חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

טיולים לחורף - חלמוניות בחניון להבים

חלמוניות בחניון להבים
מיד אחרי הגשמים האחרונים צצו להן לפתע חלמוניות רבות בחניון להבים.
יופיין של החלמוניות הופך את יער להבים ויער יתיר לפנינות הפריחה של ישראל, מרבדי פריחה צהובים הטביעו מושג חדש "דרום צהוב", ממש סמוך ליישוב להבים, אשר שוכן בנגב הצפוני, מדי שנה, מיד לאחר הגשמים, פורחות להן חלמוניות יפיפיות אשר מקנות לאזור כולו תלבושת חגיגית כפרומו לחורף.

שדה חלמוניות צהוב

חלמוניות צהובות בלהב

איך שמגיעים לחניון הכל נראה בנאלי, חניון עפר לכלי רכב שלצידו פינות ישיבה
בתוך חורשה אינטימית וחביבה.

יער להבים

העלילה מתחילה לקבל טוויסט איך שנכנסים לתוך החורשה, ממש קצת אחרי אזור הישיבה והפיקניק תפגשו בסתווניות ורודות סגולות שהם האפרטיף למה שמחכה לכם בהמשך.

סתוונית ביער להבים

נמשיך ללכת לכיוון מזרח ונצא מהחורשה, אל עבר שביל מסומן שמוביל אותנו לגבעה הסמוכה לחורשת האורנים ממנה יצאתם זה עתה. מן הגבעה נשקף נוף מהמם של הנגב הצפוני והמערבי שלאחר הגשמים, כל השטחים האינסופיים, הבלתי מיושבים, מתכסים במרבדים ירוקים, יחד עם האדמה החומה והיער יוצרים פסיפס של צבעים בגוון ירוק-חום משתנה מדהים ובלתי נשכח.

יער להב

בדרכינו אנו נתחיל לגלות מספר חלמוניות המסתתרות בשיחים ומבצבצות מבעד לאדמת הלס החומה, שכה אופיינית לנגב, הדבר מדהים ביופיו, הטבע מוכיח ומפתיע ביכולת שלו להפוך שממה ואזור צחיח, שרוב ימות השנה סובל מיובש ומיעוט משקעים, לגן פורח ומלבלב בצבעי צהוב זרחני.

חלמונית צהובה בחניון להב

חלמונית צהובה ויפה

אז מי הן החלמוניות שמצליחות בכזו נונשלנטיות להפוך את השממה למרחב פורח ויפהפה שכזה? ובכן החלמונית היא פקעת(גיאופיט) ממשפחת הנרקיסיים, צמח די נדיר, בעל אזורי תפוצה מאוד מוגבלים בישראל: הנגב, יהודה, גליל עליון, גולן, חרמון. באזורים הללו הוא גדל בתחום מאוד מאוד מסוים כך שישנם בארץ אתרים מאוד ספציפיים, בתוך האזורים שציינתי, בהם תפגשו בפרח הכל כך מיוחד הזה.

ראוי לציין שהוא אוהב אזורים לחים וזה מה שיפה כאן הנגב שהוא האזור הכי יבש ולא לח בישראל מצמיח מתוכו את הדבר היפהפה הזה מיד לאחר הגשם.

חלמונית פורחת מעל האדמה

החלמונית היא פרח מאוד מיוחד ומדוע ? בניגוד לשאר הפרחים אשר הגבעול ועלי הכותרת יוצאים יחדיו מן האדמה, אצל החלמונית רק עלי הכותרת מגיחים מן האדמה בגאון, גם עלי הכותרת בצורה של גביע מעניקים לה נופך מאוד ייחודי ושונה משאר הפרחים עם עלי כותרת עגולים או אובאליים.

חלמוניות צהובות ויפות

לאחר שהעפלנו לפסגה, לאחר מאמץ לא רב וסביר בהחלט, גילינו בעלי חיים אשר פופולריים לאזור הזה של הנגב כגון: רבנדל מצוי- שימו לב הוא ארסי וצבעו מזכיר את צבעו של עקרב צהוב , למרות שהארס שלו פחות משמעותי מזה של עקרב, בכל אופן עקיצה שלו תגרום לנפיחות ותכאיב לכם מאוד..

רבנדל מצוי

תושבת מקומית נוספת היא חיפושית הזבל..

חיפושית זבל

נשאלת השאלה היכן הם מרבדי החלמוניות שהובטחו ונצפו בתחילת הפוסט?
אז הנה לכם טיפ שיהפוך את הטיול שלכם פה לחלומי ויזכיר (לפחות למבוגרים שביננו), את התוכנית "בית קטן בערבה".

מראש הגבעה תבחינו בשביל צר שאם תמשיכו ללכת בו תגיעו למורדות המזרחיים של הגבעה , אליה עליתם מכיוון מערב, לאחר ירידה קצרה תבחינו באחו יפהפה עם מרבדי פריחה צהובה של חלמוניות על גבי מרבדי דשא אשר לכודות בין הגבעה הזו והגבעה שממול לה.

חלמוניות בשיא פריחתן

יופיין של החלמוניות ניכר בכל פינה וכולם ימצאו פה שלווה ושקט בתוך העמק המופלא והפורח הזה, ניתן להביא מחצלת, לפתוח גזיה ולשבת ליד החלמוניות עם כוס קפה מהביל - הנאה צרופה שברקע הילדים רצים בין החלמוניות.

לאחר שסיימנו את הטיול המקסים והמדהים הזה, אחי היקר, הכין לילדים פיתות על הטאבון בלב החורשה ואני נעזרתי בטאבון הרותח להכנת תה צמחים.

בישול קפה על טאבון

תפוחי אדמה - מדורה

לסיכום חניון החלמוניות אשר בלהבים הוא : עונתי, הפריחה לרוב היא בחודש נובמבר ותחילת דצמבר לאחר הגשמים.
הכניסה היא חופשית. הוראות הגעה : "חניון החלמוניות להבים".
אין נגישות למסלול לנכים ולעגלות ילדים. רמת קושי - קל. 

גישה - לגבעה ולחורשה עם כל רכב בשביל כורכר. נהנתם , הפקתם תועלת מהפוסט -אשמח אם תפרגנו לי ותקליקו על אחת הפרסומות בתחתית הבלוג. תאריך ביקור:03/12/2018

החניון ביער להבים

חניון להבים

מה בסביבה: הגשר הטורקי באר שבע; פריחות בארי

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *