חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

שמורת אירוס הארגמן - נתניה

שמורת אירוס הארגמן נתניה

בתוככי העיר נתניה נמצאת שמורת טבע מיוחדת במינה שבתחילת פברואר נצבעת בצבעי ארגמן וצבעי רקע נוספים.

שמורת הטבע אירוס הארגמן, אשר בנתניה היא שמורה פורחת ויפהפיה שבתקופה זו של השנה עוטה צבעי ארגמן מרשימים אשר נראים לעבר כל פינה שרק מסתכלים, כבר לפני הכניסה לשמורה, השוכנת באזור פולג בנתניה לא הרחק מחוף הים, ניתן להבחין בריכוזי פריחה רבים של אירוסים המתנהלים בנינוחות ושלווה אל מול מרבדי הירוק- צהוב לאחר הגשמים הרבים שירדו כאן.

פריחת אירוס הארגמן

המראה הכל מיוחד של "חבורות אירוס הארגמן" עושה משהו בלב, תחושה של שחרור, הנאה ואנחת רווחה. הטבע פיסל וצייר כאן במו ידיו עשרות פרחים וצמחים מגוונים הנפוצים באזור זה אך ורק בתקופה זו של השנה. ואת המראות המלבבים האלה אתם רואים בתמונות שלפניכם.

פריחת אירוס הארגמן בפולג

צבעי פרח הארגמן, על רקע החרציות הצהובות, מקבלים באמצעות בתאורת השמש, גוונים מיוחדים של בורדו. אם נוסיף לזה את הקפלים והצורות המיוחדות של הפרח המדהים הזה , נזכר,הוותיקים שבנינו, בסדנת ניירות של בתיה עוזיאל. נעבור דרך גשר יעודי משמורת האירוסים אשר בצידו האחד של הכביש, לעבר השמורה שמוליכה את המטייל דרך שבילי חול מסומנים היישר אל חוף הים.

המעבר אל אירוס הארגמן

שפוסעים על הגשר ניתן לראות את הים התכול נשקף באופק ומתחת את שמורת הטבע אירוס הארגמן נתניה.

שמורת פולג אירוסים

איך שיורדים מן הגשר מבחינים במזרקת מים  דקורטיבית מאבן  שהוצבה בכניסה בסמוך לכניסה לשמורה. המסלול מתחיל מתחת לגשר לכו לפי השלט המורה " שמורת אירוס הארגמן". ממש בסמוך לגזלן הניצב שם מידי שבת. איך שנכנסים לתוך השמורה ומתחילים לצעוד בשבילי החול בצבע חום- כתום, מגלים את פרחי אירוס הארגמן הניצבים כמו שני מלצרים הלבושים בקפידה ומלווים את האורחים לתוך המסעדה.

שמורת האירוסים

מזג האוויר המקסים בתקופה זו, היופי הפורח בשלל צבעים, יחד עם נוף הים הנשקף, מלווים את המטייל לאורך כל המסלול אשר מגודר בכדי לשמור על הפרחים המוגנים הנמצאים בשמורה.

שמורת פולג

אמנם אירוס הארגמן הוא השחקן הראשי בפרמיירה של האביב, אבל גם שחקני המשנה; בדמות של פרחים, כמו השום בצבע לבן בוהק הנמצא בשיא פריחתו, חרציות צהובות, סביונים ועוד.

פריחה בפולג

על גבעות הכורכר, הטיפוסיים לאזור השרון בפרט ולאזור מישור החוף בכלל, גדלים להם עשרות סוגי פרחים שעוטפים את הקרקע החולית בשלל צבעים שהדומיננטי הוא הצבע הירוק. יש גם כחולים יפים כגון דרדר כחול.

דרדר כחול

וגם צהובים מקסימים הזורחים ומנצנצים באורן בזוויות מיוחדות של תאורה.

סביונים בשמורת האירוסים

ומעל הכל, אסור לשכוח שכל היופי הזה מתקיים בזכות" אימא אדמה".

גבעת הכורכר בשמורת פולג

בין סבך הצמחייה, הנמצא על גבעות הכורכר ולאורך כל תוואי המסלול, ניתן לראות את הים. שברקע פרחי חוף שונים אשר עוטפים אותה.

שמורת פולג אירוסים

למי שמעוניין ניתן להמשיך ללכת לאורך השבילים ולהגיע עד לחוף הים. הילדים יהנו במיוחד לשחק בחול הנקי והפראי שנמצא בכל פינה ועל שבילי הדרך. איך מגיעים: למי שרוצה לראות גם את אירוס הארגמן אשר נמצא בתוככי העיר יש להחנות ברחוב "דוויט אייזנהאואר" ומשם לעבור לתוך השמורה בצד ימין דרך שער כניסה, שם ניתן ללכת בין שבילי הבטון ולהתרשם מהפריחה של אירוס הארגמן. אתם יכולים להמשיך ללכת בשבילים עד שתגיעו לגשר תעברו אותו, רדו ממנו והנה הגעתם לכניסה לשמורה.

דרך שנייה, הזינו בוייז "שמורת אירוס הארגמן נתניה" - פשוט לעשות פרסה בשדרות בן גוריון, לעלות על המדרכה ומשם להיכנס לתוך רחבת עפר, שהיא מעיין מגרש חנייה שמוביל ישירות לכניסה לשמורה. קצת כואב לראות את הנגיסה הבלתי פוסקת של הבניינים רבי הקומות בשמורה הכל יפה באזור פולג. לסיכום זהו טיול פריחה מובחר.

כמה מילים ולא מהשיר של שלמה ארצי (שדות,שדות של אירוסים..) על הגיאופיט המדהים הזה שנקרא "אירוס הארגמן". פרח מוגן בצבע ארגמן- שחור עם נגיעות של צהוב, הצומח בין פברואר למרץ באזור מישור החוף, מדובר בצמח אנדמי גדל באזורים מאוד מסוימים בישראל. אורך המסלול : כחצי שעה עד הים; מי שרוצה להסתובב בין השבילים יכול להעביר פה כמה שעות טובות בשקט.

מה בסביבה: פארק דורה הידוע בכינויי שלולית החורף.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *