חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

חירבת כפר רות ושייח' חוריה

כפר רות -אתר ארכאולוגי
סמוך לכפר רות נתגלה אתר ארכאולוגי - המיוחס ליישוב יהודי שוקק חיים ייחודי שהתקיים עד המרד הגדול - 70 לספירה.

באתר ארכאולוגי זה התגלו שרידים מעניינים מאוד - הם התגלו בחפירות שנעשו פה בשנת 2018 , וחשפו פה ממצאים השופכים אור על החיים היהודיים פה לפני כאלפיים שנה.

חורבת כפר רות

המסלול הזה שאינו רק מסע ארכאולוגי מרתק ומעניין אלא טיול שבימות החורף כל האזור הזה עטוף בפרחים ובצבע ירוק עז. מסלול הטיול, אינו דורש הליכה רבה מדי, אך נותן תמורה רבה למטייל: נופים,היסטוריה, ירוק וצהוב בעיניים, אז מה יש כאן ? בוסתן עתיק, אתר ארכאולוגי, בורות מים, הרבה צמחייה המאפיינת אזורים מעין אילו כגון: תאנה, שקדיות,גפנים. עוד. וכמובן שטיחי פרחים הפזורים בכל האתר הכובש הזה, כגון: סביונים,כלניות.

טיול פריחה בשפלה

 סמוך לחוות הסוסים הסמוכה נמצאו שרידי יישוב יהודי עתיק עם מקווה טהרה גדול.
במקום נמצאו גם : שרידי קשתות אבן ובורות מים, לפני כ- 1500 שנה מן התקופה הביזנטית (400 שנה לאחר היישוב היהודי) נמצאו שרידים של אחוזה גדולה שלצידה מתקנים חקלאים שכפי הנראה שימשו את התושבים כאן למחייה ומסחר.

עדות נוספת לקיום התיישבות כאן היא קולמבריום לגידול יונים נחשף כאן, כפי שנמצאו רבים בגן לאומי בית גוברין. הדבר המרשים ביותר, לפחות בעיני, הוא פסיפס עתיק אשר שימש, ככל הנראה, את בעלי המקום לצורך רחצה בבריכת הטבילה שהייתה מצופה בפסיפס.

שרידים ארכיאולוגיםשרידים ארכיאולוגים כפר רות

המקום עצמו אינו משולט, לא מוכר וגם לא מחזיק בשם מיוחד. הוא נמצא סמוך לכפר רות, מושב המקביל לכביש 443 ליד העיר מודיעין- מכבים רעות.

המקום נקרא גם -קבר שייח' חוריה (חופש, חירות בערבית)עוד באמצע המאה ה-20 הקבר היה שלם עם כיפה.
בתמונה שלמעלה רואים את שרידי הקבר. הכפר הערבי שהיה כאן בעבר  נקרא כפר לות, מכאן השם כפר רות והוא מופיע במפת מידבא כישוב נוצרי ואכן לא רחוק מקבר השייח' יש גם שרידי כנסיה, עם פסיפס ואבן מגולפת.
(גדר ההפרדה חותכת את שרידי הכפר לשניים)

קבר שייח' חוריה

על רקע האתר הארכאולוגי נראית בבירור גדר ההפרדה ומרחוק הכפר הפלסטיני "ספא" .גם הרי יהודה שקימוריהם בולטים ביחידות הנוף שברקע.

המקום היפה הזה התגלה בחפירות שנערכו ע"י קמ"ט ארכאולוג שהוא קצין המטה לארכאולוגיה אשר אחראי על כל ענייני הארכאולוגיה בשטחי יהודה ושומרון.

טיולים בשפלת יהודה


ממש סמוך לחירבת כפר רות נמצאת  ח'רבת פרעוש ובה שרידי מצודה רומית, וכנסייה ביזנטית מן המאה ה-4 לספירה, הבנויה מעל חדר יקבים מתקופת בית שני, ובסמוך לה מקווה טהרה מאותה התקופה.

ח'רבת פרעוש -כפר רותקרדיט תמונה : Sakra Jen

הוראות הגעה לח'רבת כפר רות: ממודיעין נפנה לכביש 446 , לאחר 200 מטר נפנה ימינה בכביש לכפר רות, מאה מטר לפני הכניסה ליישוב, נפנה ימינה, נסע כ- 2 דקות עד שנזהה עיקול בכביש. נחנה כאן ונעבור ברגל בדרך עפר בה נמשיך ללכת עד שנפגוש באתר. זהו שימור של את ארכאולוגי באזור עם נוף הררי.תאריך ביקור : 30/3/2019
מה בסביבה: גבעת התיתורה;.נחל מודיעין.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *