חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

מעיינות הבניאס - נחל חרמון

מעיינות נחל חרמון
מימיו הצלולים והקרים של נחל חרמון נובעים מתחת לאדמה סמוך למערת הבניאס אשר בתוך שמורת הטבע נחל חרמון.

רקע על המעיינות


מעיינות המים הקרים בצבע ירוק טורקיז, זורמים להנאתם לבריכות גדולות בכניסה לשמורה, שיפולי המים זורמים ועוברים כמו במסלול מירוץ סוסים את כל המשוכות וממשיכים כ -9 קילומטרים עד אשר הוא מתמזג עם נחל דן באזור קיבוץ שדה נחמיה. ברגע שנכנסים לשמורה תבחינו בצד ימין במערה ענקית שלמרגלותיה יש בריכה גדולה - אילו הם מעיינות נחל חרמון. שפע המים בתוך שטח השמורה נוסך תחושת פסטורליה ושלווה אינסופיים. גם מגוון הצמחייה הרבה שיש בתוך השמורה מרגיש כמו הליכה בתוך ג'ונגל.

בריכות מים בניאס

מערת פאן


אם תרימו את ראשיכם מעל בריכות המים של מעיינות נחל חרמון תבחינו במערה גדולה חצובה בתוך ההר. זוהי מערת פאן, ממש בפתח המערה נמצאים שרידי המקדש אשר בנה המלך הרומי הורדוס לכבודו של האל היווני פאן, ממנו נגזר שם המקום בניאס. האל היווני פאן היה חצי תיש חצי אדם, אשר חי בתוך מערות. מערת פאן היא מערה פולחן עתיקה טבעית הנמצאת בתוך שטחי השמורה.

מערת בניאס

תיאור המסלול 


לאחר הליכה קצרה לאורך בריכות המים של נחל הבניאס, תראו מימינכם גשר עץ שחוצה את הנחל -כאן זו נקודת תחילת המסלול, בגדול יש את המסלול הארוך שנמשך מעל שעה ומסתיים בצד השני של השמורה בגשר התלוי בסוף מסלול טיול זה יחכה לכם המפל בעל עוצמת הזרימה האיתנה ביותר בישראל - מפל הבניאס, אם בחרתם בחלופה זו השאירו רכב שני בחניון השביל התלוי  כי זה לא מסלול מעגלי -ממש סמוך לקיבוץ שניר. האפשרות השנייה היא מסלול מעגלי קליל של כחצי שעה , האפשרות השלישית היא מסלול הליכה שאורך כ - 45 דקות עובר לאורך נחל חרמון כולל נקודות תצפית יפהפיות  מגיע למקדש אגריפס על שם השליט היווני שבשנת 54  בנה את העיר מחדש. ולבסוף תגיעו לכניסה של השמורה מעבר לכביש.(תקציר כל האפשרויות בסוף הפוסט).

מפלים ובריכות בשמורת חרמון

במהלך המסלול בנחל חרמון תגלו פינות חמד עם מים זורמים בשפע ההופכים את השמורה ליוצאת דופן ביופיה.
צמחייה עבותה רבה וצפופה צומחת בכל שטחי השמורה. אחת הנקודות שממש אהבתי במהלך המסלול היא שאון המים העצום של נחל חרמון שעובר תחת גשר הליכה בתוך שביל ההליכה. זרימה אדירה אשר בלתי ניתנת לתיאור הופכת את הטיול למרתק ומיוחד במינו.

שאון המים שמורת חרמון

בהמשך המסלול על גדות נחל חרמון נמצאת תחנת קמח עתיקה שעבדה בעבר על כוח זרימת המים הרבים.

שמורת טבע בניאס

אתרים מיוחדים 

טחנת קמח זו נקראת "טחנת הקמח מטרוף" והיא כוללת שימוש באלמנטים ארכיטקטוניים צלבניים ורומיים.

טחנת קמח שמורת הבניאס

לאורך הדרך העולה לכיוון "מקדש אגריפס" נשקף נחל חרמון במלוא תפארתו שהוא מתחתר בערוץ הנחל שעצים עבים ניצבים בסוך אליו כמו פסלים סביבתיים.

נחל הבניאס

יובליו של נחל חרמון


שניים מיובליו של נחל חרמון: נחל גובתה שמגיע מהחרמון בדרכו אוסף "טרמפיסט" - נחל חזורי ולבסוף מתחבר מתמזג עם נחל חרמון  בתוך שטחי השמורה כ -300 מטרים מערבית למעיינות הבניאס. הנחל השני הוא נחל סער זהו נחל שמקורותיו מצפון רמת הגולן הוא יורד עד לאזור כביש 99 שם הוא נופל באופו מרשים ממפל סער וממשיך עד לדרום מערב למעיינות הבניאס ובהמשך מתחבר לנחל חרמון, נחל סער חוצץ בין אזור רמת הגולן לאזור החרמון.

ארמון אגריפס

השער הממלוכי


ממשיכים בהליכה בעלייה מתונה אל עבר השער הממלוכי שברקע זורם כל העת נחל חרמון לימינכם, מהשער הממלוכי ישנו חלון גדול המשקיף על ערוץ נחל חרמון, לאחר מכן  תפגשו במסלול הליכה קצר אשר מוביל לשער ברזל - זהו סוף המסלול. מעבר לכביש תפגשו את הכניסה הראשית לשמורת נחל חרמון. שם נמצא רכבבם. הכניסה לשמורת נחל חרמון כרוכה בתשלום, למנוי מטמון הכניסה ללא תשלום. שעות פתיחה : בקיץ כל יום בין 8:00-17:00  (כניסה עד 16:00). בחורף כל יום בין 8:00-16:00  (כניסה עד 15:00).

הבניאס


תקציר המסלולים האפשריים בשמורה: 1.מסלול 1 (הצהוב) - 45 דקות הליכה לעיר הצלבנית וחזרה לחניון המעיינות.(שביל מעגלי).
2.מסלול 2 (הסגול) - 45 דקות הליכה לארמון אגריפס וחזרה לחניון המעיינות. (שביל מעגלי).
3.מסלול 3 (הכחול) - 90 דקות הליכה עד מפל הבניאס נקודת סיום חניון השביל התלוי(שביל קווי).
4.מסלול 4 (האדום) - 45 דקות הליכה (מסלול זה מתחיל בחניון השביל התלוי בצד השני של השמורה ) הליכה עד השביל התלוי עוברים דרך מפל הבניאס וחזרה לחניון השביל התלוי(מסלול מעגלי).

איך מגיעים

בוויז "שמורת הטבע נחל חרמון" - השמורה נמצאת כרבע שעה נסיעה מקרית שמונה או ממסעדה נסיעה של כ- 15 דקות על כביש 99.

מה באזור רמת הגולן 

עין תינה - עין דיבשה ; פארק הירדן

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *