חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

הגשר התלוי בנחל הבשור - גשר הצינורות - תל שורחן

 הגשר התלוי בבשור
בליבו של הנגב המערבי נמצאת דרך הבשור - דרך מופלאה בכוללת תחנות עצירה כגון: גשר חבלים, מצפה המאגרים ועוד..


תיאור המסלול 


דרך הבשור היא מסלול עפר שהוכשר ע"י ק"קל ומאפשרת לעשות טיול רכוב עם רכב פרטי לאורך נחל הבשור , דרך פתלתלה שנמשכת 18 ק"מ וכוללת אתרים מיוחדים ומרשימים כגון : מצפור מאגרי המים של הבשור; נחל הבשור ; גשר הצינורות. התחלנו את הטיול המשפחתי שלנו בגשר החבלים התלוי- גשר עץ ארוך שתלוי בין שמים לארץ 80 מטרים של עונג צרוף שמעבירים את המטייל בין גדה אחת של נחל הבשור לשניה.

גשר החבלים - נחל הבשור

במהלך ההליכה על הגשר הוא נע ונד לצדדים (קצת לא הרבה)וזו חוויה לילדים בייחוד שמתחת ניתן לצפות בצבי מים אשר נמצאים פה בהמוניהם שוחים להנאתם במימיו של נחל הבשור הירוקים. המעבר הוא חוויתי ומהנה במיוחד , הרבה עוצרים על הגשר ומצטלמים עליו, אני באופן אישי אהבתי לראות את נחל הבשור זורם מתחת , זה אמנם לא כמו הנחלים בצפון אבל עדיין מים חיים בלב הנגב. לאחר המעבר של הגשר ניתן לתצפת אל עבר המרחבים האינסופיים של האזור פיסות חומות פזורות שקו ירוק עבה של צמחיית מים אשל היאור וצמחיית קנה חוצה את בפראות את מרחבי היובש ומרעננים את האזור כולו.

התל בגשר התלוי בבשור

נחל הבשור 


גבעות הלס מזכירות דבשת של גמל שכה אופייני לאזור הציה והשממה , ייחודו של אזור הנגב המערבי שבדומה לעין גדי שהוא אזור מדברי צחיח ויבש אשר מופר ע"י מים חיים וצמחייה עשירה ובכך מאפשר התרעננות ושכשוך הרגליים במהלך טיול באזור הנגב, הכניסה לכאן היא חופשית ואינה כרוכה בתשלום כלשהו, הליכה קצרה של כ -5 דקות בגבעות הפתלתלות אחרי הגשר חושפת ירידה תלולה וחדה אל נחל הבשור שם מגיעה באתנחתא שכשוך רגליים לילדים בייחוד הקטנים בנחל.

שכשוך בנחל הבשור

אל תתנו לעובדות לבלב אתכם, אזור שכשוך זה המים צלולים, פינה זו רבים מפספסים אותה בגלל שהם מגיעים עד לגשר ולא ממשיכים קצת בהמשך התל ימינה שם נמצאת הירידה לנחל הבשור היפה.

נחל הבשור מהגשר התלוי

מהמראות הצהבהבים - חומים של אזור זה נחזור על עקבותינו אל הגשר התלוי חזרה שם נשבר החום עם גוון ירוק בהיר.
פשוט ציור שהופך למציאות ומפיח חיים במדבר הזהזהב..

גשר תלוי על נחל הבשור

מאגרי הבשור 


נחזור אל כלי הרכב שבחנייה ונמשיך לנסוע על שביל העפר בדרך הבשור , אל חשש הדרך למרות שעושה רושם שהיא מיועדת לרכבי 4 על 4 היא מתאימה לרכב פרטי. התחנה הבאה שנמצאת לא הרחק מכאן היא מצפור מאגרי המים של הבשור , מדובר על מספר מאגרים אחד נמצא בצד ימין של דרך העפר, בחודשי השיטפונות המאגר מלא עד תום והאזור קסום ומלא מים בחורפים טובים.

מאגר מים הבשור

נעצור את כלי הרכב בסמוך לעץ רענן בו מופיע שילוט על מצפה המאגרים, בצד שמאל, שביל הליכה טוב מצופה אבן מוביל אתכם לעלה המצפור שם יש הסברים משולטים על המאגרים שחלקם ניזונים ממים מטוהרים מהשפד"ן שבגוש דן וחלקן מהמאגר של הבשור ממי השיטפונות שיורדים כאן בחורף - מאדר זה תכול ויפה וכולו מגודר ניתן לראותו רק מראש המצפור .

מאגר מים תכול בבשור

גשר הצינורות


מכאן נמשיך עם הרכב לכיוון גשר הצינורות- הנמצא בהמשך המסלול הרכוב , מדובר בגדר מתחתי עם הרבה מאוד צינורות סביבו שמתחתיו זורם נחל הבשור , הרעיון של פרויקט זה הוא להזרים באמצעות הצינורות את המים ממאגר הבשור אל עבר השטחים החקלאים של מושב עין הבשור. גשר הצינורות הוקם במטרה לאפשר למטיילים להגיע לנקודת תצפית המאפשרת מבט מרתק על המחזה המרהיב הזה שקורה רק בחורפים גשומים במיוחד כמו האחרון. נחל הבשור המשתרע כ 50 ק"מ מהרי חברון עד רצועת עזה .נחל זה מהווה מקור הישרדות לבעלי חיים רבים כגון: קרקלים,שועלים , צבועים, צבעים, תנים ועופות כגון: עגורים, שרקן מצוי ועוד.

גשר הצינורות נחל הבשור

באר רבובה 


מכאן נמשיך בנסיעה - אך כעת שימו לב יש תפנית בעלילה כדי לראות את שני המקומות המיוחדים הללו עליכם לפנות שמאלה לעבר שטחים חקלאים במהלך דרך הבשור , שימו בוויז "תל שורחן" סעו ללא חשש על שביל שברקע תעברו על שדות חסה ירוקים , ממש בקרבת מקום תזהו מבנה מגודר עם באר בתוכו זוהי " באר רבובה" - מדובר על באר אחת מתריסר שנבנו באזור אשר שירתו את הכפר הבדואי "רואייבה" , הבאר נחפרה בתקופה העותמאנית ושופצה בתקופה הבריטית. הבאר נמכרה  למתיישבי "מצפה גבולות".

באר רבובה - פארק הבשור

את תחתית הבאר לא ניתן לראות - מה שמלמד על באר עמוקה מאוד מסוג " אנטיליה" - באר שהמים נשאבים ממנה ע"י כד המורד עם גלגל ושרשראות למטה מתמלא מים ועולה חזרה למעלה .

באר רבובה - נחל הבשור

עץ השיטה


מכאן נמשיך בנסיעה - לאחר כ 10 דקות לערך נפגוש בעץ שיטה זקן שהלך לעולמו אך השאיר ירושה - על ענפיו עבי הכרס , נבנה גן שעשועים עם נדנדות עם מושבים מצמיגים פינות ישיבה, וגם פינת ישיבה למדורה עם אבנים המשמשות ככיסאות ישיבה. שם המקום "הבנים והאבות" לי זה הזכיר דרך באריזונה (למרות שלא הייתי שם).

פינת הבנים והאחים הבשור

עצרו כאן להפסקה קלה ותרגישו את המדבר במלוא עוצמתו...

נדנדה על דרך הבשור

עץ יפה ליד תל שורחן

תל שורחן 


מכאן היכנסו לרכב המשיכו בנסיעה ישר ותחושו כמו "פריסליה מלכת המדבר" בדרככם ליעד האחרון והסופי בפארק היפהפה הזה שבדרך הבשור - "תל שורחן" זהו גן לאומי עתיק, הנקרא גם "תל אל פארעה הדרומי" מדובר ביישוב עתיק שהיה מיושב מהתקופה הכנענית(17 לפנה"ס) ועד לתקופה הרומית (מאה  2לספירה). התל  היה מוקף בחפיר ובחפירות ארכאולוגיות נמצאו בו שרידי שער מבוצר בנוי לבנים וקטעי סוללת עפר לבנה. בצפון התל נמצאה חצר רחבה עם חלוקי נחל וקטע של חומת לבנים אשורית ושרידי מצודה רומי.

תצפית מתל שורחן

המקום מאוד יפה יש בו רוח טובה והוא משקיף על כל אזור הנגב המערבי - תצפית מרהיבה. ראוי לציין כי מתל שורחן יש ירידה לעין שורחן שזה שביל תלול למטה המוביל לאורכו של נחל בשור מקורות יודעי דבר אומרים שבחודשי האביב לאחר הגשמים יש מקום סודי להתרחץ בו בין צמחיית הקנה.מבחינת חזרה 2 אפשרויות : הראשונה לחזור מהיכן שבאתם לעלות על דרך הבשור לפנות שם שמאלה ולצאת לכביש הראשי - 241 (ימינה באר שבע , שמאלה לאזור המושבים) .
אופציה אחרת להמשיך בתוך השטח החקלאי ולהיכנס לתוך המושב עין הבשור (שימו בוויז "מושב עין הבשור).

הוראות הגעה


הוראות הגעה לתחילת דרך הבשור (הכוללת גם עלייה על מגדל תצפית) - בצומת אורים פנו שמאלה לכביש מספר 234 סעו עד הסוף עד שתגיעו לצומת T שמאלה צאלים ימינה גבולות, קחו ימינה ולאחר נסיעה קצרה תבחינו בצד ימינה שלט דרך הבשור ומגדל תצפית פנו לדרך העפר לאחר נסיעה קצרה תבחינו בגשר התלוי ובחניון עפר לידו.או הזינו בוויז "הגשר התלוי נחל הבשור".תאריך ביקור : 2/6/2020


למי מתאים


הטיול מתאים לכל המשפחה, הכניסה חינם, המסלול אינו נגיש .

היכן ניתן לטייל באזור 


 גן לאומי פארק הבשור -פארק אשכול ; כלניות בבארי 

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *