חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

עין תנור - עין מטע - חרבת חנות

עין מטע - עין תנור
בתקופה זו של השנה הרי ירושלים הופכים לדרום צרפת של ישראל, שיפולי הרים נחתכים עם נופים מרהיבים ופריחה מרהיבת עין.

המסלול מתחיל בחניון של שמורת חרבת חנות, המיועד ליציאה ל- 2 מסלולים. האחד : עין מטע ועין תנור והשני: שביל הקיסר . שניהם יפהפים ונמצאים בהרי ירושלים. כבר בתחילת המסלול היורד לעין מטע ועין תנור פגשנו בממצאים ארכאולוגיים נפלאים המשחזרים את החיים כאן בכמה תקופות . הראשונה שהייתה כאן כנסיה מהתקופה הביזנטית (מאה ה- 6 לספירה), ניתן לראות רצפת פסיפס, אשר שימשה לחיפוי דקורטיבי וצבעוני לרצפה בתקופה זו. הרצפה נמצאת במבנה אשר שימש ככנסיה ביזנטית עם קירות מרשימים אשר חיפו את המבנה.

חרבת חנות

אם נמשיך ללכת בשבילים סביב הגן הארכאולוגי המרשים, ניתן לראות ממצאים המעידים על קיום בית בד עתיק בו עברו הזיתים כתישה לפני שהפכו לשמן זך וטהור. וגם מאגר מים עתיק ששימש, כפי הנראה, לצרכים שונים כגון : שתייה, רחצה ,השקיה של הבוסתנים הנמצאים סביב המונומנטים הארכיאולוגים.

עין מטע

לאחר הליכה קצרה במורד המסלול המסומן, נבחין לאורך השביל מרבדים ירוקים המעוטרים בפריחה עונתית של : רקפות; כלניות; דרדר כחול; חרדל; שקדיות ועוד ערב רב של פרחי העונה.

דרדר בחרבת חנות

פריחה בעין מטע

 השביל המוביל לעין מטע, מזמן נופים מדהימים לכל אורכו של הרי ירושלים ושל מבני אבן עתיקים שננטשו ונמצאים על צלעות ההרים בצידה השני של השמורה. גם עצי איקליפטוס עבותים הסמוכים למעיין נראים בבירור למרחוק.
מרבדי צמח החרדל, יוצרים רצפים צהובים המוגשים למטייל כמו ארוחת גורמה על גבי צלחת ירוקה.

עין מטע חרבת חנות

חורבת חנות עין מטע

מסלול טיול בחרבת חנות

שמגיעים למורד ההר מגלים בוסתן יפהפה של עצי זית המסמן כי התקיימה באזור זה פעילות חקלאית נרחבת.

בוסתן זיתים חרבת חנות

מיד אחר כך פונים ימינה אל תוך שמורת איקליפטוסים עבי גזע, מפאת גודלם העצום ניתן לטפס עליהם, בעיקר הילדים אשר יפיקו הנאה מרובה מפארק השעשועים הטבעי המדהים הזה, משם במרחק קצר מאוד תגיעו לעין מטע- מעיין קטן וחביב שהעצים סביבו משתקפים היטב.

המעיין עין מטע

אחרי אתנחתא קלה ליד עין מטע המשכנו לחורשת דקלים מיוחדת במינה אשר בעקבות שריפה נראה כאילו לקוחה מהסרט "אבודים" - גזעי עץ תמירים בצבע שחור - אפור שחותכים את השמים ומסודרים במבנה סימטרי מיוחד במינו ויוצרים אשליה אופטית, היוצרת הטעייה ועיוות בחושים בעקבות כך. בכל אופן שמו הפורמלי של המקום : חורשת דקלים וושינגטונה בנחל זנוח ליד הישוב מטע.

נחל זנוח ליד הישוב מטע

גורלם המצער של הדקלים הוא תולדה של שריפה בשמורה, ההליכה בין הדקלים מסוכנת כי קיימת אפשרות קריסה של הדקלים בעקבות כך שנשרפו.

חורשת דקלים עין מטע

לאחר ביקור בשדרת הדקלים השרופים שגורלם לא שפר עליהם, המשכנו חזרה במסלול, רק שכעת לאחר הליכה של כ- 60 מטרים נבחין בסימון אדום, נפנה בשביל ימינה כאשר הסימן הוא שדה צמחי חרדל צהובים הנמצאים לימינכם. לכו בשביל כ- 200 מטרים עד שתבחינו בעץ בצד שמאל ובצד ימין סלע עם סימון לבן - שקוף. רדו עם השביל עד שתגיעו לרחבה המוקפת בשיחים. ממש ממול הרחבה תבחינו בדרך השזורה סביבה בצמחייה עבותה, עברו דרכה ואז תגיעו לנקודה בה תבחינו בהרבה ענפי עצים המתפתלים כמו נחשים על הקרקע ומעליה. עברו בינהם ורדו למטה בזהירות, תוך אחיזה בענפים, בצד שמאל למטה תבחינו בנקבה - עין תנור.

נקבת מים בעין תנור

הכניסה לנקבה מחייבת שימוש בפנס - הנקבה איננה ארוכה במיוחד וגם כמות המים בה דלה, שתיכנסו פנימה עד הסוף שמאלה תבחינו במעין חדרון קטן, העניין המרתק כאן הוא איך חפרו נקבה באורך כזה ובמיקום כזה שאין אליו כמעט גישה. מה גם שהמטרה של החופרים הייתה להגיע למקור המים הנסתר - הנביעה. מכאן נשים פעמינו חזרה אל השביל ממנו הגענו ונחזור ימינה חזרה אל תחילת המסלול ממנו הגענו. ניתן לחזור מכל מיני שבילי גישה אשר כולם מובילים למעלה וזאת להפוך את הדרך למעניינת ומרתקת יותר.

עין תנור ועין מטע

עצי האורן מלווים את הדרך חזרה החום והירוק יחדיו דומים להליכה בתוך פורטרט של רמברנט פשוט לא להאמין.
איך מגיעים: בוייז עין מטע, אם אין וויז אז סעו על כביש 1 פנו בכביש 38 צומת אחת לפני הכניסה בית שמש(כקילומטר לפני) פנו שמאלה לכביש מספר 3855, המשיכו בנסיעה עם הכביש  עד אשר תגיעו לצומת T שם פנו שמאלה לכביש מספר 375, המשיכו בנסיעה במעלה הכביש עד אשר בצד שמאל תבחינו בחניון מסודר שהוכשר שם נמצאת השמורה.
מה בסביבה: נחל המערה - חירבת עיטאב; מערת התאומיםעין מסילה ודרך בורמה, עין דובק ועין סג'מא.
למי מתאים : מטיילים חובבים. עונה בשנה: חורף, סתיו, אביב. משך זמן: כ-4 שעות. מפת הגעה: עין מטע. תאריך ביקור:11/03/2019

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *