חפש/י מסלול טיול

4 בספטמבר 2018

טיולים בארץ

אטרקציות לילדים - מי קדם - פארק אלונה

פארק אלונה

מסע בזמן אל נבכי ההיסטוריה דרך ניקבת מים רומית - ביזנטית עתיקת יומין.
מי קדם, ניקבה מסתורית ומעניינת מתחת לפני האדמה, שמעליה נמצא פארק אלונה הקסום, אשר באזור עמיקם, אזור המאופיין ביופי טוסקני הטובל בחורש ים תיכוני - שכה מאפיין אותו בפרט ואת כל אזור רמות מנשה בכלל.המסע שלנו אל מתחת לאדמה, לנקבת מים עתיקת יומין, החל בסרט שמסביר את כל מה שהיה כאן, ובכן סיפורנו מתחיל לפני כ-2000 שנה, הרומאים החליטו לחפור ניקבת מים תת-קרקעית במטרה להעביר מים לעיר קיסריה, לצרכים של; חקלאות; שתייה; רחצה; תעשייה ועוד.

לצורך כך הם הביאו לכאן את מיטב הפועלים שברשותם והתחילו במשימה, ירדנו אנחנו והילדים אל הנקבה בעזרת מדרגות, חשוב לציין שחובה להביא פנס כי הנקבה חשוכה לחלוטין.
מיד פגשנו בהם, קרים, צוננים, החלטיים ובעלי קור רוח- המים.תשאלו את עצמכם למה דווקא כאן? ובכן באזור זה ישנם מעיינות רבים שחלקם קיימים כאן עד עצם היום הזה, הבולט בהם מעיין אביאל, את המים האילו הרומאים תכננו להעביר אל תוך העיר הגדולה- קיסריה.

לטובת העניין הם הקימו מפעל מים אדיר בקנה מידה של תקופה זו ובכלל ברמת ההיסטוריה כולה. המפעל כלל: תעלות, צינורות מחרס, מנהרות תת-קרקעיות ועוד.המתכננים ,שנטלו חלק פעיל בהקמת המפעל, התחשבו בתוואי השטח ובטופוגרפיה בכדי להתמודד עם הפרשי הגבהים שהיו קיימים, בין המעיין לאמת המים -לשם תכננו להוביל את המים בצורה באופטימלית ביותר, זאת במטרה להוביל מקסימום מים לעיר.
המים בתחילת המסלול נמוכים מאוד ומגיעים לגובה של 30-40 סנטימטרים כך שהמסלול אידיאלי לילדים קטנים ומומלץ מאוד בתור אטרקציה לילדים.עין צברים, הוא נביעה ומקור המים שבו הם השתמשו- נחצבה ניקבה תת-קרקעית באורך של 6 קילומטרים לערך, המים עשו את דרכם עד שוני- בנימינה כיום, ומשם במערכת מים על גבי אמת מים- אקוודוקט, למרחק של לא פחות מ- 23 קילומטר עד הנמל הגדול של המזרח הקדום -קיסריה.הילדים נהנו מאוד והתלהבו מהעובדה שהם מהלכים בפשטות וקלות בתוך מפעל מים גרנדיוזי שהושקעו בהקמתו, מאמצים רבים.

תוך ניצול כוח המשיכה זרמו המים הזכים להנאתם, את כל הדרך הארוכה מעין צברין לקיסריה. אחת האטרקציות שאותי עניינו מאוד במהלך ההליכה בניקבה, היו שורשים שבצבצו מבעד לסלע.נשאלת השאלה איך חוצבים נקבה באורך של 6 קילומטר ? ובכן, הרומאים השתמשו בטכניקה מאוד מתקדמת, פירים, בכל 50 מטר ,לאורך הנקבה מלמעלה, ניתן להבחין במדרגות היורדות אל הניקבה, לתוכן ירדו קבוצות חופרים שכל קבוצה חופרת לצד מנוגד מתוך הפיר שלה - באופן זה, ברגע שהם נפגשו נוצר עוד קטע של הניקבה וכך הלכה למעשה נחצבה הנקבה כולה .איך הם ראו בעלטה המוחלטת? ישנם סימנים לגומחות בתוך הניקבה בהם הוצבו נרות שמן שסיפקו לחופרים תאורה, בעת חציבת הניקבה בעזרת קרדום והמדידות נעשו עם פלס - כלי שמשתמשים בו עד היום - סימן לגאונותם של הרומאים.בהמשך ההליכה המרתקת, שהפנטה את הילדים וגם את המבוגרים שגם נהנו לא פחות מהחוויה, מפלס המים עולה בהדרגה ומגיע עד גובה של 70 סנטימטרים.

באתר שוחזרו 7 פירים, שדרכן הגיעו החופרים, כדי לחצוב את הניקבה ששוחזרה באורך של 280 מטרים- זה המרחק אותו תצעדו בתוכה.לסיכום : מי קדם, פארק אלונה היא חוויה בלתי נשכחת, בייחוד לילדים, אך גם למבוגרים. לפרטים נוספים על: שעות הפעילות, מחירים ועוד,
הנכם מוזמנים לבקר באתר של מי קדם.

בלוג זה נבנה מתוך רצון טוב לעזור למטיילים ועידוד תרבות הטיולים בישראל
אשמח אם כאות תמיכה בבלוג תקליקו בתחתית הבלוג על אחת הפרסומות שמעניינות אתכם. תודה.

מה בסביבה: עין אביאל; רמת הנדיב: נחל השופט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו