חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

מפל נסתר ליד שרונים - סכר כנף לבנה- טחנת הקמח אבו רבאח

סכר כנף לבנהבמקורות הירקון מסתתרות פינות חמד מרתקות השזורות בפריחה, מים, צמחיית קנה ירוקה, שמים בהירים , אוויר צלול.

ניגונן של הציפורים מלוות את הטיול שלנו  בשיר ורינה - המפל הנסתר, סכר כנף לבנה וטחנת קמח של אבו רבאח הם חלק מהטיול שלנו שם. טיול רגלי של הליכה בשבילי דרך אשר מוגדרים על- ידי צמחיית קנה אשר מחפה ומסתירה את נחל הירקון כמו אישה המסתירה את חמוקיה. אזור זה של הירקון חלקו מזוהם ואסור לרחצה למרות שחלק מהאנשים אינם יודעים ובכל זאת מתרחצים. וחלקו האחר נקי ומותר לרחצה.

טיול בנחל הירקון - ליד הוד השרון

הטיול שלנו מתחיל במפל נסתר של נחל ירקון, אז איך מגיעים למפל נסתר הנמצא  לא הרחק מקניון שרונים - שנוסעים על כביש 40 לכיוון מחלף ירקון  מהוד השרון , יש ממש לפני צומת ירקון , כניסה לדרך עפר בצד ימין , כנסו בה וסעו כקילומטר לערך,  אתם תעברו דרך עם קצת מהמורות אך אל דאגה, בסוף הדרך תבחינו במעין חומת בטון , החנו את רכביכם בסמוך אליה, עברו את החומה במעבר רגלי והנה הגעתם למפל הנסתר.

המפל הנסתר ליד קניון שרונים

שימו לב חל איסור מוחלט להיכנס למים בנקודה זו, המים מזוהמים ויש בהם הרבה קולימפורמים מסוכנים, למרות שתראו אנשים מתרחצים וילדים עם אבובים בים אל תתפתו ואל תיכנסו למים באזור זה של המפל הנסתר.

המפל הנסתר - נחל הירקון

למרות שהמקום יפהפה וזה מאוד מפתה , למען בריאותכם - אל תעשו זאת!! אזור המפל טובל בצמחיית נחלים , אזור זה של נחל הירקון הוא יפהפה ודומה כאילו נלקח מאחד מאזורי טיול בצפון, ריבוי המים ,הירוק העז הופכים את המפל הנסתר ליעד טיולים ופיקניק של הרבה מטיילים , רוכבי אופנוע , רוכבי אופניים ומשפחות המטיילות עם הילדים לכאן.
מאזור מפל נסתר של נחל ירקון , הלכנו וטיילנו בשבילי עפר שהוכשרו כאן, הם בעיקר בשימושם של רוכבי אופניים, אך גם למטיילים שהולכים ברגל  יש מקום של כבוד. נחל הירקון מרושת בהרבה שבילים ובלי מפת שטח אפשר להתבלבל..

שביל בוצי בנחל הירקון

בתקופה זו אמנם השבילים יבשו אך יש עדיין מקומות עם שלוליות מים, בכל אופן שמנו פעמינו שותפתי לטיול ,מיכל נוימן , ואנוכי לכיוון מערב , זהו ציר הטיולים הראשי שאני ממליץ בכם להיעזר בו שאתם מטיילים כאן, איך מזהים אותו ? תראו שבצד ימין מופיע כביש 5. בכל אופן המשכנו בהליכה שמזג האוויר מעולה, עד אשר הגענו לתחנה השנייה בטיול : טחנת הקמח של אבו רבאח.

טחנת הקמח של אבו רבאח

זוהי טחנת קמח עתיקה שהופעלה כטחנת מים אשר ניזונה מנחל הירקון. הסיפור המלא : שיח איברהים אבו רבאח בנה בנקודה זו טחנת קמח בשנות ה -80 של המאה -19 זאת על בסיס שרידי טחנה קדומה. את הטחנה הוא בנה על אי קטן הנמצא בין הסכר לנחל הירקון. הסכר כיום הוא משמש לחציית הנחל, עצר את מי נחל הירקון ובכך יצר בריכה שניתן לראותה עד היום , מתוך אותה בריכה זרמו המים ל -12 אבני ריחיים שלמעשה הפעילו את טחנת הקמח.רבאח השתמש ב -2 טורבינות אחת להשקיית פרדסו הסמוך והשנייה להנעת אבני הריחיים של טחנת הקמח.

בארץ ישראל הקדומה היו בשימוש טחנות קמח רבות שפעלו סמוך לנחלים או מעיינות שהמשותף לכולן השימוש במים לטובת טחינת דגנים והפקת הקמח, מרובן נותרו רק שרידים, לדוגמא : טחנת הקמח בנחל ציפורי (טחנת הנזירים) ,טחנות הקמח בשפרעם ןבאבטין , 7 הטחנות בפארק הירקון , טחנת הקמח בנחל תבור, טחנת הקמח בנחל דלבים, טחנת הקמח בג'ילבון, טחנת הקמח בנחל דן ועוד..

מים וטחנת קמח -אבו רבאח

טחנה זו היא אחת מיני טחנות קמח רבות  שהיו לאורך הירקון ופעלו עד לשנת 1936, בחורף האחרון(2020)  הטחנה הזאת הייתה מוצפת עד לגג המבנה הנראה בתמונה. האזור של טחנת הקמח של אבו רבאח מאוד פסטורלי יש באזור פינות ישיבה אל מול נחל הירקון, בריכות מים, והרבה עצי איקיליפטוס עתיקים וענקיים. המקום בהחלט יכול לשמש לפיקניק או לפק"ל קפה.
מעוג אפיל לאורך נחל הירקון

מטחנת הקמח של אבו רבאח המשכנו בהליכה בשבילים שעוברים לאורך נחל הירקון , חייב לציין שבמהלך הטיול בין האתרים המצוינים הכל פורח ומרהיב : פריחה ורודה של מעוג אפיל שאינו נראה הרבה בארץ, שדות של חבלבל השדה בצבע לבן וסגול, חרציות צהובות , קחוונים לבנים, והרבה מאוד גזר קיפח.

מנהרת קנה בנחל הירקון

שימו לב למנהרות שהטבע פיסל במו ידיו ההופכות את מסלול הטיול של נחל הירקון לחוויה בלתי רגילה.
כדי להגיע לתחנה האחרונה בטיולנו יש כמה אפשרויות האחת : היא להמשיך מכיוון טחנת הקמח של רבאח לעבר הגשר שנמצא בחלקו המזרחי של כביש 5 - תבחינו בין שיחי הקנה העבותים בגן עדן יפהפה והבשורה הטובה היא שזה הקטע הנקי של נחל הירקון ופה כן מותר להתרחץ ושמו בישראל : סכר כנף לבנה.

מפל מים בסכר כנף לבנה

הזרימה פה חזקה ומרשימה לצד המפל יש חבל טרזן עם בריכת מים - שימו לב המים העמוקים, ישנן גם פינות ישיבה ציוריות לצד נחל הירקון.

מפל מים - סכר כנף לבנה

הדרך השנייה להגיע לסכר כנף לבנה היא לנסוע על כביש 5 שאתם מגיעים ממזרח לכיוון מערב - רדו במחלף ירקון ופנו שמאלה אחר כך שוב מיד שמאלה - סעו עד שתגיעו לגשר תעברו מתחתיו , סעו כ- 2 דקות והנה הגעתם.

בריכת מים בנחל הירקון

טיול זה היה במסגרת מחאת יחידים בעקבות סגירת שמורות הטבע  בפני הציבור . את הטיול עשיתי יחד  עם מיכל נוימן-  פעילה חברתית בלתי נלאית ששמה את טובת הציבור לפני האינטרס האישי. חייב לציין שלא יצא לי להכיר אנשים רבים כמותה. לסיכום : צאו לטייל תהנו על תשכחו שני דברים : אחד לשמור על הניקיון , שניים ללבוש מסיכה ולשמור על הוראות משרד הבריאות בנוגע לקורונה. "שטח פתוח הוא שטח בטוח".

איך מגיעים לסכר כנף לבנה ליד קניון שרונים ב waze : https://www.waze.com/he/livemap/directions?latlng=32.124603%2C34.904788


הכניסה למקום חופשית ואינה כרוכה בתשלום, המסלול מתאים לכל המשפחה , משך הטיול לכל המקומות שציינתי כולל הפסקות כ -3 שעות לערך. המים זורמים כאן לאורך כל השנה אבל השיא הוא בהחלט באביב שהכל גם פורח.

מה בסביבה: גבעת נפוליאון - ראש ציפור ; שמורת שער פולג -יקום ; טיול לאורך נחל הירקון ; פארק אקולוגי הוד השרון

עוד מקום יפה סמוך לכאן הוא בריכת הנופרים שהיא חלק מגן לאומי ירקון ונמצאת בפיקוח של רשות הטבע והגנים , כרגע לאור הקורונה היא סגורה עד הודעה חדשה. תאריך ביקור:2/5/2020
ואם בא לכם להתפנק וללון באחד מהמלונות השווים באזור תל אביב, כדוגמת מלון ווסט חוף הצוק שבו ביקרתי וממליץ עליו בחום הזמינו כאן: 

6 תגובות:

 1. תודה. מעורר "געגועים לנחל" וחשק לטייל.
  יש למה לתכנן לימים שלאחר הקורונה.

  השבמחק
 2. אנונימי5/04/2020

  האם המים נקיים באזור כפר הבפטיסטים?

  השבמחק
  תשובות
  1. ממליץ מאוד שתפנה לרשות נחל ירקון עם שאלה זו

   מחק
 3. האם ניתן לעשות מנגל במקום?

  השבמחק
 4. שלום, האם המים אסורים לרחצה בכל האזור או שיש מקום שהם נקיים יותר לרחצה? הבנתי שיש נחל שמשתלב אל הירקון שהוא לא נקי. האם לפני זה יש אזור שמותר לרחוץ? תודה

  השבמחק

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *