חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

טיול ג'יפים - הר סדום - נחל פרצים

נחל פרצים הר סדום
תערבבו חרסית ,קירטון, ארגוניט וחול ותקבלו שכבות שכבות שמרכיבות את הפאי המוצלח ביותר באפיק נחל פרצים.

הר סדום, הנקרא גם "הר השולחן" (לא זה שבאפריקה) קרוי כך משום שהוא שטוח ונמשך לאורך של כ-11 קילומטרים לערך ורוחבו 2 קילומטרים לערך . ה - 2/3 התחתונים שלו הם גבישי מלח אשר מכוסים בשכבת אבק וחול, אם ניקח בקבוק ונשטוף נגלה טפח ועוד טפח מגבישי המלח  שהם הבסיס להר סדום ונמצאים בחלקו התחתון. התופעה הגאולוגית נקראת דיאפיר מלח שהתרומם מתחת פני כדור הארץ אל מעל האדמה ומדי שנה מתרומם עוד קצת. תופעה גאולוגית  זו היא תולדה של תהליך שהחל לפני כ- 5 מיליון שנה בו מימיו של הים התיכון נכנסו אל תוך ים המלח- הדבר יצר לגונה ענקית "לגונת סדום". מאוחר יותר ניתקו שני הימים ונוצר אגם ענקי מעמק הירדן ועד הערבה - " ימת הלשון". אם תטעמו מהעוגה הזו שבתמונה תגלו שהיא מלוחה.

טיול בהר סדום

המלח שקע בעקבות כך והפך לשדות מלח ענקיים מתחת לפני הקרקע- זאת בעקבות סלעים מהאגם הגדול שדחסו את שכבות המלח מטה. ברבות השנים שינה המלח את תכונתו והפך לצמיגי(בעקבות הלחץ עליו) והחל לבקוע החוצה מתחת לסלעים ולהתרומם מעלה. לאור העובדה שאזור זה צחיח מאוד הצליחו להשתמר שנים גבישי המלח והר סדום שהוא התוצאה של תהליך זה. במהלך השנים בעיתות בהם הנחל התמלא במי גשמים הוא חרט וחצב בלוחות המלח ומוסס אותם וכך נוצרו מחילות רבות באזור, מערת אשת לוט -מערת סדום נותרה גם היא עדות לחתירת המים בסלע.

אשת לוט

בעבר הרחוק היה פה ים- עדות לכך היא כמות המאובנים הגדולה יחסית שנמצאת כאן "שביל הדייגים" הוא מסלול הליכה בהר סדום המוביל אל פסגתו של ההר - בדרך תפגשו מאובני צמחים ודגים. האזור כולו סביב נראה כמו איזה כוכב לכת כל הקרקע מלאה ב"פודרה" שהכוונה זה לכמויות חול רך ודק - אבק בכמויות עצומות שאם תטפסו על אחד הגבעות שממול הר סדום תגלו שיש לחול הזה עומק והנעלים ממש שוקעות לתוכו. נחל פרצים עובר ממש משמאלו של הר  סדום (אם הגעתם מכיוון צומת זוהר - מפעלי ים המלח).

אזור זה גאולוגית מיוחד במינו מעבר לעובדה שיש כאן מלח בגופו של הר סדום - ישנם גם מעין "נציבים" של אדמה אשר שרדו את המים הרבים ששטפו כאן את ערוץ הנחל במהלך השנים. כפי שאתם רואים מדובר בתופעה גאולוגית מדהימה נראה ממש כמו פסל רק לא מתוצרת אנושית לשם שינוי.

טיול להר סדום

אל תוך המקום הנפלא הזה אפשר להגיע עם רכב שטח בלבד , אלא עם כן אתם עושים זאת בהליכה שממש לא מומלצת שחם. תצורות גאולוגיות מרשימות  מלבישות את הר סדום וסביבתו- לי הרגיש כאילו אני בפירמידות במצרים.
נסענו עם הג'יפ של איתמר מחברת "אשדות"(זוכרים מהפוסט הקודם על נחל חלמיש)ממש אל תוך תוואי ערוץ נחל סדום, המסלול הוא מסלול סללום אחד גדול שרווי בעקלתונים שרכב פרטי יכול רק לחלום לעבור אותן.

טיול ג'יפים מדבר יהודה

הר סדום -גבישי מלח

משם העפלנו לפסגת הר סדום בעזרת הג'יפ , אפשרי לעשות גם ברגל, רק שמפאת קוצר זמן נסענו לשם. הנוף של ים המלח ובריכות האידוי של מפעלי ים המלח ניבט ממש ממול - בראות טובה גם ניתן לראות בבירור גם את הרי אדום אשר בירדן.

חווארים -הר סדום

לאחר ששבענו אנחת רווחה מהנוף המיוחד שכלל קפלי וקימורי חווארים המזכירים לעתים מחנה עם עשרות אוהלים פזורים  בתוכו, ירדנו חזרה והמשכנו בנסיעה למקום יפהפה הנקרא אפיק נחל פרצים שכולל בתוכו גם את מערת הקמח.
לאחר נסיעה קצרה מגיעים למרחב ענקי וישר זהו מרכזו של "מישור עמיעז".

מישור עמיעז

בכל האזור של מישור עמיעז הקרקע עשויה מסלעי חוואר הלשון, על שם ימת הלשון - אגם ענקי קדום שהשתרע מדרום הכנרת ועד לכאן - אזור הערבה. זהו אזור הנקרא : "תצורת לשון".

הסדק בערוץ נחל פרצים

ערוץ נחל פרצים נסדק ונפרץ עם השנים בעקבות הבקע העצום שנמצא בים המלח.

חוואר הלשון

בתמונה "חוואר הלשון" שהוא למעשה ערוץ נחל פרצים - זהו מסלול מעגלי שניתן לעשותו ביום או בלילה - אז נראה היטב צבעו הלבן של החוואר. בהמשך מסלול זה שאורך כ - 15-20 דקות לערך נפגוש במערת הקמח שבשל התמוטטות אסורה כיום הכניסה אליה. בסוף המסלול הטבעתי נחזור לאזור החנייה.

חוואר -נחל פרצים

שכבות חוואר

למי מתאים : קטע ראשון מבריכות נאווית עד המסלול הרגלי של מערת הקמח ונחל פרצים עם ג'יפ או כל רכב 4X4 משם ניתן לעשות ברגל את ערוץ נחל פרצים ומערת הקמח. רוכבי אופניים.

הוראות הגעה :לחניון הלילה ולמסלול הקצר : מכביש 90 יש לפנות מערבה (ימינה לבאים מצפון)  מול שער הכניסה למפעלי ים המלח. הפנייה היא כ-500 מטר אחרי סימן הקילומטר 194 הנמצא ממערב לכביש. כעת סעו בדרך המסומנת באדום  כ-2  ק"מ צפונה שבהמשך מתעקלת מערבה, יש להמשיך עוד 2 ק"מ עד לחניון הלילה. בחניון ניתן להקים אוהלים והוא מהווה חניון לינה וקמפינג. מה בסביבה: עין בוקק; נחל ערוגות; נחל חלמיש.

כדי להגיע לתחילת המסלול המיועד לג'יפים ורכבי שטח: לבאים מכיוון ערד (כביש 31) בצומת זוהר יש להמשיך ישר עד לכביש 90 לכיוון דרום. כ-קילומטר לערך  אחרי הפנייה שלכם לכיוון דרום, ממש לפני סימן הקילומטר 205, עליכם לפנות ימינה ולרדת מכביש 90 בעקבות סימון שבילים אדום. (רכבים פרטיים - אפשר להתקדם קצת עם הרכב בעקבות הסימון שבילים האדום ולהחנות את הרכב ברחבת החניה משמאל לדרך העפר) . רחבת החניה צופה אל בריכות נאוית. לבאים מכביש 90 דרום, ממש לפני סימן הקילומטר 205 יש לפנות מערבה (שמאלה) לברכות נאוית בעקבות סימון שבילים אדום.
מה בסביבה: נחל חלמיש; עין בוקק; נחל פרס.  אם תיסעו עם הרכב 35 דקות צפונה מהמסלול בהר סדום תגיעו לשמורת הטבע עין גדי ושם תוכלו לטייל בנחל ערוגות או/ו נחל דוד. תאריך ביקור:26/11/2019

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *