10 בינואר 2019

טיולים בארץ

טיולי משפחות - נחל דוד - עין גדי

נחל דוד- עין גדי

מים זורמים, מפלים, מדבר, הרים, יעלים והרבה טבע בשמורת הטבע הסמוכה לים המלח - השנוי במחלוקת בנושא קיימות וחיים.
עין גדי, נמצאת בין שני הרים: הר צרויה והר ישי, מעבר לכך שמדובר בשמורת טבע כל כך מיוחדת באופיה. אם מתייחסים למיקום שלה, היא סוג של פלא.

המקורות התנכים מייחסים למקום זה חשיבות רבה, על שום כך שדוד המלך ברח למקום הזה מפני שאול.אז היכן טמון הסוד הגדול שמאפשר תנאי מחייה אופטימליים של בעלי חיים וצמחייה כה רבים בלב השממה והמדבר.
המים המתוקים שנובעים מ-2 מעיינות מרכזיים: מעיין עין גדי ומעיין שולמית.
שניהם ביחד מרכיבים פסיפס נדיר ומיוחד שמאפשר קיום של צומח וחי בסביבה אכזרית וקשה לקיום כמו המדבר.המים הרבים הללו מקורם במי גשמים אשר מחלחלים עמוק באדמה,שם הם הופכים למי תהום. בגלל שהמים מגיעים לשכבה אטומה השוכנת בבטן האדמה שנקראת "אקוויקלוד". הם אינם יכולים לחדור אותה וכך הם מצטברים בחלל בטן האדמה עד שהופכים למאגר מים עצום.

המים נובעים החוצה אל פני האדמה דרך מצוק העתקים ונופלים מגובה של כמעט 200 מטרים ויוצרים בחלק התחתון של השמורה גבי מים רבים המאפשרים למטיילים לרחוץ להנאתם בחודשי הקיץ אך תופתעו גם בחודשי החורף.כעת לאחר הגשמים הרבים שירדו מתחילת החורף, כמויות המים בשמורה מרקיעות שחקים. עין גדי מבחינתי זו שמורה העונה להגדרה של 365 ימים חופשה בשנה. תנאי מזג האוויר כאן מעולים, הטמפרטורה נוחה בתקופת החורף והאביב ומאפשרים טיול בתנאים נוחים ומעולים.השילוב של כמויות מים יפות במהלך כל השנה הופכים את הנוף של השמורה כיהלום בלב מדבר.
השיחים הקנים בינות המים הפכו את השמורה הזו לגן עדן עבור מטיילים ותיירים שבאים מכל רחבי תבל וכמובן ליעלים נוביים הרבים אשר מסתובבים בכל רחבי השמורה ללא הרף ומרגישים פה ממש בבית.נחל דוד יחד עם נחל ערוגות מרכיבים את שמורת עין גדי והופכים אותה לחוויית טיול מתגמלת ושווה במיוחד.
למי מתאים: טיולי משפחות; אטרקציות לילדים.
משך מסלול: עד המפל התחתון כ- 20 דקות.(העליון בחורף סגור אחרי הגשמים מחשש לשיטפונות).
הוראות הגעה לנחל דוד- עין גדי: הזינו בוייז עין גדי.

מה בסביבה: נחל ערוגות; עינות צוקים; נחל בוקק. כמו כן ישנו בית כנסת עתיק סמוך לשמורה - ניתן לצאת לסיור, הדרכה ופעילות במקום דרך בית ספר שדה עין גדי הסמוך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו