חפש/י מסלול טיול

13 במאי 2019

טיולים בארץ

טיולי משפחות, עין ורדא

 עין ורדהבלב השפלה נמצא מעיין מדהים ומרענן שלא היה מבייש ברמתו ורעננותו את אילו ברמת הגולן.

עין ורדה או בשמו המוכר יותר, עין ורד - הוא מעיין יפהפה עטוף צמחיית קנה סביבו  עם פינות שקטות ואינטימיות סמוך אליו, מבחינתי מדובר בפנינה בלב מועצה אזורית גזר וכל זאת במרחק קצר מאוד מצומת לטרון. עין ורדא זהו מעיין בעומק של כ 2 מטרים לערך , הוא ניזון ממי הגשם של החורף ונותר מלא לפחות עד הקיץ מה שהופך אותו לאטרקטיבי מאוד למשפחות עם ילדים שחפצים ברענון בעת זו של השנה. המעיין אמנם אינו גדול מאוד אך כפי שציינתי עמוק מאוד , המים מאוד קרים כך שרענון מובטח, אני עשיתי עם הבן שלי את המסלול מכפר בן נון עד המעיין ברגל שלאורך כל הדרך התבשמנו בנופים מקסימים של אזור השפלה.האזור כולו, למרות השרב האחרון, עוטה מרבדים לבנים של גזר קיפח ומרבדים של שומר צהוב , יחד יוצרים משחק צבעים מעניין ומיוחד במינו.

לטבע כללים משלו - החזק שורד ורואים זאת בבירור על הצמחים. כל מהלך הדרך כ- 2 קילומטר הלכנו בשביל יפהפה שמסביבו שדות חקלאים של תירס .לאחר הליכה של כ 20 דקות לערך תפגשו בשלט המוביל אתכם למעיין חורשה על השלט כתוב : "יערות גזר נחשון של יערות קק"ל". ממשיכים ועוברים בדרך שסביב ישנם עצים היוצרים יחד מעין חורשה עם עצים לא צפופים.בין המשעולים בדרך למעיין פגשנו חממות  עם צמחים המיועדים למשתלות וכוורות  לייצור דבש כפי הנראה של חקלאים

לאחר הליכה לא רבה של כ 10 דקות לערך תבחינו באסופה של קנה סוף המעיין נמצא בינהם.
היתרון הגדול של עין ורדה זה למעשה שהוא מוצל ומספק מסתור טוב מפני השמש היוקדת.כפי שהנכם רואים הבריכה איננה גדולה מאוד, גודלה כ 2*2 מטרים וכפי שציינתי עומקה כ- 2 מטרים לערך לכן היזהרו עם ילדים קטנים לא להכניסם בלי מצופים. מעיין זה שימש כמקור המים המרכזי של העיר רמלה הקדומה לפני 1000 שנים לערך. סמוך למעיין ישנה אנדרטת זיכרון לזכרו של איתי שטרינברגר שגדל בכרמי יוסף הסמוכה ונהרג במלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006, משפחחתו החליטה להקים שביל על שמו מתל גזר ועד למעיין שעובר בין כרמים וגתות עתיקות. זה למעשה המסלול מגן לאומי תל גזר לכאן.לסיכום מעיין גזר הוא פינת חמד מוריקה עם מקור מים קריר ומרענן שפעיל לאחר הגשמים ועד תחילת הקיץ בהחלט ניתן לשלב טיול הליכה בשביל המצוין מכפר בן נון לפה או מתל גזר ישנה אפשרות גם להגיע עם רכב עד לכאן ,אפשרות שאני באופן אישי פחות ממליץ לכם עליה כי הדרך מלווה בטרשים שיעשו שמות ברכבים נמוכים. המקום אינו כרוך בתשלום כלשהו כך גם שעות הפתיחה . נא שימרו על הניקיון כי אף אחד אינו מתחזק את גן העדן הזה.הוראות הגעה(כפי שאנחנו עשינו ישנה אפשרות גם תל גזר / כרמי יוסף להגיע): בוויז הזינו כפר בן נון , ממש בכניסה קצת לפני הכיכר תבחינו בדרך עפר הפונה לחלקות של החקלאים, כשהשער פתוח סעו עד שכבר לא תוכלו . שאנו הגענו השער היה סגור, תמשיכו עם שביל העפר עד שתגיעו לחממות שם תפנו שמאלה ותמשיכו ללכת בדרך עפר שמשמאלכם תבחינו בבתים של תושבי כפר בן נון, הנוף התחלף למנזר לטרון והרי יהודה ממשיכים עם השביל עד שמגיעים לשדה תירס עוקפים אותו משאל ומגיעים לשלט : יער גזר- נחשון המשיכו ישר ולאחר כ 10 דקות לערך תפגשו במעיין ורדה . בהצלחה!!.
מה בסביבה:

2 comments:

  1. אנונימי5/13/2019

    השבמחק
    תשובות
    1. אורך המסלול הוא כ -2 ק"מ לערך לכל כיוון. במידה ומחנים בכניסה לכפר בן נון אם באים מתל גזר / כרמי יוסף יש אפשרות להגיע עם הרכב עד למעיין אבל אז צריך לנסוע בזהיקות כי המסלול הופך ל 4*4..

      מחק

הצטרף לניוזלטר החינמי שלנו