חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

9 באוקטובר 2018

פארק נחל חדרה- טיילת לצד נחל שפוגש ים

פארק נחל חדרה
פארק נחל חדרה -בשפך נחל חדרה הוכשר פארק יפהפה ומרהיב עין אשר מתאים לביקור בדיוק עכשיו שהקיץ החם חולף והסתיו עם המזג האוויר הקריר והנוח מתקרב לאיטו.
מחפש אטרקציה לכל המשפחה באזור השרון? פארק נחל חדרה הוא פארק שהוכשר על-ידי קרן קיימת לישראל, ולאחרונה הפך לאחת מפנינות הטיולים של ישראל, הפארק שוכן בסמוך לתחנת החשמל "אורות רבין" ובסמוך לחדרה.
קצת מידע על נחל חדרה: נחל חדרה הוא נחל רחב ומרהיב אשר מתחיל את דרכו בשומרון הוא מתחתר בערוץ הנחל, לאורך מרחק לא קטן של 50 קילומטרים עד שהוא נשפך לים. הייחוד של המקום לטעמי הוא החיבור של מי הנחל המתוקים  עם מי הים הפתוח, מוכיח עד כמה יפה ומיוחד הוא מפגש בין מים מתוקים ומים מלוחים.אז מה כל כך מיוחד בנחל זה אשר בפארק נחל חדרה, אז כך, חברת חשמל משתמשת במי הים לקירור הטורבינות בעת הפקת החשמל, ואת המים החמים מחזירה לנחל ואיך זה תורם לטבע? המים החמים מעודדים את אוכלוסיית הדגה וכן גורמים לשיפור ברמת הזיהום של הנחל על-ידי דילול מי הנחל במי ים.סמוך לכניסה לפארק נחל חדרה תפגשו במזרקה מרשימה שמקבלת את פני מבקרי הפארק, זו המזרקה אשר מחזירה את מי הים לנחל, לאחר שקיררו את הטורבינות של חברת חשמל ומשם זורמים המים שוב לים.גם עצים וצמחים מיוחדים שניטעו כאן על גבי סוללת אפר פחם - תורמים את חלקם בהורדת זיהום מי הנחל לפני שהוא פוגש את הים, כך שהוא מגיע לים נקי והרבה פחות מזוהם.

שהולכים על הטיילת לכיוון הים אפשר לשלב טיול לאורך חוף הים, פשוט מאוד בסוף הטיילת הורידו את נעליכם, לכו יחפים על החול וכך שילבתם גם טיול בנחל וגם טיול בחוף ים בטיול אחד. עוד יתרון הטמון במסלול זה הוא האפשרות לרכב על אופניים לאורך הטיילת שנבנתה כאן - כך שהמקום מתאים מאוד לטיול עם ילדים. השילוב הייחודי בין נחל לחוף ים מביא לכאן בעלי כנף כגון, סיקסקים שבאים לכאן לתור אחר דגים וצמחים.אם תלכו לכיוון הנגדי לים, כלומר בטיילת של פארק נחל חדרה אך לכיוון מזרח- הוכשר פה גשר מיוחד אשר משקיף על שפך הנחל - מצד אחד רואים את נחל חדרה שהוא מגיע מכיוון מערב מהצמחייה העבותה ומחורשת האיקליפטוסים ואילו מנגד מהצד השני ניתן לראות את הנחל שהוא נשפך לים, גוון הים בשפך הוא טורקיז.כפי שאתם רואים פארק  נחל חדרה שמור ומתוחזק ברמה גבוהה מאוד - אנא שמרו על הניקיון.הידעתם שבתקופת החורף זו העונה שבה הכרישים יעים לשפך נחל חדרה בגלל המים החמים היוצאים מהטורבינות של חברת חשמל. מדובר בחיה מוגנת לכל דבר ועניין. שיש גלים קצת קשה לראות אותם לכן מומלץ להגיע שאין רוחות חזקות ושהים רגוע ושליו. ואם תסתכלו טוב תבחינו בסנפירים מבצבצים בין הגלים אז תדעו שהם שם.

עוד בפארק נחל חדרה ישנם פסלים סביבתיים של כלי נגינה ודגים שמוסיפים למקום נופך של אומנות.הכניסה לפארק נחל ידרה  אינה כרוכה בתשלום כלשהו והינה בחינם. בפארק פזורים שולחנות בטון למי שרוצה לעשות פיקניק במקום ולהנות מאווירה פסטורלית לאורך הנחל הירקרק שעושה דרכו לים- שילוב הצבעים הנדיר הירוק של הנחל עם כחול של הים, יוצר צבע טורקיז מיוחד במינו שצבע כזה קיים רק בשפך של נחל אלכסנדר הנמצא דרומה לנחל זה רק בזעיר אנפין.

פארק נחל חדרה עבר פה תהליך שיקום רציני תוך שמירה על איזון אקולוגי שלו.מי שמעוניין להגיע לחוות חפציבה, אשר מתארת את השתלשלותן של האדמות שעברו מידיו של יהושע חנקין לידיו של איזנברג ולימים רכישת האדמות על-ידי חברת חשמל, ימשיך לאורך הטיילת מזרחה.

איך מגיעים: סעו על כביש מספר 2 -כביש החוף, בהגעתכם למחלף אולגה- פנו ימינה לכיוון מערב בפנייה הראשונה קחו ימינה סעו על דרך עפר עד שתגיעו לאזור החנייה של פארק נחל חדרה. מולכם תבחינו ב"אורות רבין"- טורבינות החשמל האימתניות של חברת חשמל. מה בסביבה: גשר הצבים - נחל אלכסנדר;שמורת אירוס הארגמן- נתניה; בריכת עין החורש- אגמון חפר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה