חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

עין ורדה

 עין ורדהעין ורדה - בלב השפלה נמצא מעיין מדהים ומרענן שלא היה מבייש ברמתו ורעננותו את אילו ברמת הגולן.

עין ורדה או בשמו המוכר יותר, עין ורד - הוא מעיין יפהפה עטוף צמחיית קנה סביבו  עם פינות שקטות ואינטימיות סמוך אליו, מבחינתי מדובר בפנינה בלב מועצה אזורית גזר וכל זאת במרחק קצר מאוד מצומת לטרון. עין ורדה זהו מעיין בעומק של כ 2 מטרים לערך , הוא ניזון ממי הגשם של החורף ונותר מלא לפחות עד הקיץ מה שהופך אותו לאטרקטיבי מאוד למשפחות עם ילדים שחפצים ברענון בעת זו של השנה. המעיין אמנם אינו גדול מאוד אך כפי שציינתי עמוק מאוד , המים מאוד קרים כך שרענון מובטח, אני עשיתי עם הבן שלי את המסלול מכפר בן נון עד המעיין ברגל שלאורך כל הדרך התבשמנו בנופים מקסימים של אזור השפלה.

מעבה עין וורדה

האזור כולו סביב עין ורדה , למרות השרב האחרון, עוטה מרבדים לבנים של גזר קיפח ומרבדים של שומר צהוב , יחד יוצרים משחק צבעים מעניין ומיוחד במינו.

שומר צהוב

גזר

לטבע כללים משלו - החזק שורד ורואים זאת בבירור על הצמחים. כל מהלך הדרך כ- 2 קילומטר, ממושב בן נון עד עין ורדה,  הלכנו בשביל יפהפה שמסביבו שדות חקלאים של תירס .לאחר הליכה של כ 20 דקות לערך תפגשו בשלט המוביל אתכם למעיין חורשה על השלט כתוב : "יערות גזר נחשון של יערות קק"ל". ממשיכים ועוברים בדרך שסביב ישנם עצים היוצרים יחד מעין חורשה עם עצים לא צפופים.

שדה תירס יער נחשון

בין המשעולים והשבילים בדרך הקסומה  לעין ורדה פגשנו חממות  עם צמחים המיועדים למשתלות וכוורות  לייצור דבש כפי הנראה של חקלאים מהאזור. כל הדרך שזורה בנופים של השפלה.

כוורות

ק"קל

לאחר הליכה לא רבה של כ 10 דקות לערך תבחינו באסופה של קנה סוף המעיין של עין ורדה  נמצא ממש  בינהם.
היתרון הגדול של עין ורדה זה למעשה שהוא  מעיין מוצל ובכך מספק מסתור טוב מפני השמש היוקדת.

עין ורדה - ירוקה

כפי שהנכם רואים הבריכה של עין ורדה איננה גדולה מאוד, גודלה כ 2*2 מטרים וכפי שציינתי עומקה כ- 2 מטרים לערך לכן היזהרו עם ילדים קטנים לא להכניסם בלי מצופים. מעיין זה שימש כמקור המים המרכזי של העיר רמלה הקדומה לפני 1000 שנים לערך. סמוך למעיין ישנה אנדרטת זיכרון לזכרו של איתי שטרינברגר שגדל בכרמי יוסף הסמוכה ונהרג במלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006, משפחתו החליטה להקים שביל על שמו מתל גזר ועד למעיין שעובר בין כרמים וגתות עתיקות. זה למעשה המסלול מגן לאומי תל גזר לכאן.לסיכום עין ורדה הוא לא רק מעיין אלא פינת חמד מוריקה עם מקור מים קריר ומרענן שפעיל לאחר הגשמים ועד תחילת הקיץ בהחלט ניתן לשלב טיול הליכה בשביל המצוין מכפר בן נון לפה או מתל גזר ישנה אפשרות גם להגיע עם רכב עד לכאן ,אפשרות שאני באופן אישי פחות ממליץ לכם עליה כי הדרך מלווה בטרשים שיעשו שמות ברכבים נמוכים. המקום אינו כרוך בתשלום כלשהו כך גם שעות הפתיחה . נא שימרו על הניקיון כי אף אחד אינו מתחזק את גן העדן הזה.

טבילה בעין ורדה

איך מגיעים לעין ורדה (כפי שאנחנו עשינו ישנה אפשרות גם תל גזר / כרמי יוסף להגיע): בוויז הזינו כפר בן נון , ממש בכניסה קצת לפני הכיכר תבחינו בדרך עפר הפונה לחלקות של החקלאים, כשהשער פתוח סעו עד שכבר לא תוכלו . שאנו הגענו השער היה סגור, תמשיכו עם שביל העפר עד שתגיעו לחממות שם תפנו שמאלה ותמשיכו ללכת בדרך עפר שמשמאלכם תבחינו בבתים של תושבי כפר בן נון, הנוף התחלף למנזר לטרון והרי יהודה ממשיכים עם השביל עד שמגיעים לשדה תירס עוקפים אותו משאל ומגיעים לשלט : יער גזר- נחשון המשיכו ישר ולאחר כ 10 דקות לערך תפגשו במעיין ורדה . בהצלחה!!.
מה בסביבה: מנזר דיר ראפאת; דרך הפסלים -יער צרעה; יער הלח"י.

הסבר מקצועי על עין ורדה מפי מדריך הטיולים  מיקי כהן:

עין ירד (עין ירדא) הינו מעיין גדול ויפה הנובע בבאר בנויה בערוצו העליון של נחל גזר. המעיין מתייבש לחלוטין בחודשי הקיץ, ושב לנבוע סביב דצמבר-ינואר. המקום נקרא בטעות בפי המטיילים בשם "עין ורד", אולם זהו שמו של מושב בשרון. השם ירד תואם לשם הערבי, כאשר במקרא ירד הינו הדור השישי אחרי אדם הראשון ואביו של חנוך "שנלקח בידי אלהים" (בראשית ה').

למקום מוליכות מספר דרכי גישה, כאשר ממערב (כרמי יוסף) הדרך עבירה לכל רכב, ואילו שאר הדרכים מתאימות לרכב שטח ולאופניים. איך להגיע לעין ורדא: עין ירד נמצא בצומת דרכי מטיילים. תאריך ביקור:13/05/2019

הדרך הנוחה ביותר לכל רכב הינה מהיישוב כרמי יוסף. בקצה רחוב גפן, יש מגרש חנייה ושער (לרוב פתוח). כאן פונים ימינה לפי השילוט לדרך מסומנת ירוק, ולאחר כ- 700 מ' מגיעים לצומת שבילים ירוק-אדום, למרגלות גן לאומי תל גזר. הפניה שמאלה תוביל אותנו לתל גזר. אולם אנו ממשיכים ישר בירידה מתונה עם הסימון האדום. לאחר כ- 1300 מ' נגיע לחנייה הצמודה למעיין.

3 תגובות:

 1. אנונימי5/13/2019

  השבמחק
  תשובות
  1. אורך המסלול הוא כ -2 ק"מ לערך לכל כיוון. במידה ומחנים בכניסה לכפר בן נון אם באים מתל גזר / כרמי יוסף יש אפשרות להגיע עם הרכב עד למעיין אבל אז צריך לנסוע בזהיקות כי המסלול הופך ל 4*4..

   מחק
 2. היינו היום לצערי זה רחוק מאוד מהתמונה, המעיין כמעט ריק ממים... התאכזבנו מאוד זה לא דומה לתמונה שרואים בה אנשים במיים, מלא חרקים ודבורים מעופפים מעל המעיין אפילו לא ניתן לטבול רגליים .

  השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *