חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

פארק עדולם - חרבת מדרס

חרבת מדרס -טיולים בשפלת יהודה
חירבת מדרס-  זהו סיפור מעניין ועתיק יומין על מקום שהיה יישוב חקלאי קדום עם מערות מיוחדות, אז תפסו מקומות למסע בזמן 2000 שנה אחורה..
חורבת מדרס הוא שם דבר בתחום המערות, תמצאו כאן את כל סוגי המערות אשר היוו פה אבן דרך משמעותית בהקמת יישובים חקלאיים קדומים ושימשו למטרות שונות ומגוונות כגון: ממערות מגורים, מערות אחסון ועד מערות מסתור.
המקום שהיה חלק ממלכת יהודה הקדומה שימש כמקום מסתור ,בעיקר בתקופת מרד בר כוכבא, עת היהודים ברחו מהרומאים שרדפו אותם ורצו לחסלם,

אחד הסיפורים מתייחס לכך שהיהודים התחבאו במערות והיו יוצאים מהן רק שהפסיקו לשמוע את קולות רקיעות רגליהם של הרומאים שהסתובבו כאן ותרו אחרי היהודים.

מערה בחירבת מדרס

סיפור פחות מוצלח מתייחס לכך שהרומאים ידעו שלמערות היו 2 פתחים על- פי רוב ולכן הם הבעירו אש מצדה האחד של המערה, מאחר והמתחבא לא יכל לנשום בעקבות העשן הרב שחדר למערה, הוא יצא מיד מצידה השני ושם המתינו לו החיילים מהלגיון הרומאי.

זחילה במערה בחורבת מדרס

זחילת מערות - חורבת מדרס

מעבר לסיפורים המרתקים, יש כאן לא מעט אטרקציות לילדים ולמבוגרים, המוצלחת בינהם להתרשמותי היא מערכת המסתור המרשימה שנמצאה כאן והיא חוויה מיוחדת במינה - מדובר במערכת תת -קרקעית באורך כולל של כ-100 מטרים בחלקה הקירות נמוכים כ-40-60 ס"מ גובה ולכן חייבים לזחול בתוכה.
בחלקה היא גבוהה יותר.

חייבים להצטייד בפנס ראש כי המערה חשוכה לחלוטין.
אל תוך המערה ניכנס מפתח עליון שסומן במקום ע"י קק"ל ונצא מפתח תחתון של בור הפעמון. שימו לב המערה היא חד סיטרית. מערה זו היא אחת מיני רבות שנמצאו וחלקן עדיין ממתינות שימצאו אותן בשמורת טבע עדולם, שחרבת מדרס היא חלק ממנה.

מערת קולמבריום -חירבת מדרס

לאחר שתפגשו באור היום שתצאו מצידה השני של המערה תרגישו ותחוו את אורח החיים הכל ייחודי שהיה נהוג פה לאור המציאות שהתקיימה פה לפני 2000 שנה. משם נעלה במעלה הגבעה אל מערת הקולומבריום (בשביל הירוק) - לאילו המעוניינים יכולים לעצור בדרך ולראות מערת קבורה ואת הפרמידה (מבנה אבנים מיוחד). 
שתגיעו לקולומבריום תבחינו במערת פעמון קלאסית. המערה מכילה עשרות חורים שנחצבו בסלע ושימשו, כפי הנראה, כשובך ליונים.

קולומבריום -מערת פעמון

הגובה המרשים של המערות והמבנה הפנימי שלהם מלמד על כך שגידול יונים היה ענף כלכלי משגשג בתקופה ההלניסטית שהצדיק השקעה שכזו. הפרוזדורים בין המערות מלמדות על כך שהייתה פה מעצמת מערות שנבנתה באזור.

טיול במערת פעמון

חרבת מדרס היא מקום לבקר פה כל ימות השנה גם בקיץ ניתן לברוח מהחום הנורא ולהנות מהקרירות והצל של המערות במקום. אורך המסלול המלא כשעה וחצי -מסלול מעגלי.
מי שמעוניין יכול להמשיך בתוך השמורה לטייל בחרבת עתרי הסמוכה. או בדרך הפסלים -יער צרעה


איך מגיעים: סעו ממחלף שער הגיא על כביש 38 לכיוון בית שמש ומשם כחצי קילומטר לפני צומת גבעת ישעיהו/שריגים נפנה שמאלה לפי השילוט חרבת מדרס -חרבת עתרי. תאריך ביקור:19/06/2018

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *