חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

טיולים לחורף - בריכת צרטה

 בריכת צרטה
בריכת צרטה - בריכת חורף מהיפות בארץ, עם נוריות מים שבשמש פורחות  ומגיחות החוצה מתוך פני הבריכה.

סמוך למחצבות באזור התעשייה הסמוך לשוהם, ליד צומת כ"ח, מתעוררת לחיים בתקופה זו של השנה, בריכת חורף מהיפות והחשובות בישראל - בריכת צרטה. הבריכה נמצאת בתוך מחצבה עתיקה ומוקפת באבנים עתיקות גדולות המחפות וסוגרות אותה. בתקופה זו של ריבוי גשמים (ינואר- פברואר) עת הבריכה מתמלאת מים, מופיעים בתוכה דו חיים (אמפיביים) רבים שבימי הקיץ עדיין מצליחים לשמור על הקיום שלהם מחוץ למים  דרך הפרשת חומר לח על גופם ובכך מצליחים לשרוד.

נוריות  פורחות בבריכת צרטה

מראות מיוחדים של אלפי נוריות מים קטנות המצפות את הבריכה בפריחה לבנה- צהובה נדמה כאילו לקוחה ממדינה אחרת ולא מישראל. נדיר לראות פרח מים שגדל רק במשך כחודש בשנה ומכאן ייחודיות המקום. הצפת המים כתוצאה מהגשמים המרובים יצרה במקום מרקם אקולוגי נדיר ומיוחד במינו האופייני אך ורק לתקופה זו של השנה- חלון זמן קצר מאוד.
ברקע לבריכה ניתן לראות את שיפולי הגבעות וההרים בצד מזרח השומרון ואילו בצד מזרח מישור החוף.

נוריות בתוך בריכת צרטה

לא ניתן לתאר את היופי הזה במילים, התמונות מדברות בעד עצמן, פרח מיוחד שאינו צומח על הקרקע אלא משתמש במים בתור בסיס ההזנה שלו ומצע גדילה מיוחד במינו שונה מאוד משאר הפרחים שאנו מכירים.בריכת צרטה היא לא סתם שלולית מים אלא מיקרוקוסמוס ליצורים וצמחים רבים שעבורם מדובר בעולם ומלואו.

בריכות חורף

הסלעים העתיקים המקיפות את הבריכה דומים למצוקים מניאטורים המקיפים ים - מטאפורה לבריכת החורף היפה הזו.
השתקפות האובייקטים המקיפים את הבריכה בתוכה מעידים על צלילות המים שעומקם אינו יותר מ 40 ס"מ.

בריכת צרטה מלאה בחורף

לא צריך יותר מאשר לשבת על שפת בריכת צרטה ולהנות מהמראות של צמחי המים מתנוססים בגאון ומזדקפים מתוך המים בזכות קרני השמש החמימות של החורף. גיאופטים , שיחים, אצות ועשבים הגדלים כאן מקנים לבריכה יופי ומראה שאינם נפוצים בארץ ישראל.

נוריות פורחות - בריכת צרטה

יפה עשתה רשות הטבע והגנים ששימרה את בריכת צרטה ,זו בריכה נדירה זו הנמצאת בשטח של מחצבות פעילות- מתכון מושלם להרס הטבע  ע"י האדם. במקום ניצב שילוט ירוק המסביר על הבריכה ועל השימור שלה.

נוריות מדהימות בבריכת צרטה

מכל זווית בה תסתכלו על בריכת צרטה, תפגשו במראה מלבב של פרחים; סלעים; ומים - שילוב מהמם ובלתי נתפס של טבע במלוא עוצמתו. גם האזור שסביב הבריכה עשיר ברקפות לבנות, כלניות אדמוניות, סתווניות, שום מצוי, כלך מצוי.

בריכת חורף - צרטה

שטח הבריכה אמנם אינו גדול אך שפע הצמחים ובעלי החיים המצויים בה רב גוני, אני פגשתי ראשן שהוא דו- חיים בתחילת דרכו שחייב מים למחייתו ובהמשך יפתח ריאות שיאפשרו לו לנשום מחוץ למים -  אז בבגרותו יהפוך לאילנית או קרפדה.

ראשן בבריכת צרטה

בריכת צרטה, כפי שציינתי נדירה מאוד בארץ ואין למצוא בריכות רבות כאילו לכן הנכם מתבקשים לשמור עליה כך. חל איסור להיכנס למים או להכניס בעלי חיים לתוכם וגם לא לזרוק לתוכה פסולת מתוך חשש לפגוע בדו-חיים המתקיימים בה ובצמחים המנהלים סימביוזה כל כך עדינה עם המים. הבריכה עצמה שייכת לשמורת טבע גדולה יותר הנקראת "שמורת הדום שומרון".

בבואה בבריכת צרטה

לסיכום: בריכת צרטה היא בריכת עונתית יפהפיה במורדות השומרון,  המתקיימת לצד מחצבה פעילה, בריכה זו היא חלק מקומץ נדיר של בריכות חורף הקיימות בישראל כגון : בריכת ברקת הסמוכה; מאגר גלעד ברמות מנשה; בריכת אודים באזור השרון; בריכת פרג ברמת הגולן; מאגר רז ברמות מנשה; בריכת דורה בפולג- נתניה ועוד.

נורית מים

אם הגעתם עד לכאן תרצו בוודאי לדעת איך מגיעים. אז הנה הוראות הגעה לבריכת צרטה: סעו על כביש 444 (כביש בין ראש העין לצומת בן שמן), אם באתם מכיוון צומת בן שמן, פנו ימינה  בכניסה השנייה לאזור תעשייה חבל מודיעין. אם באתם מראש העין אז בכניסה הראשונה. סעו כקילומטר לערך, בכיכר של אזור התעשייה החדש המשיכו ישר, ממש בכניסה למחצבה, אחרי שחלפתם מתחת לכביש 6, החנו את רכביכם בצד שמאל(אפשרות נוספת להזין בוייז בריכת צרטה).

תבחינו בשלולית ענק באמצע הכביש פסעו רגלית, תוך עקיפת השלולית בשביל צדדי, המשיכו בהליכה  על כביש סלול אל ראש הגבעה, איך שתגיעו לראש הגבעה תבחינו מימינכם בשלט ירוק : בריכת צרטה ולידו הבריכה. באופק תראו את סימני החציבות ואת קולות החפירה של כלי העבודה במחצבה הסמוכה. שימו לב : אם תרצו לראות נוריות תגיעו ביום שמשי.

מה בסביבה : בריכת ברקת(בחורף בלבד); נאות קדומים; נחל גזר (בחורף בלבד).

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *