חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

שמורת הטבע עין פרת

עין פרתעין פרת- נווה מדבר אשר במרכזו מעיין השופע כל ימות השנה והופך את המדבר לשמורת טבע שוקקת חיים.

עין פרת היא הלב הפועם מאחורי שמורת הטבע נחל פרת, מדובר על נביעה המזרימה מים בכל ימי השנה היישר אל תוך נחל פרת אשר במהלך זרימתו לכיוון מזרח יוצר בריכות מים יפהפיות - אטרקטיביות מאוד לילדים קטנים זאת בגלל עומקן הנמוך. המים מאוד נקיים ועל- כן דגים רבים בגדלים שונים, מקיימים פה חיים בסימביוזה מוזרה ובלתי הגיונית עם המדבר.

שמורת עין פרת

בעין פרת, תוואי הנחל עשיר בסלעי ענק, המלווים כמו משפחה טיפוסית עם צאצאיהם , סלעים קטנים, ויחד יוצרים נתיב סלעי מעניין ומיוחד אשר בתוכו זורמים מימיו הרבים של עין פרת. מי המעיין זורמים אל תוך בריכות קטנות שנראים כמו סדרת אקווריומים, אשר מלאים בדגים, מים צלולים וצמחיית מים.

מים זורמים בעין אפק

ברקע למים הרבים ולצמחייה אשר משגשגת לאורך הנחל הזורם לאורך כל השמורה, בעת רחצה בתוך עין פרת, ניתן לראות את מערת הענבלים, זו מערה אשר דומה לענבל (לוע הגרון) , מערה זו היא חלק ממערכת מערות הנמצאת לאורך כל הקניון ונפוצה במדבר יהודה ושימשה בתקופות קדומות את הנזירים שניהלו אורך חיים סגפני. הם באו פה להתבודד ואף הקימו סמוך למערה זו מנזר הנקרא : מנזר פרת, לא ניתן להיכנס אליו אך יש שביל המוביל למערה אליה ניתן להיכנס. כמו כן ניתן לראות את המנזר בבירור מתוואי הנחל ומקרבת המערה.

מערה בשמורת נחל פרת

עין פרת היא מעבר להתרעננות הגונה בלב מדבר יהודה אלר סיפור הניגודיות בין מדבר צחיח ולוהט מחום, שמכחיד כל מה שעומד בדרכו, לבין שפע מים הזורמים ללא הפסק - שהם מקור החיים הופכים את עין פרת לאחד ממסלולי הטיול המבוקשים והמטוילים ביותר באזור המרכז הכוללת נביעת מים כה גדולה.

עין פארה

נכון שיש גם את מקורות הירקון שהם באזור המרכז אבל לשמורות הניזונות ממנו כגון, תל אפק, אסור להיכנס.
וכאן בעין פרת הילדים וכל בני המשפחה יכולים להנות משפע המים המצוי כאן לאורך כל השמורה.

עין פרת נקרא גם בשם עין פארה , כך שאם נתקלתם בשם זה אל תיבהלו, זו אותה גברת בדיוק. חייב לציין כי בביקור שני עם משפחתי בשמורה זו המראות של המים והצומח הם פשוט משובבי לב ועד כמה שהרצון הטוב שלי לשקף לכם את החוויות שלנו משמורת טבע כל כך יפה , דרך התמונות הוא רב, זה לא כמו להגיע לכאן.

עין פרת

אז איך מגיעים לנביעה של עין פרת: לאחר הליכה של כ -15 דקות, לכיוון מערב, בתוך שמורת הטבע נחל פרת , תפגשו לאורך הדרך מספר רב של בריכות מים אליהן מותר להיכנס ואף מומלץ לשכשך רגליים ולהתרענן במהלך הדרך. הבריכה אשר בתמונה היא בריכת הנביעה. לפני כ -100 שנים השתמשו הבריטים במי הנביעה לטובת שתייה, עדות לכך היא הצינורות שנותרו כאן אשר בעזרתם הזרימו הבריטים את המים לכיוון ירושלים. כיום משמשת הבריכה בעיקר את הדגים והחלזונות.

נביעת עין פרת

אבל לא רק הבריטים ידעו לנצל את המים אשר בעין פרת בחכמה, גם לפני 2000 שנה , ראו הרומאים שהיו אשפים בבניית אמות מים, כי יש כאן פוטנציאל אדיר, אז הם בנו אמות מים אשר הגיעו עד לארמונות הורדוס,אילו התגלו קרוב ליריחו, והם השתמשו במים לצרכיהם. לסיכום : ברמה האישית מאוד נהנתי וכך בני משפחתי מעין פרת וכך גם משפחתי . למי מתאים: כל המשפחה. כמובן לא לשכוח לבקר בבריכת התמר שנמצאת ממש מול הכניסה לשמורה מה שיפה ששמו שם מציל עם סככה כי מדובר בבריכה בעומק 3 מטר.

הכניסה לשמורת הטבע של עין פרת כרוכה בתשלום(מנויים חינם), יש להצטייד בכובע ומים (למרות שההליכה מועטה בשמורה יש צורך ללכת ברגל מהחנייה העליונה עד לכניסה לשמורה עצמה מוערך כ -15 דקות לערך בשמש קופחת), אפשרות נוספת היא לרדת עד לכניסה לשמורה ולחנות את הרכב בסמוך לעצי הקליפטוס(אני באופן אישי ממש לא ממליץ על כך מאחר שכביש הגישה צר מאוד והדבר גורם לחסימת הכביש על -ידי מטיילים שנעמדים באמצע הכביש ופורקים ציוד לפיקניק או אוספים מטיילים אחרים.

אין להביא כלבים לא קשורים ברצועה, אין לרדת משבילים מסומנים(זו עבירה על החוק).ולא פחות חשוב קרם הגנה. איך מגיעים: בוויז :"שמורת נחל פרת". הכניסה לשמורת טבע זו אינה כרוכה בתיאום עם הצבא או בנשיאת נשק , אך אם נפשכם חפצה להמשיך ולטייל בערוץ של ואדי קלט שהוא למעשה המשך של נחל פרת אשר בשמורה זו כן יש צורך.. תאריך ביקור:22/09/2019


אהבתם? מוזמנים לסמן לי לייק בדף גם בפייסבוק: בא לי לטייל בארץ ישראל. מה בסביבה: השומרוני הטוב; קאסר אל -יהוד- דיר חג'לה; קומראן המגילות הגנוזות.

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *