חפש/י מסלול טיול

הצטרפו לרשימת התפוצה

גן לאומי נחל צלמון

שמורת טבע נחל צלמון
נחל צלמון הוא השילוב המושלם של טיול משפחות הכולל: בריכות מים צלולות, אזורים מוצלים, שביל הליכה ונופי גליל.

בחופשת הקיץ החלטנו לבקר קצת באזור הגליל שדי סבל מהזנחה אצלנו, הגענו לנחל צלמון לתחילת המסלול, שלט ברור של רשות הטבע והגנים מסביר מיד למטייל כי מדובר על שמורת טבע. הנופים ההרריים שעטופים בחורש טבעי צפוף בצבע ירוק עד,  הזכירו לנו קצת את יוון. ההליכה לאורך נחל צלמון מסומנת בצבע כחול, היא אמנם מתחילה בשמש ושביל עפר בצבע חום- כתום  שמהר מאוד מתחלף בבריכות מים בצבע ירוק טורקיז ומפלי מים שחותכים סלעים המוצבים בשמורה כמו ניצבים בסרט הוליוודי.

בריכות מים בנחל צלמון

שימו לב ישנה  אזהרה בכניסה לשמורה שהמים מזוהמים , עם זאת רבים נכנסו לבריכות היפות וגם אנחנו לא עמדנו בפיתוי לנוכח המים שנראו כה זכים וצלולים, שברנו את החום הנורא ברחצה בבריכות ונכון לרגע כתיבת שורות אלה אני עדיין בחיים... לאחר מנת הרענון חזרנו לתוואי השביל המסומן בכחול ולבן והמשכנו בהליכה, השביל אמנם צר אך נוח להליכה.

שביל מסומן נחל צלמון

לכל אורך המסלול פגשנו בנופים קסומים, צמחייה עבותה כגון: קנה, אולמוס שעיר, חרוב ועוד. בריכות מים רדודות מאפשרות לילדים קטנים לשכשך רגליים, לצידם תפגשו דגים שמרגישים מאוד נוח עם הנוכחות שלכם. היתרון הגדול של מסלול ההליכה בנחל צלמון זה שהוא קצר כ-1.5 ק"מ בערך, ואורך כחצי שעה הליכה. הינו מקביל לאפיק נחל צלמון ואפשר לרדת לנחל לתפוס פינה מוצלת לקפה או פיקניק ולהמשיך חזרה .

מפלי מים בנחל צלמון

לאורך כל הדרך תפגשו בעצי חרוב שהופכים את המסלול למוצל בחלקו וקריר, ריחו המתוק של החרוב מורגש היטב באוויר. אחת הנקודות השוות במסלול היא לא הרחק מסופו סמוך לבוסתנים ולאזור טחנות הקמח -מדובר על בריכת מים רחבה שכל כולה מוצלת לחלוטין.

סימון שבילים בנחל צלמון

נחל צלמון הוא נחל איתן הזורם כל ימות השנה, הוא מתחיל את  דרכו בהרי מירון יורד מטה וממשיך את דרכו במבנה ומסלול מיוחד הוא מגיע עד לכאן מאזור פרוד ושפר מכאן ממשיך למאגר צלמון ומשם פונה שמאלה לכיוון הכנרת ומסיים את דרכו סמוך לקיבוץ גינוסר.  מקורותיו המרכזיים של נחל צלמון הם עין פרוד ועין רמיאל .

המסלול הרטוב בנחל צלמון

בריכת החרוב נחל צלמון

לאחר הליכה לא רבה מהאזור המוצל והיפה תלכו בדרך צרה שסביבכם תפגשו בסדרה של שרידי טחנות קמח עתיקות אשר ניצלו את אפיק הנחל להפעלת טחנות הקמח, שרידים אילו נראים בבירור בסוף המסלול .  אמת המים העבירה את המים מנחל צלמון לתחנת הקמח.

השביל בנחל צלמון

קשתות עתיקות בנחל צלמון

טחנת הקמח בנחל צלמון

מאפייני המסלול : מסלול זה הוא מסלול קווי .אורכו 1.5 ק"מ . משך הליכה : חצי שעה . מתאים למשפחות. הכניסה חופשית.איך מגיעים בוויז : "גן לאומי נחל צלמון" נקודה זו שנמצאת על כביש 804 לפני צומת ראמה מומלצת להתחלה כי כך תעשו את המסלול בירידה ולא בעלייה , אפשר להשאיר רכב שני בסוף המסלול במפרץ חנייה ליד הכפר סלמה.
תאריך ביקור: 14/8/20.
מה בסביבה: מפלי פרוד ; סיור בכפרים הדרוזים בגליל

אין תגובות:

פרסום תגובה

טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *