חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

מנזר סנט ג'ורג -מדבר יהודה

מנזר סנט ג'ורג
קסמו של מנזר סנט ג'ורג אשר חבוי על צלע הקניון בו מתחתר ומתפתל נחל פרת - גורם לתיירים מכל העולם להגיע לכאן.

מדבר יהודה מרשים, מיוחד ועשיר בערוצי נחל, חווארים, מפלים (שפעילים בעיקר בחורף),גם מים בחלק מהנחלים, הרי שולחן, גבישי מלח ועוד. אחד הדברים שמייחדים אותו והופכים אותו לכל כך מושא הערצה ע"י תיירים מכל העולם הם המנזרים שנבנו ממש בתוואי נחל פרת . זוהי עדות חיה לכך שחיי אדם אפשריים במדבר , אילו הם נזירים שהחליטו לחיות חיי פרישות והקימו כאן במקום כה נידח ומוסתר מעיני כל , מנזר יפהפה שמקשט את נחל פרת.

הנה מנזר סנט ג'ורג

קצת על המנזר- זהו מנזר יווני אורתודוקסי, הנקרא גם "דיר מאר ג'ריס" - מנזר סנט ג'ורג נבנה והוחרב מספר פעמים בהיסטוריה, הראשונים היו הפרסים ששרפו והשמידו כליל את המנזר בשנת 614 לספירה. זה שעומד היום על טילו הוא האחרון שנבנה במאה ה -19. בקומה העליונה של המנזר יש מערה עתיקה בקומה האמצעית: 3 כנסיות מגדל הפעמון ובקומה התחתונה: מחסנים ומערות קבורה.

דיר מאר ג'ריס

שמביטים מנקודת תצפית הנמצאת מעל המנזר ניתן לראות בבירור אמת מים אשר עד היום מעבירה את מי נחל פרת
אמה זו היא  מתקופת המלך הרומאי הורדוס ,שהיה ידוע בבניית אמות מים וניצול תוואי השטח להטיית מים ממקומות גבוהים לנמוכים לטובת אספקת מים לערים השונות בארץ ישראל הקדומה.

ציפור שיר

קימורי ההרים שבמדבר יהודה נראים היטב מנקודת התצפית הגבוהה אשר משקיפה על  המנזר. לא הרחק מהמנזר, נמצא עין קלט זהו השלישי מבין המעיינות אשר מזינים את נחל פרת : עין פרת(עין פארה) ועין מבוע.

נופי מדבר יהודה

אל המנזר נוהרים בעיקר תיירים נוצרים מיוון. כיום חיים במנזר 10 נזירים (מרביתם מיוון), הם מתבודדים בתוך כוכים מיוחדים החצובים בצלע ההר. מנזר זה קשור קשר הדוק למנזר דיר חג'לה אשר סמוך ליריחו שגם הוא מנזר יווני אורתודוקסי וגם הוא מנוהל ע"י יוונים.

מנזר תלוי -סנט ג'ורג

המנזר קיבל את שמו על שם הנזיר  גיאורגיוס (ג'ורג') מכוזיבא - אשר הרחיב אותו במאה ה-6 לספירה. המתיישב הראשון שהחל בהתיישבות במנזר זה הוא יוחנן שהגיע מהעיר תבאי במצרים להתבודד כאן לבדו.  למנזר כיפות שחורות והוא פתוח לביקורים של הקהל הרחב בימים שני – שישי בשעות 07:00 עד 18:00, ביום שבת בשעות 07:00 עד 17:00,ביום ראשון שעות הפתיחה 09:00 עד 17:00. תאריך ביקור:03/12/2019

איך מגיעים : נוסעים על כביש 1 מכיוון ירושלים אל ים המלח בפנייה ליישוב מצפה יריחו , פונים שמאלה מהכביש הראשי ושוב שמאלה ממשיכים בדרך טובה אך צרה לפי השילוט עד שמגיעים לנקודה בה רואים מעין שער מאבן גבוה . המנזר נמצא מתחתיו יש ללכת כחצי שעה בירידה תלולה עד שמגיעים אליו. העלייה כמובן יותר קשה ואורכת יותר זמן. בכל אופן אפשר גם להסתפק בתצפית על המנזר- בכניסה בצד שמאל תבחינו בשביל עם חבל שנמשך על צלע ההר - לכו עליו עד שתגיעו לסככה גדולה משם תראו בבירור את המנזר.
מה בסביבה: נחל פרת; עין בוקק; מערות קורמאן.

2 comments:

  1. האם בטוח להשאיר רכב במקום?

    השבמחק
  2. סבור שכן , מדובר באזור תיירותי שבמרבית הזמן עמוס באוטובוסים של תיירים בעיקר. חושב שיש להם אינטרס שהמצב יישאר כך ולכן לא חושב שצריכה להיות בעיה..

    השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *