חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

עמק הנרקיסים פי גלילות - נחל אחיה

עמק הנרקיסיםעמק הנרקיסים אשר בשכונת רמת -אביב ג' היוקרתית, אינו אגדה אורבנית אלא שדה פרחים מופלא שבחודשי החורף פורח.

בחודשי החורף דצמבר -ינואר ותחילת פברואר - שדה חיטה שלא הוכשר לבנייה והפך לריאה הירוקה של השכונות הצפוניות בתל-אביב עוטה בצבעים ירוק - צהוב -לבן ונראה למרחקים. צרורות נרקיסים על השדה הירוק הם לא אחר מאשר מספר רב של נרקיסים המרוכזים כמו זרי פרחים שהטבע מעניק חינם לכל דורש, למי שיגיע לטייל ולבקר במקום היפהפה הזה.

נחל אחיה והנרקיסים

זוהי אינה שמורת טבע מוכרזת אך ורק בגלל הימצאות מיכלי הדלק של פי גלילות הסמוך, התקבלה החלטה לא לבנות כאן, מה שאיפשר לאלפי נרקיסים להתאכלס בחלקת הנדל"ן היקרה של ישראל. גם השביל המוביל אל עמק הנרקיסים ,המתחיל ממרכז רוזין ברחב' דרזנר 1 תל-אביב, שם נמצאים צופי השכונה. ישנה ירידה מאזור החנייה אל תוך מסלול יפהפה המואר בפרחי טיון צהובים , בהמשך הדרך זורם נחל אחיה שהוא יובלו המערבי של נחל הירקון ובחודשי החורף הוא זורם ופעיל.

טיון צהוב

בחודשי חורף גשומים מאוד שהכל מוצף מהגשמים ,כמו חורף 2020 שייזכר לדורות, נחל אחיה מנקז את מימי הגשמים מאזור הכפר הירוק . נחל אחיה נמצא ממש כעמוד טווח בין עמק הנרקיסים לבין שביל ההליכה המוביל אליו. ההגעה אל האטרקציה הפורחת הזו נעשה או דרך נקודה בנחל בה זרימת המים חלשה ויש לקפוץ ולנתר מעל זרזיפי המים. ומשם אפשר בקלות לעבור לשדה האינסופי של הנרקיסים . אפשרות שנייה היא דרך "גבעת המזבלה " הנמצאת מהצד המזרחי של שדה הנרקיסים. שימו לב כדי לראות את הנרקיסים יש להגיע עד לשדה עצמו כי זה מה שתראו מרחוק.

עמק הנרקיסים רמת אביב

באזור ישנן גם מערות עתיקות הנקראות מערות אפקה, אנחנו לא הספקנו להגיע בגלל שהגענו קצת מאוחר והתחיל להחשיך אבל מי שיבוא מוקדם יותר יוכל בהחלט לשלב זאת בטיול הפריחה הנהדר הזה. נחל אחיה נסוב וזורם ליד ומתחת לפארק הנרקיסים היפה, אזור פורח זה הוא אחרוני המעוזים של פארקים אקולוגיים משמעותיים באזור גוש דן הידוע בצפיפותו הרבה. הפארק הגדול והיחיד שניתן להגדירו כפארק אקולוגי משמעותי הוא פארק אריאל שרון.
נחל אחיה זורם

הגשמים האחרונים הפכו את האזור למוצף ומלא במים כמו שטרם נראה כאן מזה זמן רב .

נחל אחיה בחורף

עמק גלילות , הוא שדה חקלאי של חיטה ובו ריכוזי פריחת נרקיסים מן הגדולים באזור גוש דן והסביבה. הידעתם שלפי המיתולוגיה היוונית קרוי הפרח נרקיס על שם נרקיסוס שהיה מוכר ביהירותו. האגדה מספרת שנרקיסוס טייל כאן באזור זה כאשר התכופף לשתות מהמים באגם שהיה כאן, הוא הבחין בבואתו משתקפת מן המים ובאותו הרגע התאהב בעצמו נואשות ("עף על עצמו") ובאותו רגע התמוטט נפל ומת, זאת כי לא יכל לנתק את מבטו מהמם, באזור זה צמח פרח הנרקיס שהוא בעל 6 עלי כותר ועטרה זהובה.

פריחת נרקיסים

אוכלוסיית הנרקיסים הצטמצמה משמעותית בישראל ,בשנים האחרונות, זאת בעקבות ייבוש מסיבי של מקורות מים שהם בתי הגידול שלהם וכן בגלל בנייה מואצת באזורים פוריים. זהו פרח מוגן הנמצא בסכנת הכחדה . נא שימרו עליו - לא לדרוך ,וכמובן לא לקטוף.

שלולית חורף

למי מתאים :כל בני המשפחה . מרחק הליכה : כ -2.5 קילומטרים הלוך ושוב . משך הליכה : כ - 40 דקות הלוך ושוב.

המסלול לא מונגש. כניסה חינם. איך מגיעים : בוויז הזינו "מרכז רוזין" מאזור החנייה יש מעבר פתוח אל תוך אזור פתוח עם שבילים. שימו לב יש בוץ בשבילים לכו בזהירות.

מה בסביבה: שמורת טבע שער פולג ; גשר הצבים נחל אלכסנדר ; שמורת תל-ברוךפארק אקולוגי הוד השרון

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *