חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

מעיינות ליד מודיעין - מעיין מח"ר

 מעיין מח"ר - מבוא חורון
מעיין המח"ר - מעין מסתורי ופסטורלי,  אידאלי למי שמחפש פינה שקטה לפיקניק ולהתרעננות.

את המעיינות סביב מודיעין ניתן לספור על יד אחת: עין איילון, בריכת הקשתות, ומעיינות פארק קנדה. אבל מה הבעיה? המעיינות הללו מתמלאים במים אך ורק בתקופת החורף והאביב ואילו בקיץ הם יבשים. לאחרונה הכשירו בני נוער מהיישוב מבוא חורון (יישוב דתי הממוקם דרום מזרחית למודיעין וממש על קו התפר עם שטחי הרשות הפלסטינית) בריכה מבטון הניזונה מעודפי מים כתוצאה מקידוחים של חברת מקורות  באזור. כך שהבריכה נהנית ממים נעימים לרחצה כל ימות השנה.

הבריכה היא בצורת טרפז עומקה כ - 1.7 מטרים לערך רוחבה כ 8 מטרים ורוחבה כ - 4 מטרים. הגישה לבריכה היא באמצעות מדרגות הממוקמות בקצה העליון הימני של הבריכה. היתרון של המדרגות בכך שהן מאפשרות גם לילדים קטנים לעמוד בתוך המים באזור רדוד ולא עמוק.

בריכה במעיין המח"ר

האזור סביב הבריכה רוצף באבן ירושלמית ובחלק הסמוך לבריכה הוקם אזור לפיקניק : שולחן פיקניק הונח על-גבי שטח סינטטי למניעת החלקה ממי הבריכה, פחי אשפה פוזרו בסביבת  הבריכה. בפינת החמד היפה הזו ניתן למצוא עצי זית עתיקים, קקטוסים שמעטרים ומקשטים את המעיין ומקנים לו מראה ייחודי וקסום. עצים אילו גם מצלים את אזור הכריכה בחודשי הקיץ הלוהטים.  השקט והשלווה שולטים ומורגשים היטב בכל פינה סביב הבריכה שגודרה ונוקתה באופן יסודי.

פינת פיקניק - מעיין המח"ר

ספסלי עץ דקורטיביים הוצבו סביב הבריכה, המאפשרים לזוגות המבקשים רגע של רומנטיקה ובדידות מההמון העירוני.
חיפויי אבן דקורטיביים הוצבו סביב העצים ונדמה כי הושקע תכנון רב על-ידי בוני הבריכה, תוך התייחסות לכל מרכיבי הבילוי המתבקשים במקום כל כך סולידי שקט ונדיר.

המעיין של נוער מבוא חורון

שטח הבריכה ופינת הפיקניק שהוקמו יוצרים גן עדן קטן וקסום בייחוד שנמצאים כאן לבד. ולנו מה שנשאר זה להדליק את הגזיה להכין קפה מבושל משובח ולהנות מהשמש המלטפת ומציוץ הציפורים שחותך את השקט שבאוויר.

פק"ל קפה בטבע

מסתבר שהח'ברה ממבוא חורון שהקימו את הבריכה, חשבו על הכל והציבו עמודי ברזל שמחוברים בראשם עם חוטי ברזל, זאת במטרה להציב רשת הצללה בימי הקיץ הלוהטים לצורך מניעת ירוקת במים שנוצרת כתוצאה ממגע של אור עם מים וגם במטרה להקל על  השוהים בריכה מהשמש הלוהטת.

מעיין המח"ר ליד מבוא חורון

מעיין המח"ר הוא בריכת מים בטבע בה הושקעה מחשבה רבה והדבר, כפי שציינתי, ניכר בדברים הקטנים: ספסלי ישיבה; שולחן פיקניק; דשא סינטטי; פינה להדלקת מדורה; תשתית לרשתות הצללה ועוד. רגע לפני שאני משחרר לכם את התשובה לשאלה הכל כך חיונית : איך מגיעים לגן העדן האבוד של מבוא חורון , הסמוכה לעיר הגדולה -מודיעין, כמה בקשות לי אליכם :

1. נא שימרו על ניקיון המקום לאחר השהייה במקום- הושקע מאמץ רב להקים את המקום בו נדאג שישאר כך.
2. אל תתביישו לאסוף אשפה שאנשים לא מתורבתים וחסרי דרך ארץ שבחרו להנות ולהשאיר אחריהם פסולת.
3. דווקא במקום הזה מומלץ לשמור בסוד את מיקום הבריכה כדי שלא יהפוך למקום המוני.
4. המים אמנם ירוקים אבל אפשר לשכשך רגליים בכיף.

פינת חמד במעיין המחר

הוראות הגעה למעיין המח"ר: 
דרך א : להגיע ישירות עד למעיין עצמו - למגיעים מכיוון פארק קנדה (כביש 3 מלטרון), לנסוע לכיוון מודיעין, בכיכר לא לפנות שמאלה לכיוון מודיעין אלא להמשיך ישר לכיוון מבוא חורון (יציאה ראשונה בכיכר). המשיכו בנסיעתכם עד אשר תחלפו על פני הכניסה ליישוב מבוא חורון, בסוף תגיעו למשהו שמזכיר צומת T. שמאלה נסיעה בדרך ללא מוצא וימינה חוות איילון. תחנו את  רכביכם בסמוך לגדר( התבשמו לכם מהנופים המרנינים של הרי יהודה הנשקפים בבירור מהמקום),  ממש ממול תראו צמחייה עבודה ועצי זית חפשו שביל צר בסמוך אליהם - הוא יוביל אתכם לתוך המעיין.

נופי שפלת יהודה

עצי זית מעיין המח"ר

דרך ב': מיועדת למי שאוהב ללכת כ 2.5 קילומטרים לערך. התחילו את דרככם בתוך העיר מודיעין בשכונה הדרומית הנקראת בוכמן- יש להגיע לספורטק הנמצא ברחוב שנקרא דרך מנחם בגין. חפשו את הנקודה הסמוכה המובילה לגבעות הדרומיות (שנמצאות דרומית לשכונה). נלך במשך מספר דקות עד שתפגשו שביל נוסף פנו שם שמאלה שביל זה חוצה את הגבעות הדרומיות ונמשך מאות מטרים ספורים עד לחיבור לשביל נוסף בו שוב יש לפנות שמאלה. כאן יש לצעוד כמאתיים מטרים ובהצטלבות הבאה שתפגשו פנו ימינה- זהו השביל שיוריד אתכם במורד הגבעה אל עבר השטחים החקלאיים של מבוא חורון. צעדו בין השדות וכרמי הענבים(באזור זה, שהיה בשליטה ירדנית,עבר קו שביתת הנשק בתום מלחמת השחור בשנת 1967). זהו לאחר הליכה קצרה נגיע למבוא חורון- המשיכו בהליכה לכיוון חוות איילון- המעיין צמוד לחווה.

הגבעות הדרומיות ליד מבוא חורון

שימו לב : נכון ל 15.6.19 מעיין אסור לרחצה בשל זיהום המים עקב חוסר טיפול.

10 תגובות:

 1. נכון למאי 2019: המעיין, לצערי הרב, יבש לחלוטין

  השבמחק
 2. המעיין אסור לרחצה בשל זיהום המים עקב חוסר טיפול

  השבמחק
 3. מישהו יודע מה מצב המעיין נכון ל11/7/2019?

  השבמחק
 4. מה עם המעיין עכשיו? מותר לרחצה?

  השבמחק
  תשובות
  1. לפי מיטב ידיעתי לא - אבל שווה לך להגי ולהנות מהפינה היפהפיה שהקימו שם- מקום מדהים בלי קשר לרחצה.

   מחק
 5. שלום לכולם . לצערי מעיינות מח"ר הרוסות לחלוטין אין כלל מים והספסלים ששם שבורים
  כל טוב לכולם

  השבמחק
 6. אין אף אחד שיכול להרים את הכפפה ולקרוא לחברת קקל לתת יד בנושא נקיון המעיין? עם מי צריך לדבר בנוגע לקח

  השבמחק
 7. ממש חבל! זו היתה פינת חמד שמאוד התחברתי.לרוב,בני המקום "מבוא חורון" טיפחו ודאגו למקום.

  השבמחק
  תשובות
  1. יוזמות פרטיות נידונות לכליה והרס על עניין האחזקה

   מחק
 8. נכון למאי 2020, המקום לא משופץ, צפרדעים במים העכורים, מפלס נמוך, והרבה שלטים של "סכנת טביעה"
  אין מה להגיע למקום, לפחות עד שמבוא חורון יקחו אחריות מחדש עליו.

  השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *