חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

יער הלח"י - מאגר איילון

מאגר איילון -יער לח"יאגר איילון - שוכן בתוך יער הלח"י באזור גזר, מאגר מרהיב שבחודשי החורף והאביב המוקף שקדיות, רקפות וכלניות

כמו קערה ענקית - נראה מכביש 1 מאגר איילון , זהו מאגר ענקי עם סכר בצידו הנמצא בתוך חלקו המערבי של עמק איילון.
עכשיו בתקופה זו פורחות שקדיות רבות בצבעים לבן וורוד , הכלניות מסמיקות ומאדימות מרוב בושה ליופיו של המאגר, גם הרקפות אינן נשארות חייבות וגדלות איפה שרק אפשר , על סלעים, על פני השטח.

שקדיה פורחת

נהנות נוספות מהפריחה המושלמת הזו שנובעת מהגשמים הרבים שירדו בכל חלקה וחלקה בטבע הארצ- ישראלי בחורף 2020, הן הדבורות שמגיעות לכאן לאסוף צוף משפע הפרחים ולהמשיך לכוורת לייצור הדבש. מאגר איילון נמצא ממש במרכזה של שפלת יהודה בין מנזר לטרון לעיר רמלה, מאגר איילון ממלא תפקיד חשוב בחורפים גשומים הוא מרכז ואוגר את כל הגשמים לפני שהם זורמים ומתנקזים לנחל איילון . מעבר לתצפית מהממת ומרשימה לעבר המאגר יש בכניסה ליער המוביל למאגר, אנדרטה חשובה המנציחה  את חללי הל"חי. במקום שרידי בוסתנים עתיקים שנטעו פה בעבר הרחוק וכן עצים עבי כרס כגון : שיזף מצוי, ברושים.

פריחה ורודה

ביער הלח"י הנקרא גם יער משמר איילון בגלל קרבתו ליישוב משמר איילון , ישנן פינות ישיבה עם שולחנות פיקניק, אמנם לא מדובר ביער ענקי בסדר גודל של יער בן שמן אבל עדיין אפשר לשבת כאן, להסתלבט , להגיע לטיול עם הכלב שגם הוא יתאוורר קצת, לפתוח ערכת קפה ולהנות ממזג האוויר האידאלי שיש בתקופה זו.

שביל בבוסתן עצי זית

סקרנים לדעת איך מגיעים למאגר איילון ? אז ככה בוויז אי אפשר להגיע לכאן, וזהו גם יתרון כי זה מונע הגעת מטיילים רבים למקום מה שמאפשר לטייל כמעט לבד בחבל ארץ מרתק ויפה זה. ובכן לתכלס: אם הגעתם מכיוון כביש 1 עליכם לרדת ממנו במחלף לטרון ולנסוע לכיוון כביש 3 לכיוון דרום , ממש לא הרחק מהמחלף קחו ימינה לכביש מספר 424 - כביש זה מוביל ליישובי מועצת גזר : משמר איילון, כפר שמואל, עזריה, בית חשמונאי ויד רמב"ם , כביש זה גם מוביל למיני ישראל. המשיכו בנסיעה על הכביש הזה, בדרך תתענגו ממטע שקדיות גדול לשמאלכם ממש קצת לפני מיני ישראל, ובצידם הימני תראו מאגר מים גדול(מאגר לטרון) , זה לא המאגר שלנו..המשיכו בנסיעה עד שתגיעו לעלייה מאוד מפותלת, סעו בזהירות - בסוף העלייה תבחינו במתקן של ממשמר הגבול מבוצר עם חומות בטון, חלפו על פניו . ממש אחריו תראו בצד ימין, דרך עפר שתכניס אתכם לתוך יער עם אנדרטה לחללי הלח"י בכניסה.

יופי הגעתם ליער הלח"י , אני ממליץ להשאיר את הרכב בכניסה וללכת ברגל ישר, יש שביל רחב בחודשי החורף הוא מלא בוץ ומים ולכן כניסה עם רכב קצת בעייתית, לכו על שביל זה שמסביבכם עצי ברוש וצמחייה ירוקה רבה. במהלך דרככם תראו את מאגר איילון מבצבץ לו בין שדרת העצים המשיכו בהליכה נינוחה, עד שתגיעו לפרשת דרכים קחו בה ימינה , רדו איתה, היא מתפתלת קצת עד שהיא מגיעה לנקודת נוף מדהימה על מאגר איילון ועל עמק איילון - זה הזמן לשלוף כריך, מצלמה ומשקפת  ולהנות מנופי טוסקנה הישראלית.

שפלת יהודה

טלאים של חום וירוק שלובים ומשובצים  זה בזה באופן היוצר מחזה של טבע יפהפה. מאגר איילון נשקף במרכז ונראה בבירור.

מאגר איילון מלא מים

אפשר להסתפק בזאת ולחזור חזרה לחניון ,היכן שהשארתם את רכביבכם, או לרדת מטה אל המאגר בעזרת שביל טוב, מדובר על הליכה של כ 20 דקות לערך עד למאגר, מנקודת התצפית חזרו אחורה וקחו ימינה בפנייה הראשונה , משם ישנו שביל היורד מטה שלידו בוסתנים  של עצי זית ופריחה עונתית  של חמצוצים, כלניות ורקפות.

פריחה אביבית

בסוף הדרך שהגעתם למורד הדרך ישנו שלט עץ קטן, קחו בו ימינה ותראו בצד ימין שלכם מעין עמק קטן שבמרכזו שדה עם גידולים חקלאיים, רדו אליו והמשיכו בהליכה בשביל, בסוף הדרך ישנה עלייה חדה העוברת בסמוך לגדר חתוכה, לכו בה עד אשר בראש התל הקטן, תראו שדה ירוק וענקי של חיטה.

שדה חיטה

המשיכו בהליכה על השביל לכיוון המאגר עד שתבחינו בצד ימין בשביל, לכו עליו, כעת הרימו את ראשם ותראו את המאגר פרוס לנגד עינכם שברקע נראתם שקדיות הפורחות על מעיין חוף ים מסולע ומשגע. הביטו לפניכם תראו את הצוק בצבע חום בהיר הנראה כמו לוע של אריה גדול עם שקדיות לבנות וקקטוסים שכבות שכבות של צמחייה עבותה ומוריקה .

שביל הליכה לטייל

שקדיות ומים

אחרי שנהניתם מהמקום המטורף הזה, והכל כך נדיר ביופיו, זה הזמן לחזור, כעת יש בפניכם שתי אפשרויות : הראשונה, הקלה יותר, לחזור על עקבותיכם מהדרך ממנה הגעתם הנה, האפשרות השנייה ,קצת יותר מאתגרת להמשיך בשביל עד הסוף, משם יש ירידה קטנה תלולה על סלע חלק, לרדת בו להמשיך בשביל צר מאוד, לאחר 5 דקות עלייה הגעתם לנקודת תצפית שבה בקרתם בתחילת המסלול. תאריך ביקור:28/02/2020
מה בסביבה: פארק איילון - תל איילון ; גבעת הברפיליה ; יער צרעה - דרך הפסלים

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *