חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

גבעת נפוליאון - שבע הטחנות - ראש ציפור

גבעת נפוליאון

גבעת נפוליאון - גבעה יפה במיוחד, מאגרי מים שהם גן עדן לציפורים נודדות, ושבע טחנות עתיקות שבחורף קמות לתחייה.

גבעת נפוליאון ושבע הטחנות הם אטרקציה מרהיבת עין בייחוד בחודשי החורף הגשומים, אז באים למקום ציפורים ובעלי כנף למכביר כגון : ברכיות; שלדגים; אנפות; קורמורנים; שחף האגמים; דוחל שחור גרון; דוכיפת ועוד ציפורים שבאות לבקר אצלנו בתקופת הנדידה שלהם בסתיו ובחורף ובאביב חוזרות לאזורי הקינון שלהן בצפון אירופה הקרה.

ציפורים גבעת נפוליאון

הטיול שלנו מתחיל מרחוב רוקח ברמת גן - ממש סמוך לרחוב נמצאת "גבעת נפוליאון" או בשמה "תל גריסה".

ראש ציפור

איך שמטפסים אל ראש הגבעה המתנשאת לגובה של 40 מטר מעל פני הים, מגלים גבעה יפיפיה עטופה בצבע ירוק עם פרחים בשלל צבעים, סביונים צהובים, שקדיות עם פריחה לבנה ועוד. ניתן להסתובב ולטייל בין השבילים ולהביט אל היופי סביב הנשקף ממנה. במורדות הגבעה תפגשו בסברסים רבים שכפי הנראה ננטעו פה בתקופת הכפר הערבי ג'רישה שהיה כאן.

גבעת נפוליאון ברמת גן

התמונה היפה הזו לא נלקחה מטפט מערכת ההפעלה של מיקרוסופט - ווינדוס , אלא צולמה מראש הגבעה, ומספקת נוף פנורמי מהמם על כל האזור ועל השמים המעוננים בתקופה זו של השנה.

תל נפוליאון

הפריחה הכל כך צבעונית וחיננית, מקבלת את פני המטייל בחגיגיות עם סביונים ,כלניות ותורמוסים פזורים לכל אורך המסלול, גם האדמה החומה והלחה מעניקה רקע חום רך לסביבה. עוד בגבעת נפוליאון תמצאו ממצאים ארכאולוגיים מעניינים המעידים על התיישבות מהתקופה הכנענית, הדבר בא לידי ביטוי בבור מים גדול שנמצא כאן מתוארך לתקופה זו.

תורמוס בגבעת נפוליאון

הגבעה נקראת גבעת נפוליאון על שום העובדה ההיסטורית שנפוליאון בונפרטה - המצביא הצרפתי שבמהלך מסעותיו בארץ ישראל, חנה על גבעה זו בשנת 1799 עם חייליו בשעה שעל יפו היה מצור כבד של העותמנים - מצור שנפרץ לאחר קרבות קשים ומחלת הדבר האיומה שפקדה חיילים רבים וגרמה להם לטבוח באנשים ללא הבחנה.

שקדיה פורחת בגבעת נפוליאון

לאחר הביקור בגבעת נפוליאון, ירדנו מצידה השני של הגבעה לכיוון הירקון ושבע הטחנות, בדרכנו ניקרו שקדיות לבנות רבות וחורשת איקליפטוסים גדולה התוחמת את החלק המערבי של מורדות הגבעה. נמשיך בהליכה לכיוון הירקון (נפנה ימינה לאחר שלצידנו חורשת איקליפטוסים). בצד השביל תבחינו במעין ביתנים מעץ עם חלונות - אילו הם נקודות תצפית על מאגרי מים  מלאכותיים גדולים שנוצרו כאן, המביאים בעלי כנף רבים במהלך, תקופת הסתיו והחורף במסעם מאירופה הקרה.

פארק צפרות -גבעת נפוליאון

בהמשך השביל בצד שמאל תמצאו פארק צפרות גדול, שהוקם כאן, בתוך אגם מלאכותי, שמו "פארק צפרות ראש ציפור" והוא נפתח לפני כשנתיים לערך. נקודות התצפית שהוקמו כאן מזכירות את אגמון החולה רק בזעיר אנפין. האגם האקולוגי שהוקם כאן, נבנה במחשבה להתאימו לבעלי הכנף שבאות לקנן כאן במהלך נדידתן, הדבר בא לידי ביטוי בצמחיית המים ובסביבה האופטימלית עבורן.

תצפית ציפורים

תצפית ציפורים גני יהושוע

הכניסה לפארק היא בחינם והוא פתוח בין 8:00 ל -19:00 כל ימות השבוע, יש בו מקומות ישיבה לכל החפצים לצפות בציפורים ובאגם. מפארק הצפרות נמשיך ללכת בשביל רחב וטוב שברקע שלוליות חורף גדולות עם ברכיות שוחות להנאתן, נמשיך ימינה ונבחין בשביל אדמה צדדי, נפנה בו שמאלה. אם תורידו את ראשכם למטה, אתם עשויים לפגוש שלדג ירוק וצב גדול על שפת הנחל.

פארק שבע טחנות

פארק הירקון

נמשיך באותו שביל עד שנגיע לשבע הטחנות, בימים גשומים זה מה שרואים - שיטפונות חסרי תקדים, שאון המים נשמע היטב, האזור כולו מוצף, כולל הגשר הסמוך. פשוט להגיע ולראות את הטבע במלוא עוצמתו. צריך לראות כדי להבין למה המים הם הכוח החזק ביותר בעולם. לא פלא שהאזור כולו הוא גן עדן לציפורים ועופות מים שפוקדים את המקום ללא הרף.

נחל הירקון שטפון

המקום קרוי שבע הטחנות על שום טחנות הקמח שהוקמו כאן בתקופה העות'מנית  במבנה הסמוך- טחנות אילו פעלו באמצעות כוח המים אשר זורמים עד היום בנחל הירקון ובעיתות החורף בגשמים טובים עוצמת המים גדולה מאוד.

נחל הירקון בחורף 2020

בדרכינו פגשנו גם להקת דרורים אשר מצאה מנוח בפרדס קלמנטינות שננטע בסמוך לנחל הירקון.

גבעת נפוליאון ושבע טחנות

שבע טחנות -פארק הירקון

פארק הירקון -נחל הירקון

ציפורים רבות בשבע טחנות

מה שלכם נותר זה רק להגיע ולבקר כאן אז איך מגיעים לגבעת נפוליאון : הזינו בוויז "תל ג'רישה" או "גבעת נפוליאון"
אפשרות נוספת היא להמשיך עד קצה הרחוב, שם יש חנייה קטנה עם שלט" ראש הציפור" שם תוכלו להחנות ולהגיע ישירות לשבע הטחנות. למי שאין ווייז: לבאים מאיילון דרום - היכנסו במחלף ההלכה, פנו ימינה סעו ברחוב ביאליק, אחר כך במפגש עם אבא הילל, פנו שמאלה ברמזור, וברמזור השני היכנסו לרוקח, סעו קצת, חנו בצד ימין לאורך רחוב רוקח בצד ימין תבחינו בגבעה , לכו לאורך המדרכה עד שתראו שלט כניסה לשמורה "גבעת נפוליאון". תאריך ביקור:25/02/2019
מה בסביבה :  פארק אקולוגי הוד השרון ; טיול לאורך נחל הירקון  . 

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *