חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

סידנא עלי - הבית באפולוניה

סידנא עלי
סידנא עלי הוא מסגד שלמרגלותיו נמצא אחד מחופי הרחצה היפים בישראל, ביתו של ניסים כחלון נמצא על מורדות הצוק.


תיאור האזור


אזור דרום השרון,  הרצליה,  רווי חופים ציורים אשר נמצאים למרגלותיו של רכס הכורכר הצפון -מערבי של העיר תל אביב, רכס מרהיב זה נמשך מהרצליה ועד אזור צפון תל -אביב - תל ברוך.רוחבו של הרכס כ- 300 מטרים לערך והוא מעין גבול דק מאוד בין טבע פראי עם מצוקים דיונות חול וחופי ים אינסופיים לבין אזור אורבני עמוס לעייפה וצפוף כיאה לגוש דן. הנוף היפה נשקף מרכס הכורכר כולל שרידים ממבנים עתיקים.

חוף סידנא עלי

מאזור החנייה ניתן לראות בזווית העין ניתן לראות שרידים של מבנים עתיקים על מצוק הכורכר, כפי הנראה חלק מהעיר הצלבנית שהייתה חלק מאפולוניה.

המסגד בסידנא עלי

במסגד קבור עלי בן עולים שהוא קדוש מוסלמי, בעבר עד 1948 היה כאן כפר ערבי שנקרא:" אל-חרם". המסורת מתייחסת לעלי כלוחם אמיץ אשר נהרג בקרבות עם הצלבנים באפולוניה באזור שנת 1950. סמוך למסגד יש אזור חנייה מסודר אשר ניתן להחנות את הרכב ולרדת במדרגות המתפתלות אל חוף הים האקזוטי "חוף סידנא עלי" - זהו אמנם חוף צר מאוד אך ארוך ועשיר במפרצים ופינות אקזוטיות.

הירידה לחוף סידנא עלי

איך שיורדים לחוף הים, מתגלה חוף תכול ויפהפה עם צלולים ורדודים, אין פלא שבשבתות החוף פה עמוס במתרחצים רבים שבאו לתפוס שלווה, שמש והתרעננות.

הגלים בסידנא עלי

ביתו של ניסים כחלון 


על גבו של רכס הכורכר, ממש בדפנותיו הפנימיים , נבנה כאן ביתו של ניסים כחלון שעומד על טילו מזה 40 שנה , הבית נבנה בחציבה אל תוך סלע הכורכר והוא נבנה בבנייה ירוקה, בתוך הבית יש מערה שלמה שבנה כחלון עם חדרים, השימוש הרב בקשתות הוא שמחזיק את הבית זמן כה רב יציב.
כפי שציינתי במשך 40 שנים חי כחלון כאן, בתחילה עם אישתו וילדיו ומאחר יותר, הם עזבו והוא נותר בודד וגלמוד במבצר שלו. יודעי דבר שהיו בתוך ביתו ממספרים שהבית מיוחד מאוד ויפה מאוד מבפנים. בכל אופן החוף יפה מאוד ואקזוטי זאת בעקבות מצורי הכורכר הקרובים לקו החוף ונותנים לו שיק של אי יווני.
הכניסה והחנייה לחוף אינה כרוכה בתשלום, אך שימו לב אין שירותי הצלה וכל האזור עם שלטי אזהרה" רחצה אסורה אין שירותי הצלה" אך אפשר לבוא ורק לשבת ולהתחרדן על החוף עם בירה וספר טוב.

איזה טיולים מומלצים בסביבה


גן לאומי אפולוניה: שמורת שער פולג.; פארק אקולוגי הוד השרון

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *