חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

עין מסילה ודרך בורמה -טיול לחורף

עין מסילה ודרך בורמה
עין מסילה - מעיין קטן ואינטימי אך נמצא באחד היערות היפים ביותר בישראל.
בתוך יער אשתאול נמצא מעיין פסטורלי שמעבר ליופיו מאגד בתוכו פיסת היסטוריה משמעותית מאוד שתסופר בהמשך.

עין מסילה - אשתאול

המעיין נמצא סמוך למושב מסילת ציון, המעיין מטופח וכך גם סביבתו. בשנים האחרונות קק"ל הכשירה כאן את פארק יצחק רבין, פארק הכולל שולחנות פיקניק ומתקני שעשועים הפזורים לא הרחק ממקום הימצאו של המעיין. מיד לאחר הגשמים של סופשבוע המראה הצלול של המעיין הפך לבוצי וחום ..

מים בעין מסילה

אם זאת הסביבה שמעוטרת בעצי חרוב וברושים שומרת על ייחודה וכך גם על אנינותו של המעיין, אשר בולט לטובה בנוף המיוער. בנוסף שלוליות רבות כמו גומות חן על פניו של היער הקסום מוסיפות נופך ועומק.

המסלול בעין מסילה

מסלול - עין מסילה

אז מה היה כאן, בדיוק כאן בליבו של יער אשתאול עברה דרך בורמה - מעקף לירושלים, אשר נפרץ על-ידי חטיבת הראל, שלימים הייתה אמונה על הלחימה וההגנה של האזור כולו. מטרתה של דרך בורמה הייתה למעשה להתמודד עם המצור הקשה שהיה על ירושלים שבימים אילו הייתה מנותקת מאזור השפלה ויפו , כל השיירות שעלו לירושלים נאלצו לעשות זאת עם משוריינות נוכח הירי המסיבי של ערבים שישבו בכפרים אשר חלשו על כל כביש 1 כיום.

כל הסיפור המרתק הזה התרחש במלחמת העצמאות לאחר תוכנית החלוקה בשנת 1947 בה קבע האו"ם כי ישראל תחולק ל-2 מדינות יהודית וערבית- דבר שחולל את מלחמת העצמאות.

עין מסילה - יער אשתאול

לאחר שעסקנו בהיסטוריה, הבה נתייחס לסביבה, לאחר שעוברים את המעיין נתחיל ללכת לאורך השבילים אשר במקביל לכביש, על דרך בורמה, אשר חוצה את יער אשתאול - ועל כן עשירה בצמחייה רבה : עצי חרוב, עצי אורן, עצי ברוש ושיחים למכביר, יחדיו עם השבילים הרבים, הנמצאים כאן, מעניקים ארומה מיוחדת למקום.

לאוהבי הליכה ניתן ללכת בשבילים השונים אשר משולטים היטב ולהגיע עד הראל או להיכנס לנבכי היער ושם לטייל להנאתכם.

יער אשתאול - עין מסילה

הפארק בעין מסילה

אחד הדברים המרתקים, לפי דעתי, בטיול הזה הם העצים המחטיים המזדקרים וצצים לפתע מתוך הדרך ומשרים על המטייל אווירה ואנרגיה מיוחדים במינם.

יער אשתאול

יער אשתאול ליד מסילת ציון

טיול חורפי ביער אשתאול

סמוך לפארק השעשועים הסמוך לכניסה לפארק נמצאת מערה עתיקה שנסתמה עם סלע גדול, העיטורים סביב פתח המערה מעידים כפי הנראה על מערת קבורה מה שנפוץ מאוד בכל האזור הזה .

מערה ביער אשתאול

שלולית בעין מסילה

עץ בעין מסילה

עין מסילה בחורף

בנוסף בכניסה למקום ניתן לראות בצד ימין בשולי הכביש - ממש מול אזור הפיקניק - בור מים עתיק שכפי הנראה שימש את העוברים בדרך, לצורך שתייה - בור זה מתקשר עם חאן שער הגיא ומצודת דרכים, אשר נמצאת לא הרחק מהמקום.

מדובר על מצודה עתיקה שנבנתה בשנת 1873 הכוללת: חאן עתיק אשר שימש כפונדק דרכים עבור עולי הרגל לירושלים בתקופה הצלבנית ומגדל שמירה הסמוך אליו. שווה לבקר במקום כי הוא כולל גם מיצג של השיריוניות שהיו חלק מהשיירות שפרצו את הדרך לירושלים, הכניסה היא בחינם.

אז איך מגיעים: בוייז , עין מסילה - נבחין במתקן של מקורות ממש מולו נמצא המעיין. אפשר להמשיך קצת יותר פנימה עם הרכב ולהיכנס לאזור הפיקניק עם מקומות ישיבה ופארק שעשועים לזאטוטים.

מבחינת נגישות: למעיין עצמו אין נגישות אבל לפארק שנמצא יותר פנימה יש נגישות מלאה כולל חניה ומעבר מיוחד לאנשים עם מוגבלות פיזית. למי שאין וייז - נוסעים על כביש 1 מתל- אביב לירושלים פונים בשער הגיא לכיוון בית שמש קצת אחרי הפנייה תבחינו בכניסה לתחנת דלק פז -שם קחו ימינה -שוב ימינה ואז שמאלה - סעו ישר והנה הגעתם לעין מסילה.
הנה סרטון שמסכם את הכל :
תאריך ביקור: 20/11/2018מה בסביבה: עין לימון; עין סטף; גן החיות התנכי.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *