חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

מעיין בשביל החמישה - מעיין שדמות דבורה

 מעיין בשביל החמישהמקום יפהפה שהוכשר וסודר והפך לפנינת טבע מרשימה ומיוחדת באזור התבור - מעיין בשביל החמישה.

רקע על המעיין


בצפון עמק יזרעאל ולא הרחק מהכנרת חבויה לה שמורת טבע מיוחדת במינה שוקקת חיים וגם קרקורי צפרדעים.
מעיין בשביל החמישה הוא מעיין פסטורלי וזך, צלול כמו מיץ תפוחים הזורם מתוך צינור עב כרס אל תוך בריכה  בצורה של מחומש , הבריכה אינה גבוהה, כחצי מטר עומקה, ומאפשרת התרעננות צוננת במיוחד בדרך אל הכנרת או לפני המסלול של נחל תבור. ממש מעל בריכת המים, ישנו מבנה אבן המעוצב כמו טירה עתיקה מיניאטורית עם צריחים מעל - זהו מבנה המשאבה העתיק שדאג לספק מים ליישוב שדמות דבורה עוד בשנת 1941(בזמנו נקרא פיק"א בשערה) . בתוך המבנה רואים בבירור משאבת מים ומתוך המבנה יוצא הצינור ומזין את הבריכה הצלולה.

מבנה המשאבות

הבריכה המשושה כל כך יפה ומפתה כך שלהגיע לכאן ולא להיכנס אליה הוא בזבוז, המים כל כך צלולים וזכים, פשוט חוויה מרעננת בייחוד בתקופה זו שכל כך חם ולוהט בחוץ בפרט באזור זה. ואל זה נאמר טוב מראה עיניים ..

בריכה במעיין בשביל החמישה

לצד הבריכה יש שולחנות פיקניק מוצלים המאפשרים אתנחתא ומנוחה לפני או אחרי מסלול טיול או סתם למי שחפץ בהתרעננות הגונה.

בריכת המעיין בשביל החמישה

הנצחת חיילי צה"ל 


סמוך למעיין ישנה פינת הנצחה לזכר חמשת החיילים שנהרגו במבצע צוק איתן: רז שגיא, ישי שור, דוד דרעי, דניאל קדמי, ונדב ריימונד ז"ל. אתר ההנצחה שהוקם פה לזכרם מרשים ומעורר התפעלות. המעיין במתכונתו הנוכחית הוא לאחר שיפוץ משנת 2014.

שדמות דבורה

המים אשר זורמים מתוך בניין המשאבה אל תוך הבריכה בצורת מחומש ממשיכים את דרכם דרך יובל קטן אל תוך סבך השיחים שם נהנים מהם חבורה של קרפדות.
צפרדע במעיין

סביבת המעיין


את האזור מצילים עצי פטל גדולים שעליהם פירות עסיסיים ואדומים , לכם נשאר רק לקטוף ולהנות זו העונה שלהם בדיוק עכשיו.יש לציין כי המעיין נובע וזורם במהלך כל ימות השנה.

שדמות דבורה - מעיין

אז איך מגיעים לפה ? 


נכון יש נסיעה בדרך עפר אבל בהחלט שווה ואפשרי גם לרכב פרטי - ב Waze : " מעיין בשביל החמישה" - נוסעים על כביש 767 מכפר תבור לכיוון כפר קמא( כפר צ'רקסי).נכנסים דרך כביש גישה צדדי ימינה בכביש למושב שדמות דבורה , המשיכו בנסיעה לפי השילוט הברור שהוצב בדרך עד שתגיעו למעיין. 24/06/2019

מה בסביבה 


נחל תבור ; נצרת; עין נון.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *