לתל-דן התנהלו קרבות עקובים מדם כנגד הסורים והשרידים מופיעים כאן בבירור מנקודת תצפית שהוקמה כאן בליווי שילוט הסבר ומפת האזור המתעדים את שהתחולל כאן לפני כ-50 שנה,
ניתן גם לראות את הכפר עג'ר הידוע שחציו נמצא בישראל וחציו בלבנון עוד ניתן לראות את חוות שבעא, והר דוב.

הוראות הגעה : לקיבוץ דפנה מזינים ב waze : "קיבוץ דפנה" - איך שנכנסים בשער פונים שמאלה יש אזור חנייה, מחנים ומתחילים ללכת בשבילי הקיבוץ, הנחל נמצא בהמשך בצידו השמאלי של הקיבוץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו